RTÜK yasak savdı: Sevda Noyan için Ülke TV'ye 3 kez program durdurma cezası

Picasso'nun torunu: Büyükbabamın batıl inançları vardı Picasso'nun torunu: Büyükbabamın batıl inançları vardı
RTÜK üyesi İlhan Taşcı sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda kararın oy birliğiyle alındığını belirtti.


RTÜK, “Listem hazır. Ailemiz en az 50 kişiyi götürür” diyen Sevda Noyan'ın sözleriyle yayında “toplumun kin ve düşmanlığa tahrik edildiği; toplumda nefret duyguları oluşturulduğu” gerekçesiyle Ülke TV’ye 3 kez program durdurma cezası verdi. 
Karar oybirliğiyle alındı.


RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Üst Kurul bugünkü toplantısında, Noyan'ın "15 Temmuz kursağımızda kaldı. Listemiz hazır. Ailemiz en az 50 kişiyi götürür" sözleri nedeniyle hazırlanan Ülke TV raporunu görüştü.


RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi uzmanının hazırladığı raporda, yayın yoluyla düşünceyi açıklama özgürlüğünün bulunduğu ancak hakkın, hukuka aykırı nitelik oluşturmadan kullanılması gerektiği belirtildi.


Yayın kuruluşlarının görevlerinden birinin de halkı bilgilendirmek olduğuna işaret edilen raporda, "Bu kuruluşların, yorum programlarında eleştirilere yer vermesi son derece doğaldır. Ancak şüphesiz bu hak sınırsız değildir, yasa ve ahlak kuralları içerisinde ve özellikle kamuoyunun olumlu yönde oluşmasına ve toplumun daha ileriye götürülmesine yardım amacıyla yapılmalıdır." ifadelerine yer verildi.


RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Noyan'ın televizyon kanalındaki söylemlerinin RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemeyeceğini belirterek ilgili uzman raporu Üst Kurul gündemine geldiğinde, RTÜK olarak gereğinin yapılacağını söylemişti.


Ülke TV ve Kanal 7 Medya Grubu Noyan'ın ifadeleri nedeniyle özür dilemişti


Sevda Noyan'ın Esra Elönü'nün sunduğu programda dile getirdiği sözler özellikle sosyal medyada da tepki çekmiş; Ülke TV ve Kanal 7 Medya Grubu Esra Noyan'ın ifadeleri nedeniyle özür dileyerek, Noyan'ın sözlerinin 'maksadını aşan ifadeler' olduğunu açıklamıştı.