TELE1 ekranı 'Sultan rejimini eleştirdi'diye 5 gün süreyle karartıldı

Bu karardan sonra RTÜK’ün bir ceza kesmesi halinde, TELE1’in lisansının iptal edileceği ifade edildi. Söz konusu karar Temmuz ayının başında RTÜK toplantısında alınmıştı.


Genel yayın yönetmeni olduğu TELE1’e  ve kehdisine yönelik iftiralara ilişkin BirGün’e konuşan gazeteci Merdan Yanardağ, “Ben FETÖ’ye karşı mücadele ettiğim için tutuklanmış hapis yatmış biriyim. Bunu bile ileri sürdüklerine göre bizim yayınlarımız karşısında çaresiz kaldıkları belli” demişti.


NE OLMUŞTU?


TELE1 televizyonunda 30 Nisan tarihli ana haber bülteninde ve 24 Mayıs 2020 tarihinde ekrana gelen “Karanlıktan Aydınlığa” isimli programda Diyanet İşleri Başkanlığı’na yönelik ifadeler izleme uzmanları tarafından raporlaştırılmıştı.


Program konuğu Cemil Kılıç’ın “Bugün Türkiye’de öyle anlaşılıyor ki öyle bir rejim kurulmaya yani teokratik bir rejim kurulmaya çalışılıyor Türkiye’de kurulmak istenen teokratik halife sultan rejimi Ben Diyanet’i Müslüman dairesi içinde görmüyorum mesela. Belki aynı şekilde Cumhurbaşkanının inanç dünyasını da İslam’ın içerisinde görmüyorum Muaviye gibi bir sultan mı olmaya çalışıyor mesela Cumhurbaşkanı?” şeklindeki sözleri halkı kin ve düşmanlığa sevk eden ayrıştırıcı dil kullanımı olarak değerlendirilmişti.
 
Yayında toplumun ve kurumların dini inançlarının sorgulanması ve Cumhurbaşkanı ile Diyanet İşleri Başkanlığına suçlayıcı ifadelerin kullanılması 6112 sayılı Kanunun 8/1/b maddesindeki yayın ilkelerinin ihlali olarak tespit edilmişti.


Daha önce 23.03.2020 tarihinde de aynı ihlali yapan Tele 1’e RTÜK tarafından 5 gün geçici yayın durdurma yaptırımı uygulanmıştı.


TELE 1'de yayınlanan bir programda RTÜK Üyelerinin cahillikle, bilgisizlikle ve düşmanlıkla suçlaması ve hakaret etmesi yaptırım sebebi sayıldı. Hem RTÜK’ün tüzel kişiliği hem de RTÜK Başkanı, Üyeleri ve uzmanları hakkında eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı ve iftira niteliğinde ifadeler iddiasıyla TELE 1 hakkında idari para cezası kararı verilmişti.


SOSYAL MEDYADAN TEPKİ


Türkiye yayıncılık tarihine kara bir leke olarak geçecek olan TELE1 ekranlarının karartılması, sosyal medyada da büyük tepkiyle karşılandı.


Zaman akışında ara

Gerçekler o kadar canlarını yakıyor ki Tele1 karartılıyor. Ne kadar korkuyorlar doğruların anlatılmasından... Biz yine gerçekleri izlemeye devam edeceğiz. Güneşi balçıkla sıvayamazsınız, kapatarak bizleri sindiremezsiniz!!! Haber alma özgürlüğü engellenemez!! #Tele1Susturulamaz
Resim
33
168
396