Avrupa'da etkili olan kavurucu sıcaklar yarından itibaren Türkiye'ye geliyor. Aşırı sıcak hava dalgası için uyarılar yapılırken; Marmara'da sıcaklıkların 35'i, Ege'nin bazı illerinde 45 dereceyi görmesi bekleniyor.

İngiltere, Almanya, Fransa ve Belçika olmak üzere Avrupa'yı etkisi altına alan sıcak hava dalgası Türkiye sınırına dayandı. 

 Dünya Sağlık Örgütü, sıcak hava dalgalarını "eşi benzeri görülmemiş" olarak tanımladı. Sadece İspanya ve Portekiz'de sıcaklar yüzünden 1.700'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, son haftalarda Avrupa'yı etkisi altına alan ve can kayıplarına yol açan sıcak hava dalgasının "korkutucu ve kıyametle alakalı" olduğunu ifade etti.

"İNSAN VARLIĞINI TEHDİT EDİYOR"

Çeşme Ildır'da yangın kontrol altına alındı Çeşme Ildır'da yangın kontrol altına alındı

İklim değişikliğinin sonucu olarak sıcak hava dalgasının olumsuz etkisine karşı Avrupa ülkelerinin ortak plan hazırlaması gerektiğinin altını çizen Kluge, "Mevcut kriz, halk sağlığını ve insan varlığını tehdit ediyor" dedi.

SICAKLARDAN  KORUNMAK İÇİN

Dünya Sağlık Örgütü, sıcaklarsan korunmak için alınması gereken önlemleri de paylaştı. Sıcaklardan korunmak için şunlar yapılmalı:

  • Vücudunuzu soğuk tutun ve su için.
  • Bol ve ince kıyafetler kullanın.
  •  Soğuk duş alın.
  • Alkol, kafein ile şekerli içeceklerden uzak durun.
  •  Gün içinde en az 2-3 saati ılıman ortamda geçirin.

10 GÜNDE 1.700'DEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ

İspanya Meteoroloji Ajansı, ülkede son 10 günde 678 kişinin sıcak nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Portekiz'de 7-18 Temmuz'da 1.065 kişi aynı nedenden yaşamını yitirdi. Sadece iki Avrupa ülkesinde 10 günde 1.700'den fazla kişi öldü.

TÜRKİYE'YE DE GELDİ

Sıcak hava dalgası bugün Türkiye'de etkisini hissettirmeye başladı. Yetkililer, yarından itibaren sıcaklıkların artacağını belirtirken, özellikle kronik hastalıkları olanları gerekmedikçe sokağa çıkmamaları konusunda uyardı. (AA)