Baraj puanı uygulamasının kaldırılmasının ardından dün başlayan ve bugün de devam edecek olan "baraj puansız" ilk Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) katılanların sayısı geçen yıla göre 624 bin 506 kişi arttı.

Baraj puanı uygulamasının kaldırılmasının ardından ilk YKS dün yapıldı. 81 il ve Lefkoşa'da düzenlenen Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 3 milyon 234 bin 409 aday katıldı. TYT'ye geçen yıl 2 milyon 607 bin 903 aday başvurmuştu. Bu gün  Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi  yapılacak.

2022-YKS kapsamında saat 10.15'te başlayan TYT'de adaylara, soruları yanıtlamaları için geçen yıllara göre 30 dakika ek süre verildi. TYT adaylarına Türkçe Testi'nde 40, Sosyal Bilimler Testi'nde 20, Temel Matematik Testi'nde 40, Fen Bilimleri Testi'nde 20 soru olmak üzere 120 soru için 165 dakika süre verildi.

TYT, 10 bin 537 binada, 180 bin 601 salonda uygulandı. TYT oturumunda 521 bin 191 kişi görev yaptı.  Bu gün ise  Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi yapılacak.

12 BİN 545 ENGELLİ ADAY

Her sınav merkezinde en az bir olmak üzere YKS'de 208 sınav merkezinde sadece engelli adaylar için toplam 309 bina ayrıldı. Bu binalarda engel gruplarına göre oluşturulan tekli ve toplu salonlarda TYT'ye 12 bin 545 engelli aday girdi.

Adaylar, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmadı. T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası ve fotoğraf bulunmayan adaylar için il ve ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık tutuldu.

Sınavlarda, maske ve dezenfektan dağıtımı yapılmadı, sınav binası girişlerinde adaylara sadece dezenfektanlı mendil verildi. Sınav görevlileri ve adaylardan isteyenler, kendi maskeleriyle sınava geldi.

1 milyon 200 bin öğrenci yarın LGS sınavına giriyor 1 milyon 200 bin öğrenci yarın LGS sınavına giriyor

Covid-19 pozitif durumunu bildirir laboratuvar sonuç raporunun bir dökümünü sınav günü atandıkları sınav binası girişindeki görevlilere teslim eden adaylar, sınav binasında sadece covid-19 pozitif durumu olan adaylar için hazırlanan yedek sınav salonlarında sınava alındı.

YKS'ye giderken kaza yapan Ayşe'yi okula polis yetiştirdi

KAZA YAPAN ADAYI SINAVA POLİS YETİŞTİRDİ

Barajsız ilk sınav yılında ilginç olaylarda yaşandı. 

Aksaray'da otomobiliyle sınava yetişmek isteyen 27 yaşındaki Ayşe Bulut, kaza yaptı. Kazada şoka giren ve hastaneye gitmek istemeyen Bulut'u sınava polis götürdü. Kendini iyi hissetmediğini söyleyen Ayşe Bulut, kaza yerine geri döndü.

İstanbul’da, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS), geç kalan öğrenciler içeriye alınmadı. Bahçelievler’de sınava alınmayan bir öğrenci, demir kapıdan atlayarak içeri girerken, o anlar kameraya yansıdı.

87 YAŞINDA  SINAVA GİRDİ

Mersin'de 87 yaşındaki emekli Necati Ağaşe de sınav heyecanı yaşadı. 3 çocuk ve 8 torunu olan Ağaşe, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdikten sonra üniversite okumaya karar verdiğini kaydetti. Merkez Mezitli ilçesindeki 100. Yıl Anadolu Lisesi'nde sınava giren Ağaşe'yi çıkışta yakınları karşıladı. Sınava girdiği için mutluluk yaşayan Ağaşe, "Sınavım iyi geçti. Gençlere örnek olmak istiyorum. Gelecek puana göre tercih yapacağım. Gençler bu yaşta bile okumanın faydalarını görsün" dedi.

Taktığı piercing nedeniyle YKS'ye alınmadı

PEİRCİNGLİ ADAY SIN9AV KAPASINDAN DÖNDÜRÜLDÜ

İstanbu Kartal'da Burak Bora Anadolu Lisesi'ne sınava girmek isteyen Selda Eren, kaşında ve dudağında peircing olması nedeniyle görevliler tarafından uyarıldı. Uyarılar üzerine hastaneye gidip piercinglerini çıkararak okula gelen Eren, kapıların kapanması üzerine sınava alınmadı.

MATEMATİK ZORDU, TÜRKÇE KOLAY

Hürriyet'i muhabirinin sınavdan çıkanlardan aktardığı izlenime göre adaylar bu yılkı TYT’de fazla zorlanmadı. İşte sınavdan çıkanların aktardığı izlenimler.

