İstanbul Sözleşmesi'nin feshine karşı açılan davaların dördüncü ve son grup duruşmaları görüldü ve Danıştay Savcısı, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptal edilmesi” yönünde görüş belirtti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir gecede aldığı İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı kadınlar sözleşmeden vazgeçmiyor.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali için açılan ve haziran ayı boyunca üç grup halinde planlanan duruşmaların sonuncusu bugün Danıştay’da görüldü. Savcı Aytaç Kurt mütalaasında, fesih kararının iptalini talep etti. Savcının talebi salonda uzun süre alkışlandı.

 Mahkeme heyeti, kararın daha sonra muhtemelen Adli Tatil öncesi açıklanacağına dikkati çekti.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir gece yarısı kararı ile Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmişti.

Bu karara karşı "yürütmenin durdurulması" ve "kararın iptali" talebiyle 40'tan fazla kişi ve kurum tarafından açılan davaların üçü, Danıştay'da görülmüş ve savcı mütalaalarında kararın iptal talebi yöneltilmişti. Dördüncü dava da bugün Danıştay 10. Dairesi'nde görüldü. 

KADINLAR YİNE DANIŞTAY'A AKTI

İstanbul Sözleşmesi davasında savcı yine

Bundan önceki davalarda olduğu gibi yine, Türkiye'nin birçok yerinden gelen kadın da davayı takip etmek üzere Ankara'ya buluştu. Duruşma öncesi kadın örgütleri, barolar ve siyasi partiler de Danıştay önünde bir araya geldi.

Polisler tarafından kadın örgütlerinin Danıştay bahçesinde yapmak istediği basın açıklamasına izin verilmezken, Danıştay bahçesi dışında açıklama yapıldı. 

'KADINLARI DEĞİL, KATİLLERİ DURDURUN'

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Genel Sekreteri Fidan Ataselim karara tepki gösterdi. Hukuka uygun bir karar olmadan engellenmeye çalışıldıklarını belirten Ataselim "Bu yüzden kadınları değil katilleri durdurun diyoruz" ifadelerini kullandı. KCDP Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ise "Her tür hukuksuzluğun önünü açacak ya da kapatacak olan, buradan çıkacak karardır" derken, "Burada Anayasa olup olmadığının kararını verecekler" diye konuştu.

'HUKUK VE ADALETE GÖRE KARAR VERİNİZ'

Kadir Şeker davasında yeni gelişme: Ceza yüksek, indirin! Kadir Şeker davasında yeni gelişme: Ceza yüksek, indirin!

Antalya Barosu avukatlarından Umut Şener Çiftçi, savunmasında, "Herkesin eşit, özgür, uzlaşı ve güven içinde yaşayabileceği bir ülke olup olmayacağını karara bağlayacaksınız. Bu kararı verirken gündelik siyasal argümanlara, makam ve mevkilere göre değil, sadece hukuk ve adalete göre karar veriniz. Çünkü hukuk hepimizin güvencesidir. İleride sizin de başınıza bir şey gelirse sizi koruyacak olan yine İstanbul Sözleşmesi olacaktır" ifadelerini kullandı. 

Çiftçi, savcılık mütalaasına katıldıklarını belirterek, "Haksız ve hukuka aykırı Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın iptalini talep ediyoruz" dedi.

DANIŞTAY ÖNÜNDE AÇIKLAMADA BULUNDULAR

Duruşma sonrası kadın sivil toplum örgütleri, Danıştay önünde açıklamada bulundu; “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz!” haykırışını yineledi.

Kadın avukatlar, şu açıklamaları yaptı:

*Türk Ceza Yasası'nın kadına karşı şiddeti önlemeye, kadınların hayatlarını korumaya yeterli olduğu iddiasını dinledik. Maalesef toplantıdaki herkes, zaman zaman gözyaşları içerisinde, Pınar Gültekin'in katiline verilen cezayı kınadık.

*’Hani elimizdeki araçlar yeterliydi?’ diye sorduk. İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı, Pınar Gültekin ve onlarca kadının bugün hayatta olacağını ve İstanbul Sözleşmesi'nin bunu nasıl sağlayacağını anlatan açıklamalar yaptık.

“KARAR TATİLDEN ÖNCE AÇIKLANACAK”

*Artık karar bekliyoruz. Başkan, kararların adli tatilden önce açıklanacağını söyledi. Geride daha onlarca duruşması yapılmamış dava dosyası var. Onlar için başkan nasıl bir karar verecek, nasıl bir zamanlama yapılacak henüz bilmiyoruz.

*Anayasaya aykırılık iddiamızı tekrar ettik bugün. Cumhurbaşkanlığı işleminin yok hükmünde olduğu için iptal edilmesi gerektiğini söyledik. Heyet kendisi iptal etmeyecekse mutlaka Anayasa Mahkemesi'ne göndermesi gerekiyor. 

'CUMHURBAŞKANI KARARI, ANAYASAL TEMELDEN YOKSUNDUR'

Eşitlik İçin Kadın Platformu-EŞİK gönüllüsü avukat Gökçeçiçek Ayata, sözleşmeden çekilme kararının hukuki değerlendirmesinde bulunarak, "İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmeye ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, usül yönünden Anayasal temelden yoksundur" dedi. (KAZETE HABER MERKEZİ)