Erdoğan partisinden kopanları "Gelin ahdimizi tazeleyelim" diyerek geri çağırırken, Suriye'ye gönüllü döneceklerle ilgili ikinci kez açıklama yaptı.

Suriyedeki savaş ortamından kaçarak yıllar önce Türkiye'ye sığınan sayıları 6 milyonu aşan Suriyeli göçmenlerden birçoğu ülkeye yerleşip Türkiye vatandaşlığına geçerken, düzensiz olarak Türkiye'de barınanların Suriyelilerin ise gönüllü olarak geri dönmelerini sağlamak için ülkelerinde yapımı süren briket evlerin tamamlanmasının beklendiği açıklandı.

ERDOĞAN PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISINDA KONUŞTU

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AKP teşkilatları olarak kardeşlik ve kucaklaşma seferberliği başlattıklarını söyleyen Erdoğan, “Bilhassa bir dönem partimiz içinde yer almış, AK Parti çatısı altında bu ülkeye hizmet etmiş, ancak daha sonra farklı sebeplerle teşkilatlarımızdan kopmuş kardeşlerimize özel önem ve öncelik veriyoruz” dedi.

"AHDİMİZİ TAZELİYELİM"

Bir araya gelen 6 muhalefet partisini “28 Şubat ittifakı” olarak tanımlayan Erdoğan, şunları dile getirdi:

Muhalefetin ve 6+1’li masanın tek derdi birbirine gol atmak, sosyal medyadan ayar vermektir. Sadece geçtiğimiz hafta yaşanan tartışmalar bile zillette izzet aranamayacağını ispatlamıştır.

Sürekli kavga eden, sürekli kapris ve kumpas peşindeki 28 Şubat ittifakı 2023’ü bile göremeyeceklerdir. Siyasetçilik oynayanlar yine hezimetine uğrayacaktır. Yine kaybedecekler, tarih sahnesinden silinip gideceklerdir. Gelin saflarımızı sıklaştıralım, kavlimizi yenileyelim, ahdimizi tazeleyelim.

“Yaşadığımız sıkıntılar şükürsüzlüğe, manevi isyana sürüklerse asıl felaketimiz işte o zaman başlar” diyen Erdoğan, “Her karışında can ve mal güvenliğinin olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Hamdolsun çalışmak isteyen herkesin iş bulabildiği bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye’nin yarınını kurtaracak adımları atıyoruz” şeklinde konuştu.

BARZANİ'YE TEŞEKKÜR ETTİ

17 Nisan’da başlayan Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik askeri operasyona dair de Erdoğan, “Irak’ta terörle mücadelemize destek veren merkezi hükümet ve bölgesel yönetime teşekkür ediyoruz” dedi.

"BİRİKET EVLERİN TAMAMLANMASIYLA SURİYE'YE DÖNÜŞÜ SAĞLAYACAĞIZ"

Grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, sığınmacılara ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarına ilişkin “Süleyman beyin dediği doğrudur. Biz sığınmacıları kovan değil kucaklayan bir iktidarız. Kuzey Suriye’deki briket evlerin bitmesiyle birlikte oraya dönüşünü sağlayacağız ve kendileri de oraya gönüllü olarak dönecektir” dedi.

Kaftancıoğlu: Korkularının ecele faydası olmayacak Kaftancıoğlu: Korkularının ecele faydası olmayacak

Emeklilerin merakla beklediği bayram ikramiyesi ile ilgili de açıklama yapan Erdoğan, “Çalışma Bakanı’nın dediği gibi emekliye bayram ikramiyesi bin 100 TL olarak ödenecektir” diye konuştu. (aa)