Rol modelleri, yaşamımız boyunca gelişimimiz için bize yol gösterici olurken, hayatımızdaki kritik kararları almada belirleyici kişilerdir. Özellikle gelişim çağında, ilham veren rol modelini izleyerek büyüyen çocuk, gelecekteki davranışlarını ona göre şekillendirme eğiliminde olur.

Rol modelleri, yaşamımız boyunca gelişimimiz için bize yol gösterici olurken, hayatımızdaki kritik kararları almada belirleyici kişilerdir.

Özellikle gelişim çağında, ilham veren rol modelini izleyerek büyüyen çocuk, gelecekteki davranışlarını ona göre şekillendirme eğiliminde olur.

Araştırmalar, pozitif rol modellere sahip çocukların kendilerine olan güveni daha fazla ve gelecekleri hakkında daha iyimser olduğunu gösteriyor. Pozitif rol modelli çocuklar çok daha motivasyonlu ve başarma dürtüleri daha yüksek bireyler oluyor. 

Rol modeller, bizi motive ederken bariyerlerimizi aşmamızı sağlıyor. 

Genelde çocukların ilk rol modelleri ebeveynleri oluyor. Yani sigara içen biriyseniz ileride çocuğunuz sigara içtiğinde kızmaya hakkınız yok demektir. 

Yıllar geçtikçe çocuk öğretmenini, dinlediği müzik grubunun solistini ya da sevdiği bir yazarı rol model koltuğuna oturtuyor. 

Ben ortaokula giderken evin kütüphanesinde duran Duygu Asena'nın kitaplarını bir çırpıda okuduğumu hatırlıyorum. O dönemde kadın sorunlarını özgürce dile getirişinden çok etkilenmiş ve günün birinde onun kadar güçlü olup, özgürce yazabilmeyi dilemiştim. 

Geçen gün Türkiye'nin rol modelleri araştırmasına rastladım. Liste medyada en çok göz önünde olan oyuncu ve şarkıcılardan oluşuyor.

Listede yazar ya da düşünür yok. Toplum olarak fikirleri yüceltmiyor, en çok izlediklerimize hayran oluyoruz. 

Rol modelini belirlemenin yaşı yok. Hedefiniz ve gerçekleştirmek istediğiniz hayalleriniz varsa sizi motive edecek bir güce hayır demezsiniz.

 Koşmaktan yorulduğunuzda size güç verecek o kişiyi belirlemek için bir kaç ipucu:
- İzlediğiniz sonuçları başaran kişilere bakın.

- Geçmişte sizinle aynı problemlerle mücadele eden kişileri bulun.

- Hayat hikayesi muhteşem olsun ve sizi motive etsin.

Ne aradığınızı bulmak kendini tanımaktan geçiyor. Kendinize bu soruları sorun:

- Nasıl biri olmak istiyorum?

- Neyi başarmak istiyorum ve bunu daha önce başaran biri var mı?

- Beni sözleri, vizyonu ve nitelikleriyle güçlendiren biri var mı?

Unutmayın, kişi hazır olduğunda, öğretmen kendisini belli eder.