AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan fındık alım fiyatını Ordu'da açıkladı. Ürününe 85 lira fiyat bekleyen fındık üreticisi Erdoğan'ın alım fiyatını 54 lira olarak açıklaması karşısında düş kırıklığına uğradı. Muhalefet partileri ve üretici örgütleri Erdoğan'ın açıkladığı fiyata tepki gösterdi.

 Karadeniz Bölgesi’nin en önemli geçim kaynaklarından biri olan ve üreticilerin artan maliyet karşısında en az 85 TL olmasını talep ettiği fındık alım fiyatı, beklentilerin altında kaldı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ordu Stadyumu, Fatsa OSB ve eğitim yatırımları ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış töreninde fındık alım fiyatını açıkladı. Erdoğan, "TMO 2022 alım sezonunda yüzde 50 sağlam iç esasına kabuklu fındığa kilo başında levant kalite için ve Giresun kalite için alan destekli olarak ben burada rakam açıklıyorum. İnanıyorum ki sizler de kabul edeceksiniz, ortalamalısını 54 TL olarak inşallah açıkladım" dedi.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan fındık alım fiyatını açıkladı

Merve Sefa Kavakçı'ya Erdoğan'dan yeni görev Merve Sefa Kavakçı'ya Erdoğan'dan yeni görev

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından fındık fiyatıyla ilgili söyledikleri:

Sevgili Ordulular, değerli kardeşlerim, kıymetli hanımlar, sevgili gençler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Epeyce ara verdik değil mi? Neredeyse 3 buçuk yıl oldu. Deniziyle, yaylasıyla, yeşiliyle, Ordu'yu özlemişiz. Muhteşem katılımla Ordu da bizi özlemiş. Ordu ile beraber yol yürüdüğümüz müddetçe biz yorulmayız. Ülke ve millet sevdası yüreğimizde olduğu müddetçe dünyaya sığmayız. Biz de sizlerle gurur duyuyoruz. Türkiye'nin 81 vilayetiyle birlikte Ordu'ya hizmet için 20 yıldır gece gündüz çalıştığımızın şahidi sizlersiniz. Demokrasi ve kalkınma mücadelemizde hep yanımızda olan Ordu'ya şükranlarımı sunuyorum.

Eskiden dünyada işler yolunda giderken biz istikrarsızlığın, güvensizliğin, kifayetsiz siyasetçilerin bedelini krizlerle öderdik. Gençler ben de sizin yanınızdayım. Üstelik bu krizler, öyle krizlerdi ki, sadece elimizdeki avucumuzdaki kaybetmekle kalmaz geleceğimizi de ipotek altına sokardık. Bugün bütün dünya krizlerin pençesinde kıvranırken biz üretimimizle dolu dizgin hedeflerimize doğru ilerlemeyi sürdürüyoruz. Elbette bizim de sıkıntılarımız yok değil var ama biz bunları aşabilecek güçteyiz. Hatırlarsanız yıllarca bu ülkeyi tek parti yönetimiyle milli iradeyi yok sayarak, koalisyonlarla siyaseti felç ederek, mezhebi gerilimlerle milli bünyemizi zayıflatarak, ah ah, aramızda benden büyük olan ablalarım var, ağabeylerimiz var. CHP'nin karneyle benzin, ekmek dağıtılan dönemleri vardı ya, bizim iktidarımızda böyle bir şey var mı? Yok.

FINDIK ALIM FİYATI 54 LİRA OLDU

Geçen yıl dünyanın 122 ülkesine 2 milyar 300 milyona yakın bedelle fındık sattık. Ordu üretim alanı rekolte ile ülkemiz fındığının 3te 1ini gerçekleştiriyor. İktidara geldiğimizde alım fiyatı 1 doların altındaydı. Bu yüzden çoğu bahçe bakımsız kalmıştı. Şimdi 3 doların üzerine çıkardık. Geçen yıl dünyanın 122 ülkesine 2 milyar 300 milyona yakın bedelle fındık sattık. Ordu üretim alanı rekolte ile ülkemiz fındığının 3'te 1'ini gerçekleştiriyor. İktidara geldiğimizde alım fiyatı 1 doların altındaydı. Bu yüzden çoğu bahçe bakımsız kalmıştı. Şimdi 3 doların üzerine çıkardık. TMO 2022 alım sezonunda yüzde 50 sağlam iç esasına kabuklu fındığa kilo başında levant kalite için ve Giresun kalite için alan destekli olarak ben burada rakam açıklıyorum. İnanıyorum ki sizler de kabul edeceksiniz, ortalamalısını 54 TL olarak inşallah açıkladım. Hayırlı olsun bereketli olsun. Rabb’im yar ve yardımcınız olsun."

