TÜİK, enflasyonu Nisan ayında yıllık bazda yüzde 69,97 olarak, ekonomist ve akademisyenlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise yüzde 156,86 olarak hesapladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayı enflasyon oranlarını açıkladı. TÜİK'e göre geçen ay Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 7,25 artarken enflasyon yıllık bazda yüzde 69,97 yükseldi.

Geçen ay açıklanan Mart ayı enflasyon rakamları, yüzde 61,14 ile son 20 yılın yüksek seviyesine ulaşmıştı. Türkiye'de enflasyonun bundan önce en yüksek olduğu dönem yüzde 65 ile Mart 2002'ydi.

Yıllık en düşük artış yüzde 18,71 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti.

Gıda enflasyonu yüzde 89,1

Çiftçiye bir darbe daha: Sulama suyuna %110 zam Çiftçiye bir darbe daha: Sulama suyuna %110 zam

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla yüzde 26,23 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 27,73 ile eğitim ve yüzde 35,95 ile sağlık oldu.

Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 105,86 ile ulaştırma, yüzde 89,10 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 77,64 ile ev eşyası oldu.

Nisan ayında üretici fiyat endeksi (ÜFE) ise aylık yüzde 7,67, yıllık bazda ise yüzde 121,82 oranında gerçekleşti. Böylelikle üretici fiyatları 1995 yılının ardından zirveyi gördü.

Sanayinin dört sektöründe üretici fiyatlarındaki yıllık değişim, madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 125,88, imalatta yüzde 112,08, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 247,50 ve su temininde yüzde 63,17 artış gösterdi.

ENAG: Yıllık enflasyon yüzde 156,86

Öte yandan, ekonomist ve akademisyenlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) yıllık enflasyonu yüzde 156,86 olarak hesapladı. ENAG'a göre aylık enflasyon ise yüzde 8,68 oldu. Bu oranlar saatlik ve günlük fiyat değişimleriyle hesaplandı.

Ne tepkiler verildi?

Pek çok finans uzmanı ve akademisyen enflasyondaki artışa ilişkin kaygılarını sosyal medya hesaplarında paylaştı.

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden Prof. Dr. Murat Kıyılar, Twitter'da yaptığı paylaşımda "Biz bu filmi daha önce de izlemiştik. Tarihten niye ders alınmıyor?" diye sordu.

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, Türkiye'nin Nisan ayı enflasyonuyla dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip altıncı ülkesi olduğunun altını çizerek, "Kredi kullanabilene servet transferi sağlayan negatif faizde ise lideriz" dedi.

iktisatçı Arda Tunca ise, TÜİK'in söz konusu verilerle bir mesaj verdiğini söylediği Twitter paylaşımında, "İktisadın kuralları vardır. Uygulanmadığında toplum ekonomik olarak çöker. 'Enflasyon %70'e gidecek' dediğimizde 'mandacı' diyenlerin şimdiki yorumlarını dinlemek isteriz" diye yazdı.

Bazı uzmanlar ÜFE'deki artışlara da dikkat çekere bazı uyarılarda bulundu.

Finans uzmanı Serdar Pazı da, "ÜFE yükselmeye devam ediyor, TÜFE üzerinde yansımaları da sürecektir" ifadelerini kullandı.

Bir diğer iktisatçı Mustafa Sönmez de ÜFE'nin Mayıs ayı enflasyonuna baskı uygulayacağını savundu.

FED, enflasyonla mücadele için son yılların en yüksek faiz artışını yaptı

Çarşamba günü faiz kararını açıklayan Amerikan Merkez Bankası (FED) son yılların en yüksek faiz artışına giderek faizi 50 baz puan yükseltti.

2000 yılından beri ilk defa bu kadar yüksek bir faiz artışı gerçekleştiren Fed, yükselen enflasyon ile mücadele etmek için para politikasında sıkılaşmaya gideceğini duyurdu.

Piyasa da FED Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 50 baz puan faiz artışına gitmesini bekliyordu.

Böylece politika faiz oranı yüzde 0,25-0,50 aralığından yüzde 0,75-1,00 seviyesine yükseltildi.

Fed, bir önceki toplantının yapıldığı Mart ayında 2018'den bu yana ilk kez faiz artırımına gitmiş ve politika faizini 25 baz puan artırmıştı.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) de Çarşamba günü yayımladığı raporda, Mart ayına ait istatistikleri paylaştı. Buna göre Mart 2022'de OECD ülkelerinde tüketici fiyatları geçen yıla göre yüzde 8,8 oranında arttı. Şubat 2022'de artış yüzde 7,8 oranındaydı. Bu, Ekim 1988'den bu yana OECD ülkelerinde görülen en yüksek artış oldu.

OECD ülkelerinin yaklaşık beşte birinde enflasyon iki haneli oranlara yükselirken, aynı rapora göre en yüksek enflasyon Türkiye'de görüldü.

Türkiye'nin de üyesi olduğu G20 bölgesinde de yıllık enflasyon Mart 2022'de yüzde 7,9'a ulaştı. Bir önceki ay yüzde 6,8 oranındaydı.

(KAZETE Haber Merkezi)