 • Murat Gülaçtı: "Matematik epey zordu ama Türkçe benim için kolaydı. Adayları çok arada bırakacak seçenekler vardı. Paragraflar geçen senelere göre daha kısaydı. Süre benim için yeterliydi 20 dakika erken çıktım."
 • Kaan İzgi: "Sosyal kolaydı, matematik kolaydı. Sayısalcı olduğum için Türkçede zorlandım. Kimya Mühendisliği okumak istiyorum. Barajın kalkması yüksek hedefleri olanları etkilemeyecektir."
 • Elif Yılmaz: Çok güzeldi sınav. Aynı anda Üniversite okuyorum ben zaten kendimi denemek istedim. Ben sayısalcı değilim ama matematik bile kolay geldi. 15 soru cevapladım. İlk sınavımda bu kadar matematik yapamamıştım. Sınav çok hoşuma gitti. Türkçe soruları önceki dönemlere göre kısaydı. Tarih de iyi geçti ama coğrafya da zorlandım çünkü direkt bilgi soruları vardı.
 • Ecem Karamukoğlu: Türkçe zorladı ama matematik kolay geldi. Fakat onda da üslü sayılarda zorlandım. Sosyal de zordu bilgi odaklı sorular sormuşlardı. Sınav beklediğimden biraz daha zordu genel olarak ama fena geçmedi.
 • Yusuf Birsin: “Sınav bu sefer önceki dönemlere göre zorladı. Matematik soruları Türkçe paragraf soruları gibiydi bence. Din Bilgisi de çok zorladı. Haritalı bir soru vardı ve onu çözerken coğrafyayı mı çözüyorum diye tereddütte kaldım bir an."
 • Meryem Dinç: “Aşırı zordu bence ve süre yetmedi bana. Son dakikalara kadar soruları tamamlamaya çalıştım. Matematik iyiydi ama işlemlerde biraz zaman kaybettiğimi düşünüyorum. Şu an çok heyecanlıyım. Sınav bitti ama heyecanı devam ediyor.” 
 • Hülya Candan Karademir: “Sınav geçen seneye göre daha kolaydı bence. Din biraz zordu, matematik de ortalama zorluktaydı. Türkçe ise geçtiğimiz yıla göre çok daha kolaydı. Marmara Üniversitesi’ni kazanmak istiyorum. İnşallah istediğim gibi olur.”
 • İbrahim Can: "Sınava çok çalışmadım ama elimden geleni yaptım. 40 soru falan çözdüm. Verdikleri silgiyi hiç açmadan sınavdan çıktım. İngilizce’de kendimi geliştirdiğim için Yabancı Dil Testi’nde kendime güveniyorum. İngiliz Edebiyatı ya da tercümanlık istiyorum."
 • Gökdeniz Öksüz: "En çok zorlayan matematik oldu geometride boş bıraktım. Hedefimi gelen puana göre belirleyeceğim. Dakikayı güzel ayarlamışlar. Son beş dakika bitirdim zamanım bile kaldı. Sınava giridğimde çok heyecanlıydım. İlk beş soruyu çözdükten sonra heyecanım gitti deneme havasında çözdüm."
 • Lara Su Mutlu: "Normal denemelerimden çok daha iyi geçti bu kadar iyi geçmesini beklemiyordum. Eşit ağırlık öğrencisiyim hedefim hukuk her şey AYT’den sonra belli olacak."
 • Beyza Yılmaz: Sınav yapılabilir bi sınavdı zor değildi. Matematik benim için kolaydı son iki soruya bakamadım sürem  yetmedi. Tıp istiyorum hangi okul olduğunun önemi yok.
 • Erdem Yazıcı: Türkçe’de biraz fazla zaman kaybettim. Çok fazla paragraf vardı dil bilgisi sorusu 3 taneydi.  Paragrafları okuduğumda baktığım şıkların hepsi aynıydı. Yazılım mühendisi olmak istiyorum.
 • Serenay Çırıkka: "Sınavım güzel geçti. Sözel hedeflediğim için matematiği yapmadım. Sınav bence kolaydı, Türkçe’de 4 soru boş bıraktım, genelde mantık ağırlıklı sorulardı. Hedefimi henüz tam belirlemedim gönlümden geçen psikoloji okumak."
 • Talha Coşar: “Matematikte zorlandım ama diğerleri kolay geldi. Türkçe’de paragrafları kısaltmışlar bu sene o sebeple bence Türkçe kolaydı.”
 • Muhammed Emre Kaylan: “Sınav aslında iyidi ama matematikte zorlandım. Sosyalde coğrafya sorularını kolaylıkla yaptım. Fen bilimlerinde de yapabildiğim sorular çoğunlukta oldu. Sınav beklediğim gibiydi.”

(Kazete Haber Merkezi/Foto:Hürriyet)