Pariste bir büyük oteldeki greve öncülük eden temizlik işçisi Rachel Keke, sol ittifak NUPES’in adayı olarak girdiği seçimleri kazanarak milletvekili oldu.

Fransa’da başkent Paris’in en büyük otellerinden birinde daha iyi ücret ve koşullar için yapılan greve öncülük eden temizlik işçisi Rachel Keke, sol ittifak NUPES’in adayı olarak girdiği seçimleri kazanarak milletvekili oldu. Keke, pazar günü yapılan seçimlerin ikinci turunda eski spor bakanı Roxana Maracineanu’yu yendi.

Guardian’ın haberine göre Keke, Fildişi Sahili’nde otobüs şoförü bir baba ve giysi satan bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 12 yaşındayken annesini kaybetti ve kardeşlerine bakmak için okulu bırakmak zorunda kaldı. Büyükbabasının ikinci dünya savaşı sırasında savaştığı Fransa’ya 2000 yılında geldi. Keke, önce kuaför, sonra süpermarket kasiyerliği ve son olarak da otel temizlikçisi olarak çalıştı. 2015’te Fransız vatandaşlığına geçti.

Suriye’de sübvansiyonlu benzine yüzde 130 zam Suriye’de sübvansiyonlu benzine yüzde 130 zam

48 yaşındaki Rachel Keke, Batignolles’deki Ibis otelinde günde 40 odayı temizleyerek geçirdiği yorucu çalışma yıllarının, parlamentoda işçiler adına konuşmasını sağlayacağını düşünüyor. Keke, otellerde çalışan taşeron temizlik personelinin ödenmeyen fazla mesailerinin ödenmesi talebi ve kötü çalışma koşullarına karşı Fransa tarihinin en uzun otel grevlerinden birine öncülük etmişti.

Keke sonuçların netleşmesinin ardından yaptığı ilk açıklamasında “Bugün milletvekili seçildim. Ben sesi olmayanların sesiyim. Ben hizmetçiyim, temizlikçiyim, hasta bakıcıyım. Tüm görünmez bu mesleklerin ulusal mecliste görünür olmasını sağlayacağım. Örnek bir milletvekili olacağım hiç endişelenmeyin” dedi.

Temizlik işçisi siyahi bir kadının seçimi kazanması ülkede büyük bir coşku ile karşılandı. Keke ve destekçileri büyük zaferi sokakta beraber kutladı.

Sol ittifaktan aday olan Keke, kampanya sürecinde hedefinin gençlerin olduğunu belirterek “Seçim bölgemdeki gençlerle buluşacağım çünkü bu gençler artık hayata inanmıyor. Gençler çaresiz, kendilerine diyorlar ki ‘Hayır, Fransa iyi değil, Fransa artık kötü.’ Beraber çalışarak gençlere Fransa’yı yeni bir yüzle göstereceğiz” demişti. (BBC Türkçe)