Sadece Türkiye'de değil dünyanın hiç bir ülkesinde babalar, anneler kadar sorumluluk almıyor. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de babaların alışveriş yapmak ve çocukla ilgilenmek dışında hiçbir ev içi sorumluluğu almadığını gösteriyor.

Sadece Türkiye'de değil dünyanın hiç bir ülkesinde babalar, anneler kadar sorumluluk almıyor.

Yapılan araştırmalar, Türkiye’de babaların alışveriş yapmak ve çocukla ilgilenmek dışında hiçbir ev içi sorumluluğu almadığını gösteriyor. Çocuk bakımında da yük ağırlıklı olarak annelerin üzerinde.

Bunun birlikte 'Esnek çalışma' adı altındaki yasalar kadını eve hapsetmeye devam ediyor.

Meclis'ten henüz geçen Esnek Çalışma Yasası'nın geri çekilmesi çağrısında bulunan İlerici Kadınlar Derneği'nin açıklaması dikkate değer: ‘Evlenip tazminat alır çıkar’, ‘Hamile kalır doğum izni alır’, ‘çocuğu hastalanır işe gelmez’ diye düşünülen kadınların tam zamanlı ve güvenceli iş bulması zorken, bu kanun ile güvenceli çalışma hakları tamamıyla ellerinden alınmış olacaktır.

Ülkemizde durum böyleyken yurtdışındaki şirketlerin erkekleri ev içi sorumluluk almaya yönelten projeleri parmak ısırtan cinsten.

Geçtiğimiz aylarda Facebook tüm tam zamanlı çalışanları için nerede yaşadıkları ve cinsiyetleri fark etmeksizin ücretli doğum iznini 4 aya çıkardığını açıkladı.

Facebook Global İnsan Kaynakları Başkanı Lori Goler, Facebook sayfasından yaptığı duyuruda, anneler kadar babaların da yeni doğan bebekleriyle zaman geçirmeleri gerektiğine inandıklarını belirtti.

Özel sektörde bir diğer güzel örnek ise Avustralya'dan.. Demiryolu şirketi Aurizon, eşleri çocuk bakımı için evde kalacak yeni annelere maaşlarının yüzde 150'sini ödeyeceğini açıkladı. Evde çocuk ile kalan koca ise maaşının yarısını alacak.

Aurizon CEO'su Lance Hockridge, programın, kadınların çocuk bakımı yükünün tamamını üstlenmemeleri üzerine dizayn edildiğini söylüyor.

Melinda Gates, geçtiğimiz günlerde kadınların ödenmeyen emeğinin tanınması gerektiği çağrısında bulundu. Akşam yemeklerinden sonra "Kimse, anne terkedene kadar mutfağı terketmiyor" sözünü sıkça kullanan Gates'e göre kadınların ev işlerine ayırdığı vakitle erkeklerin ayırdığı vakit arasında dağlar kadar fark var.

Batı'da herhangi bir ülkede 90 dakikalık fark, gelişmemiş bir ülkede 5 saate çıkıyor.

Yazımı Gates'in sözleriyle bitiriyorum: "Ev işleri ve çocuk bakımının kadınların potansiyelini nasıl baltaladığını şimdi konuşmazsak, konuya yeterince bakmıyoruz demektir."