Suruç Katliamı'nın 7. yılında İzmir ve Ankara'da düzenlenen anma yürüyüşlerin polisin müdahalesiyle çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İzmir Gençlik Örgütleri, Suruç'ta IŞİD tarafından katledilen 33 genç için İzmir’de  Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddasi girişinde Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde anma gerçekleştirdi. Basın açıklamasının ardından yürümek isteyen topluluğu polis zor kullanarak engelledi. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde polisin müdahalesiyle 19 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Anmada grup adına açıklamayı okuyan Rojana Urkun, “Bizler, 7 yıldır adalet çağrımızı adaletsizliğe uğrayan ezilenlere yapıyoruz. İşçiye, emekçiye, kadına, LGBTİ+'ya, Kürt'e, Alevi'ye… Bu çağrıyı tüm ezilenlere yapıyoruz. Adalet mahkeme salonlarında vuku bulamaz, adalet bizim ellerimizdedir, ancak mücadele ile tesis edilecektir. Bu bilinçle herkesi katliamların hesabını sormaya, sokağa çağırıyoruz” diye konuştu.

“SURUÇ İÇİN ADALET, HERKES İÇİN ADALET DEMEKTİR”

Siyasi iktidarın kendi varlığını sürdürmeyi, kitlelere korku salmayı hedeflediğini belirten Urkun, “Bugün Suruç için adalet demek bu topraklardaki diğer katliamlar için de adaleti haykırmaktır. Ailesi katledilen Emine Şenyaşar’ın katiller yargılansın çağrısıdır, Gülistan Doku’nun faillerinin bulunması, Nadira Kadirova’nın, Berkin Elvan’ın, Den Poyraz’ın katillerinden hesap sorma mücadelesidir. Cumartesi Anneleri için, Çorlu, Çorum, Sivas, Maraş için adalet mücadelesini büyütmektir. Hasta tutsakların, tecrit altında tutulan devrimcilerin mücadelesine omuz vermektir. Suruç için adalet, herkes için adalet demektir” dedi.

Boşanma aşamasındaki eşini öldüren adam: Namusumu temizledim Boşanma aşamasındaki eşini öldüren adam: Namusumu temizledim

Urkun şunları kaydetti: “Affetmek yok, unutmak yok. Gençlik olarak, Amed, Suruç, Ankara’nın ve ezilenlere dönük tüm katliamların hesabını sorana dek içimizde hiç dinmeyecek öfkeyi büyütüyor, onların harcına karıştıkları halklar arasındaki eşitlik, özgürlük ve kardeşlik köprüsünün son taşını koyana dek mücadeleyi sürdüreceğimizi bir kez daha haykırıyoruz.”

ANKARA'DA DA MÜDAHALE

Suruç Katliamı'nda yaşamını yitiren 33 kişiyi yedinci yıl dönümünde Ankara Güvenpark’ta anmak isteyen bir gruba polis sert müdahale etti. Polis anmaya gelen grubu gözaltına aldı. Güvenpark’a Gazi Mustafa Kemal Bulvarı tarafından gelmek isteyen bir başka grup da yürüyüş yapmalarına izin verilmeden gözaltına alındı.

NE OLMUŞTU?

20 Temmuz 2015'te, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'nun (SGDF) çağrısıyla, Kobanê'ye oyuncak ve insani yardım malzemeleri götürmek için Suruç'ta olan 300 genç, konakladıkları Amara Kültür Merkezi'nde basın açıklaması yaptıkları sırada intihar saldırısı gerçekleşti.

Meydana gelen patlamada 33 kişi ve saldırgan hayatını kaybetti.

Saldırıda ölenlerin isimleri: Koray Çapoğlu, Cebrail Günebakan, Hatice Ezgi Sadet, Uğur Özkan, Nartan Kılıç, Veysel Özdemir, Nazegül Boyraz, Kasım Deprem, Alper Sapan, Cemil Yıldız, Okan Pirinç, Ferdane Kılıç, Yunus Emre Şen, Çağdaş Aydın, Alican Vural, Osman Çiçek, Mücahit Erol, Medali Barutçu, Aydan Ezgi Salcı, Nazlı Akyürek, Serhat Devrim, Ece Dinç, Emrullah Akhamur, Murat Yurtgül, Erdal Bozkurt, İsmet Şeker, Süleyman Aksu, Büşra Mete, Duygu Tuna, Polen Ünlü, Nuray Koçan, Vatan Budak, Mert Cömert.

Bombalı saldırıyı gerçekleştiren kişinin, Şeyh Abdurrahman Alagöz olduğu belirlendi. (ANKA)