KPSS’de çıkan bazı soruların, daha önce Yediiklim Yayınları’nın deneme kitapçıklarında çıkan sorularla aynı olduğu iddiası üzerine başlayan soruşturma sürerken ÖSYM’nin yeni Başkanı Bayram Ali Ersoy, KPSS’nin iptal edildiğini açıkladı.Yeni sınav takvimi 17 Eylül’de başlayacak. Adaylardan yeni sınav için ilave ücret talep edilmeyecek.

 ÖSYM'nin yeni başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, sorularının sızdırıldığı iddiasıyla inceleme başlatılan KPSS'nin iptal edildiğini duyurdu ve sınava katılanlardan özür diledi.

31 Temmuz 2022 Pazar günü yapılan KPSS'nin Genel Yetenek-Genel Kültür oturumlarının ardından yapılan ilk inceleme sonuçlarına göre adaylara yöneltilen sorulardan bazılarının bir yayınevinin soru kitapçıklarında yer aldığı tespit edildiğini belirten Ersoy, "Her şeyden önce, böyle bir tablonun hem kurumumuzun çalışma ilkeleri hem hukuk hem de kamuoyu vicdanı bakımından kabulü asla mümkün değildir" diye konuştu.

ÖSYM Başkanı Ali Ersoy, "Yapılan kapsamlı değerlendirmelerin ardından hem 31 Temmuz 2022 tarihinde yapılan KPSS oturumları iptal edilmiş hem de 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan oturumlar ertelenmiştir" dedi.

'TÜM ADAYLARDAN ÖZÜR DİLİYORUZ'

Yeni sınav takviminin kısa sürede paylaşılacağını söyleyen Ersoy şöyle konuştu:

"Yeni KPSS takvimi 17 Eylül'de başlayacaktır. Sınavı iptal edilen KPSS adaylarından, gireceği yeni sınav için herhangi bir ilave ücret talep edilmeyecektir. Amacımız, tüm adaylara gönül huzuruyla katılacakları ve sonucunun adaletinden emin olacakları bir sınav ortamı sunmaktır. Ortaya çıkan eksiklikleri ve aksaklıkları, açık yüreklilikle kamuoyuyla paylaşmak ve gereken tedbirleri etkin şekilde almak suretiyle, ÖSYM'nin milletimizin kalbindeki yerini güçlendirmekte kararlıyız. Hiç arzu etmediğimiz şekilde iptal ve ertelemelere sebebiyet veren bu talihsiz süreçten dolayı tüm adaylardan özür diliyoruz."

Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı: Yunus Arıncı kimdir, aslen nereli, kaç yaşında? Yunus Arıncı biyografisi - Yeni Akit

DDK BAŞKANI: SORU İŞARETİ KALMAMASI ADINA İPTALİ LÜZUM GÖRÜLDÜ

Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Başkanı Yunus Arıncı da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kamu vicdanını rahatlatmak ve hiçbir vatandaşımızın kafasında soru işareti kalmaması adına 31 Temmuz’da gerçekleşen KPSS’nın iptaline lüzum görülmüştür. Süreçle ilgili Devlet Denetleme Kurulu olarak şeffaf bir şekilde vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Ne tek bir gencimizin hakkını yediririz ne de Devletimizin güvenilirliğine halel gelmesine göz yumarız" dedi.

Polis, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın KPSS ilgili açtığı soruşturma kapsamında Yediiklim Yayınları'nda arama yaptı. Soruşturma çerçevesinde, dijital materyallere, KPSS'ye ilişkin kitapların ve testlerin birer örneğine el konuldu.

İPTAL KARARINA SİYATSETÇİLER NE DİYOR?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ÖSYM'nin iptal kararıyla ilgili olarak, "Devlette büyük bir çürümenin olduğunu biliyorum. Boşuna Milli Eğitim Bakanlığı’nın kapısına dayanmadım" dedi.

Kılıçdaroğlu, bahsini ettiği çürüyen bir yapıyı düzeltmek zorunda olduklarını belirterek "Sözlüde hakkı yenilenler vardı. Sınavlarda hakları yenilenleri de gördük. Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek" diye konuştu.

