Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yatmadan önce "Medine hurmasıyla manda yoğurdu" yiyorum açıklamasından sonra sağlıkçılar  manda yoğurdunun tüketimiyle ilgili uyarılarda bulundu.

Vücudumuza hayat veren 13 mineral Vücudumuza hayat veren 13 mineral

Manda sütünün, inek sütünden yüzde 10-11 daha fazla protein içerdiğini belirten uzmanlar, “Manda sütü içerdiği protein miktarı nedeniyle bebekler ve yaşlılar için önerilmez” uyarısında bulundu. Pastörize edilmiş keçi sütünün bebek beslenmesinde kullanılabileceğini belirten uzmanlar, inek sütü alerjisi olan çocuklar için keçi sütünün sağlıklı ve dengeli bir beslenme sağlayacağına dikkat çekiyor. Uzmanlar, hafif asidik olan inek sütünün aksine, keçi sütünün alkali olduğunu kaydederek asit sorunu olan kişiler için çok faydalı olduğunu belirtiyor.

Diyetisyen Özden Örkcü,Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Diyetisyen Özden Örkcü, beslenmede önemli bir yeri olan süt ve süt tüketiminde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

MANDA SÜTÜ DAHA FAZLA YAĞ VE KALORİ İÇERİYOR

Manda sütü ve inek sütü arasındaki farklılıklara değinen Diyetisyen Özden Örkcü, “Manda sütü, inek sütüne kıyasla daha düşük kolesterol içerir ancak daha fazla kalori ve yağ içerir. İnek sütü manda sütünden daha az yağlıdır. Manda sütü kalsiyum açısından son derece zengindir ve magnezyum, potasyum ve fosfor gibi iyi bir mineral kaynağıdır.” dedi.

Diyetisyen Özden Örkcü, keçi sütünün homojen proteini, yağ dağılımı, küçük boyutlu yağ tanecikleri ve daha az laktoz nedeniyle daha sindirilebilir olduğunu söyledi. Örkcü, “Pastörize edilmiş keçi sütü bebek beslenmesinde de kullanılabilir. Keçi sütü tüketimi ile semptomlar ortadan kalkabileceğinden, inek sütü alerjisi olan çocuklar için keçi sütü sağlıklı ve dengeli bir beslenme sağlar. Sütün besin değeri, hayvanın ırkı, yem, laktasyon dönemi ve mevsim gibi faktörlerden oldukça etkilenen bileşimi ile yakından ilişkilidir.” dedi.

KEÇİ SÜTÜ ANNE SÜTÜNE EN YAKIN SÜT

İçerdiği vitamin, mineral ve besin kalitesi açısından anne sütünün en iyisi olduğunu ifade eden Diyetisyen Özden Örkcü, “Folik asit eksikliği dışında keçi sütü insan sütüne en yakın olanıdır. Folik asit takviyesi yaparsanız, keçi sütü anne sütüne en yakın olanıdır. Hafif asidik olan inek sütünün aksine, keçi sütü alkalidir, bu da asit sorunu olan kişiler için çok faydalıdır. İnek sütü alerjisi olan kişiler de manda sütüne alerjisi olabilir ancak bu konuda araştırmalar hala yeterli değildir.” dedi.

Manda sütünün, inek sütünden yüzde 10-11 daha fazla protein içerdiğini  kaydeden Özden Örkcü, Manda sütü ısıya daha dayanıklıdır. Manda sütü içerdiği protein miktarı nedeniyle bebekler ve yaşlılar için önerilmez.” uyarısında bulundu.

Bebeklerin 6 ay civarında ek besinler verilmeye başlandığında çeşitli tatlar ve dokularla tanıştığını ifade eden Diyetisyen Özden Örkcü, yoğurdun da önemli bir gıda olduğunu söyledi.  (Kazete Haber Merkezi)