2017'de Belçika'nın öncülük ettiği SheDecides Hareketi, her yerde, her kız ve kadının sadece kendisinin vermesi gereken kararları verme hakkına sahip olduğu inancına dayanıyor,.

SheDecides hareketi bu yıl 5. yılını kutluyor. 2017'de Belçika, Hollanda, Danimarka ve İsveç She Decides'ı başlattı. Başlangıçta, ABD yönetiminin yurtdışında faaliyet gösteren STK'lara kürtaj hizmetleri sağlamaları veya kürtaj savunuculuğuna katkıda bulunmaları durumunda fon sağlamasını hedefleyen sözde 'Küresel Tıkanma Kuralı' politikasının yeniden uygulanması ve genişletilmesiyle geri adım atmasına bir yanıttı. ABD hükümeti o zamandan beri bu kararı geri aldı.

SheDecides, o zamandan beri, topluluk eylemiyle beslenen ve merkezinde genç olan, bedensel özerklik etrafında odaklanan küresel bir harekete dönüştü. Hareket, her yerdeki her kız ve kadının sadece kendisinin vermesi gereken kararları verme hakkına sahip olduğu inancına dayanıyor: bedeni, hayatı ve geleceği hakkında kararlar. Bu, tüm çeşitlilikleriyle kadınların ve kızların bedenleri ve hakları hakkında bilgiye erişimleri olduğu, karar verme haklarına göre hareket etme becerisine sahip oldukları ve bu kararları destekleyen hizmetlere erişimleri olduğu anlamına gelir.

Kaydedilen ilerlemeye rağmen, aşırı muhafazakar hareketlerin yönlendirdiği gerici eğilimler karşısında ve iki yıl sonra yaşanan büyük ihtiyaç karşısında, kadın ve kız çocuklarının cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile haklarına yönelik seferberlik devam etmeli ve her zamankinden daha fazla güçlendirilmelidir. COVID-19 ile ilgili kriz yılları.

Belçika'nın cinsel sağlık ve üreme sağlığı ve haklarına bağlılığı

Cinsiyet eşitliği ve herkes için insan haklarından tam olarak yararlanılması, Belçika'nın hem iç hem de dış ilişkilerinde öncelikleri arasındadır. Belçika, cinsel sağlık ve üreme sağlığı bilgi ve hizmetlerine erişim, seçim ve güvenli kürtaj için modern kontrasepsiyon yöntemleri ve kapsamlı cinsellik eğitimi de dahil olmak üzere, cinsel ve üreme sağlığı ve haklarına geniş anlamda ve yaşam döngüsü boyunca erişimi anlar. Cinsellik ve aile planlaması hakkında bilinçli kararlar vermek için yasal bir çerçeve ve bilgiye etkin erişim şarttır.

Bu taahhüt, ikili hükümet işbirliği programlarındaki cinsel sağlık ve üreme hakları bileşenleri aracılığıyla kalkınma işbirliği, UNICEF, UNFPA, UN WOMEN, UNAIDS gibi kuruluşlardan genel bütçe fonu ve She Decides  dahil olmak üzere özel fonlarla destekleniyor.

Ayrıca bu harekete,  2018 nobel barış Ödülü'nün sahipleri, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde, cinsel şiddete maruz kalan kadınlara ekibiyle yaptığı başarılı ameliyatlar ile “Kadınları İyileştiren Adam” olarak tanınan jinekoloji uzmanı Dr. Denis Mukwege ile cinsel şiddet mağduru Yezidi kadını Nadia  Murad'ın başlattığı Küresel Hayatta Kalma Fonu'nun da destek veriyor.

O Karar Veriyor girişiminin liderliğini ise  Belçika Başbakan Alexander De Croo, Hollanda Dışişleri Bakanı  Lilian Ploumen  yapıyor. 

O Karar Verir hareketinin manifestosuna buradan ulaşabilirsiniz

EŞİK'den konser yasaklarına isyan: Kadın sanatçılara baskılara son verin EŞİK'den konser yasaklarına isyan: Kadın sanatçılara baskılara son verin

(KAZETE HABER MERKEZİ)