Sınavın iptal kararının ardından, sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi Öznur Çalık, "Cumhurbaşkanımız, tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmedi" dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise iktidarı eleştirdiği paylaşımında, "Bıraktık ülkeyi, sağlıklı bir sınav sürecini bile yönetemediler" diye yazdı.

YEDİİKLİM YAYINLARI AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Yediiklim Yayınları'nın avukatı Mustafa Serdar Gözüküçük, Ostim'deki aramanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, soruşturmanın hızlı, güvenilir ve kamuoyunu tatmin edecek şekilde sonuçlanabilmesi için tüm bilgi ve belgelerin güvenlik birimlerine teslim edildiğini söyledi.

Mustafa Serdar Gözüküçük, sınavda bir matematik sorusu dışında birebir sorunun söz konusu olmadığını ancak benzer sorular bulunduğunu söyledi. Gözüküçük, DDK'ya gerekli bilgilendirme notlarını ileteceklerini belirtti.

Soru üzerine soruşturma kapsamında gözaltına alınan olmadığını, yayınevinin bir sorumluluğu olmadığını savunan Gözüküçük, "Bunların sadece belli bir öğrenci grubuna veya kendi öğrencilerimize değil, alenileştirilerek Türkiye'deki 980 ilçemize gönderilen, genel testler olduğu ortadadır. Zaten aynı sorular YouTube kanalımızda ve sosyal mecrada, hocalarımızın video çözümlerinde yayınlanmıştır. Hiç kimseye özel olarak soru verilmemiştir" dedi.

YEDİİKLİM YÖNETİCİLERİ BASIN TPOLANTISI DÜZENLEDİ

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy’un 31 Temmuz'da yapılan KPSS oturumlarının iptal edildiğini açıklamasının ardından tartışmaların odağındaki Yediiklim Yayıncılık, basın toplantısı düzenledi.

KPSS sınavındaki soruların sızdırıldığı iddialarıyla tartışmaların odağına oturan ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında iki farklı noktada arama yapılan Yediiklim Yayınevi yetkileri Ankara OSTİM’de bulunan merkez binaları önünde haklarındaki iddialara yanıt verdi.

‘20 SORU AYNI ÇIKTI İDDİALARI ASILSIZDIR’

 Yediiklim Yayınevi sahibi Münir Çelik, basın mensuplarına yaptığı açıklamada kuruma yöneltilen iddiaları reddetti, birebir aynı olduğu ifade edilen soruların sadece bir tane olduğuna vurgu yaptı.

Kamuoyuna yansıyan ve sosyal medyada gündem olan ‘20 soru birebir çıktı’ iddialarını kabul etmeyen Çelik, “20 soru aynı çıktı iddiaları asılsızdır. Böyle bir soru yoktur. Hayatın gerçeklerine aykırıdır. İddia edildiği gibi sorular bize verilmiş gibi bir durum olamaz. Yayınevinin tarihinde yok” dedi.

 ‘BİZ Mİ ÖSYM’DEN SORU ALMIŞIZ, ÖSYM Mİ BİZDEN ALMIŞ SİZ TAKTİR EDİN’

Eğitim alanında faaliyet gösteren yayınevlerinin sınavlarda sorulan sorulara yakın hazırladığı sorular ile prim yaptığını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

“Biz dönem içinde 120 soru için 100 bin soru hazırlıyoruz. MEB sorularından esinlenerek soru hazırlanıyor. Biz benzer sorular yakalarsak kurum prim yapmış olacak. Yüzlerce yayınevi bunun üzerine kurgulanıyor. Buradaki sıkıntı Türkçe’de paragraf sorusu var. Geçen yıl DGS sınavında sorulmuş. Ben mi ÖSYM’den almışım, ÖSYM mi bizden almış siz taktir edin.”

‘ÖSYM’NİN KAPISINDAN GEÇMEDİM’

 Münir Çelik, Yediiklim Yayıncılık adına devletten ihale aldığı iddialarına da cevap verdi, “ÖSYM’den ben çok ihale almışım. Ben Yediiklim tarihinde ÖSYM’nin kapısından geçmedim, kimseyi de tanımam. Sadece bu yıl bir ihale aldık. O da Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği ‘Suriyeli öğrencilerin Türkçe düzeylerini ölçmek amacıyla yaptığı bir ihaledir” dedi.

