İzmir'de yarın devam edilecek Deniz Poyraz'ın katli davasına katılım çağrısı yapan Av. Türkan Aslan Ağaç, yargının şimdiye dek olayın arkasındaki sır perdesini kaldırmak için çaba göstermediğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına 17 Haziran 2021’de saldırarak, Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında açılan davanın 4’ncü duruşması yarın İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Mahkemeye başkanlık yapan hakimin görev yeri Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) kararnamesiyle değiştirildi ve Karşıyaka Hakimliğine atandı.

Poyraz ailesi avukatlarından Türkan Aslan Ağaç, heyetteki değişikliğin etkisini önümüzdeki günlerde yapılacak duruşmalarda göreceklerini belirtti. Şu ana kadar yargının, olayın arkasındaki sır perdesini kaldırmaya yönelik bir çaba içinde olmadığını belirten Av. Ağaç, deliller toplanmadan hazırlanan iddianamenin kabul edilmesiyle yargılama sürecinin de soruşturma sürecinden farklı olmadığını gösterdiğini ifade etti.

Av. Türkan Aslan Ağaç, “Örneğin sorgu, kovuşturma aşamasında mahkemenin sanığa yönelteceği ayrıntılı sorularla olayın tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarılmasına hizmet etmesi için kullanılabilecek araçlardan biridir. Davada taraf teşkili sağlandıktan sonra ikinci duruşmada mahkeme tarafından sanık sorgusu yapıldı. Mahkemenin hazır olmamasından ya da kasıtlı olarak tercih etmemesinden kaynaklı olacak ki, sanığa ‘kendisine isnat edilen suçlamalar ile ilgili savunmasının ne olduğu’ gibi genel soru dışında neredeyse hiçbir soru yöneltilmedi” dedi.

TALEPLER REDDEDİLDİ

Ağaç, son duruşmada yaşananlara işaret ederek, şunları söyledi:

Mahkemenin bir kısım taleplerimizi hukuki olmayan gerekçelerle reddetmesi, sanığın İzmir içinde bir cezaevinde olmasına rağmen SEGBİS ile duruşmaya bağlanma talebini celse arası kabul etmesi, sanığa soru soracak avukat sayısı konusunda sınırlama getirmesi, yetki belgesi ile duruşmaya gelen meslektaşların isimlerinin tutanağa yazılmaması gibi nedenler bir araya gelince reddi hakim talebinde bulunduk. Bunun üzerine mahkeme talebimizin incelenmesi açısından dosyayı İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine ve sanığın duruşma salonuna bizzat getirilmesi yönünde ara karar kurmuş oldu. Reddi hakim talebimizin temel dayanaklarından biri zaten sanığın duruşma salonundan kaçırılmasının hukuka aykırı olduğu yönündeydi. Mahkeme aynı celse sanığın duruşma salonuna getirilmesine ilişkin talebimizi kabul etmiş oldu. Diğer hususlar İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçelerimizi yerinde görmediğini belirterek talebimizi reddetmiştir.

Mahkeme heyetinin bugüne kadar verdikleri hiçbir dilekçeyi dikkate almadığını söyleyen Ağaç, bu gecikmenin delillerin ortadan kaldırılması ya da yok olmasına neden olduğunu kaydetti.

Artık icra yoluyla çocuk teslimi yapılamayacak Artık icra yoluyla çocuk teslimi yapılamayacak

DAVAYA ÇAĞRI

Söz konusu nedenlerden kaynaklı olayın aydınlatılmasının zor olduğuna dikkati çeken Ağaç, siyasi iradenin istemesi halinde olayın aydınlatılabileceğini ifade etti. Ağaç, “Davayı baştan beri bizlerle birlikte takip eden baroları, hukuk kurumlarını, meslektaşlarımızı, kadın örgütlerini, sivil toplum örgütlerimi, siyasi partileri ve duyarlı kamuoyunu 18 Temmuz 2022 de yapılacak dördüncü duruşmaya davet ediyoruz” diye konuştu. (KAZETE/ Gazete Karınca)