Afganistan'ın resmi Televizyon kanalı, TOLOnews ,Taliban'ın kadın sunucuların yüzlerini kapatma emrinin 'tartışmaya açık olmadığını' bildirdi.

Taliban hükümet yetkilisi, Afganistan'daki televizyon yayıncılarına; yerel istasyonlarda çalışan kadın sunucuların yayın sırasında yüzlerini kapatmasını sağlamaları talimatı verildiğini açıkladı.

Taliban Afgan kadınlarının bedenlerini yönetmek için her zaman kısıtlamalar getirmiş olsa da, 7 Mayıs'ta yayınlanan kararname ile kadınlara yönelik kıyafet kurallarının ihlali cezai yaptırıma bağlandı.

Taliban'ın kısa süre önce yeniden  oluşturduğu Erdem Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, "tüm saygın Afgan kadınlarının başörtüsü veya başörtüsü takmasının zorunlu olduğunu" duyurdu.

Afgan bir kadın, Afganistan'ın batısındaki Herat'ta bir burka dükkanında mallara bakıyor.

Taliban, Afgan kadın giyimine daha fazla kısıtlama getiren yeni kararnameler yayınladı [File photo: Mohammad Shoib/Reuters]

Bakanlık yaptığı açıklamada, chadori'yi (mavi renkli Afgan burka veya tüm vücudu örten peçe) tercih edilen "en iyi başörtüsü" olarak tanımladı.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Bir kadının vücudunu kapatan herhangi bir giysi, vücut kısımlarını temsil edecek kadar dar olmaması ve vücudu ortaya çıkaracak kadar ince olmaması koşuluyla başörtüsü olarak kabul edilir."

Bakanığın açıklamasında “Bir kadın başörtüsü olmadan yakalanırsa mahremi (erkek vasi) uyarılır. İkinci kez, gardiyan [Taliban yetkilileri tarafından] çağrılacak ve tekrarlanan çağrılardan sonra, koruyucusu üç gün hapis cezasına çarptırılacak ”ifadesine yer verildi.

Bakanlık Sözcüsü Akif Muhacir, tesettür kuralını ihlal eden devlet çalışanlarının işten çıkarılacağını  belirterek mükerrer suçlardan suçlu bulunan erkek vasiler, "daha fazla ceza için mahkemeye gönderilecek" dedi.

YASAK KADIN TV SUNUCULARI DA KAPSIYOR

Taliban'ın Erdem Yayılması ve Kötülüğün Önlenmesi Bakanlığı sözcüsü Akif Muhacir, El Cezire'ye yaptığı açıklamada, Taliban yetkililerinin tüm yerel televizyon yayıncılarına kadın personelinin yayında yüzlerini kapatmaları gerektiğini bildirdiğini söyledi.

Muhacir, Müslüman kadınların başörtüsü veya başörtüsü takmasının zorunlu olduğunu ve yüzleri kapalı kadın televizyon sunucularının Afganistan'daki tüm kadınlar için iyi bir rol model olacağını söyledi.

Afganistan'ır resmi taber kanalı, OLOnews Perşembe günü resmi Twitter hesabından yeni kararı duyurdu ve Taliban'ın kadın TV sunucuların yayın sırasında yüzlerini kapatma emrinin pazarlık konusu olmadığını belirtti.

TOLOnews tweetinde, "Yardım ve Erdem ile Bilgi ve Kültür bakanlıklarının temsilcileri, bunun nihai bir karar olduğunu ve tartışmaya kapalı olduğunu söyledi" dedi.

Onews tarafından alınan bilgilere göre, Taliban'ın bu talimatı Afganistan'daki tüm medya kuruluşlarına yazılı olarak tebliğ edildi.

Taliban'ın 1996-2001 yönetimi sırasında, kadınların her şeyi kapsayan mavi burka veya peçe takması zorunluydu.

Cezaevinde çıkan isyanda 52 mahkum yanarak öldü, 30 yaralı var Cezaevinde çıkan isyanda 52 mahkum yanarak öldü, 30 yaralı var

Grubun Ağustos 2021'de yeniden iktidarı ele geçirmesinden sonra, Taliban başlangıçta giyim kısıtlamalarını biraz yumuşatmış ve kadınlar için kıyafet kuralı ilan etmemiş gibi görünüyordu. Ancak son haftalarda kadınlara dönüm kısıtlamalar peş peşe geldi.

7 Mayıs'ta Taliban, "saygın tüm Afgan kadınlarının başörtüsü takmasının artık gerekli olduğunu" duyurdu. Kararname, yeni Taliban rejimi için kadınlara yönelik kıyafet kurallarının ihlali nedeniyle cezai cezanın verildiği ilk kararname oldu.

Afgan kadınlarının çoğu dini nedenlerle başörtüsü takıyor, ancak Kabil gibi kentsel alanlarda birçok kadın yüzlerini kapatmıyor. 

KAZETE/aljazeera)