‘AÇIKLANAN RAKAM BEKLENTİLERİN ÇOK ALTINDA’

Fındık üreticisinin insanca yaşaması için gerekli olan yaşamsal ve tarımsal girdi fiyatlarının giderek arttığı bir dönemde açıklanan 54 TL’nin çok düşük kaldığını açıklayan Çiftçiler Sendikası (Çiftçi-Sen) Genel Başkanı Ali Bülent Erdem, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Rekolte tahminlerini iklim koşulları ve külleme hastalığının verim kaybına etkilerini dikkate alarak ortalama maliyeti 43,45 TL olarak belirledik. Çıkan bu maliyet fiyatının üzerine yüzde 25 kar payı ve yüzde 74 insanca yaşama payını (asgari enflasyon oranı) eklediğimizde; 1 kg fındığın fiyatı en az 85,00 TL olmalıydı. Ancak Sayın Cumhurbaşkanın açıkladığı 54 TL Giresun fındığına veriliyor. Bu şartlarda açıklanan rakam üreticilerin beklentisinin çok altında kalıyor."

‘SATILAN FINDIK MALİYETİ BİLE KARŞILAMAYACAK’

Açıklanan 54 TL taban fiyatı ile üreticinin kazanma şansının olmadığına dikkat çeken Erdem, şöyle konuştu:

“Piyasada yaş fındığı 60 ila 70 TL arasında değişen fiyatlardan satmaya başlamıştı zaten. Açıklanan bu rakam ile üretici daha da zarar edecek. Üretici hiç kazanmadan sadece masraflarını çıkartabilmek için mücadele edecek. Satılan fındık maliyeti bile karşılamayacak yani. Zarar ederek üretime devam eden çiftçi nereye kadar dayanabilir belli değil. TMO üreticinin sırtından para kazanmış olacak. Bu da örgütlü mücadelenin gerekliliğini gösteriyor.”

‘GİDERAYAK ÜRETİCİYE DARBE VURUP, YABANCI TEKELLERİ SEVİNDİRDİLER’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da açıklanan fındık alım fiyatına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Torun, “Hak yemeyin dedik, yine hak yediler!” ifadelerine yer vererek,

“Giderayak üreticiye darbe vurup, yabancı tekelleri sevindirdiler. Fındığın hakkı 4 dolar dedik, 3 dolara denk gelen; 54 TL açıkladılar. Dolar bazında 2021'in de altına düştüler. Sözümüz söz: Bu iktidar gidecek, fındığa adalet gelecek!” dedi.

Kılıçdaroğlu, fındık fiyatının dolar üzerinden sabitlenmesini önerdi

KILIÇDAROĞLU: BAY KEMALİN TEKLİFİ 4 DOLARDI

Erdoğan'ın fındık alım fiyatını 54 lira olarak açıkladığını işaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisini teklifinin 4 dolar olduğunu hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, "Erdoğan’ın ülke vizyonu 'Bay Kemal, CeHaPe Genel Müdürü, Kemal Pabucu Yarım' falan… Sonuç: fındık alım fiyatı 54 TL. Bay Kemal’in teklifi 4 dolar (72 TL) idi. Dolar kuru hala 18 TL. Bundan artık kimseye bir hayır yok. Fındık üreticisi az sabır, geleceğiz yardımınıza! Fındık fiyatının dolar üzerinden sabitlenmesini önerdim…" ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ: 74 LİRA ÖNERMİŞTİ

Fındık üreticilerinin yeni sezon için 85 TL taban fiyat çağrısını iktidar duymazken, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın elde ettiği verilerle, 2022 sezonunda 759 tona yakın bir rekolte hesaplanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün açıkladığı 54 lira taban fiyata İYİ Parti de tepki gösterdi.

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanlığı, Erdoğan’ın açıklaması öncesinde yaptığı yazılı açıklama ile fındık taban fiyatının en az 74 TL olması için çağrıda bulunmuştu.

İYİ Parti olarak fındık taban fiyatını belirlerken çiftinin maliyetinin de dikkate alındığı ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Çiftçilerin kullandıkları arazinin kira değerini, bahçe ve ekipmanların amortismanını, tesis yıpranma değerini yani çiftçilerimize yıllardır unutturulan bütün giderleri hesaba kattık. Hesapladığımız maliyetin üstüne fındık üreticimizin yüzü gülsün diye de yüzde 20 kâr ekledik. İşte bu yüzden İYİ Parti olarak çiftçimizin para kazanması ve emeğinin karşılığını alması için fındık fiyatının en az 74 TL olması gerektiğini söylüyoruz.” (KAZETE/ aa)