Aşı karşıtlarının tehdit ettiği profesöre meslektaşlarından destek Aşı karşıtlarının tehdit ettiği profesöre meslektaşlarından destek

‘MAĞDUR OLAN TARAF BİZİZ’

Hayatı boyunca hiçbir tarikata, cemaate, siyasi partiye üye olmadığını ifade eden Çelik, “Bulamazsınız. Biat etmeyen bir kişiliğim vardır” şeklinde konuştu.

Çelik, “Biz burada mağdur olan tarafız” ifadelerine yer vererek, “Her türlü saldırıya geçtiler. 1 milyon 600 bin gencin mağdur olmasına üzüldük. Sorular ÖSYM tarafından özensiz hazırlandığı yönünde bir sonuç çıkıyor burada” diye konuştu.

SORUSU KPSS’DE ÇIKAN EĞİTMEN: HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA UYGUN

KPSS’de çıkan ve yayınevinin deneme sınavı ile aynı olduğu iddia edilen matematik sorusunun benzer olduğunu ifade eden Çelik, soruyu hazırlayan kurum eğitmeni Mehmet Bilge Yıldız, “Biz soruları hazırlarken ÖSYM’nin geçmiş yıllarda yaptığı sınavlara bakarak soru hazırlamaktayız. 2015 yılı ÖSYM’nin yaptığı LYS sınavındaki sorunun rakamları değişmiş halidir. Bu soru daha önce ÖSYM tarafından 3 kez daha sorulmuş. Biz yüzlerce soru hazırlarken bir tanesinin denk gelmesi hayatın olağan akışına uygundur” dedi.

‘SORULARI MEB’DEN ALDIK, REVİZE ETTİK’

Yine KPSS’de tarih alanında çıkan soruların bazılarının yayınevinin deneme sınavlarında yer aldığı iddiasına da kurumun Tarih öğretmeni Ahmet Uğur Karakuzu cevap verdi.

Tarih sınavında benzer birkaç soru olduğuna vurgu yapan Karakuza, şunları söyledi:

“MEB kitabından esinlendiğimi, soruları da Yediiklim’in YouTube kanallarında tüm öğrencilere açık olarak yayınladığımı ifade etmek isterim. Biz MEB kitabındaki soruları aldık, yüzde 20 revize ettik. Mayıs, haziran ayında da ben bu soruyu Yotube kanalımda herkese aktardım. Bu soru sınavda çıktı. Benim burada art niyetim nasıl olabilir.”

KPSS sınavına giren öğrenciler

KAYNAK,DHA

DDK BAŞKANI ARINCI: PROBLEMLİ BİR DURUM VAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022-KPSS Lisans oturumundaki bazı sorularla ilgili iddiaların ardından konunun incelenmesi için Devlet Denetleme Kuruluna (DDK) talimat vermişti.

DDK müfettişleri talimatın ardından incelemelere başlamış ve iddialarla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Başsavcılık, suç duyurusu üzerine "sahtecilik", "kamu aleyhine dolandırıcılık" ve "görevi kötüye kullanma" suçlarından soruşturma açmıştı.

DDK Başkanı Yunus Arıncı ise NTV’ye yaptığı açıklamada, "İnceleme raporu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a arz edilecek. Problemli bir durum var gözüküyor'' demişti. Arıncı, rapor için belli bir süre öngörmediklerini söylemişti.

ÖSYM, sosyal medya hesabından açıklama yaparak KPSS sınavıyla ilgili iddiaları "asılsız" olarak nitelendirerek reddetmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla iddialarla ilgili inceleme başlatılmış ve ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alınmıştı.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ile İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, KPSS lisans oturumundaki bazı soruların, Yediiklim Yayınları'nın sorularıyla aynı olduğu iddiasına ilişkin ayrı ayrı suç duyurusunda bulunmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Sarayın kendi şaibesini çözme şovuna ise sadece gülüyorum" demişti. (KAZETE Haber Merkezi)