"Press Bey", "Muhlis Bey", "Mithat ve Mirsat" ve "Arap Kadri" gibi unutulmaz karakterlere imza atmış usta karikatürist Latif Demirci 61 yaşında hayatını kaybetti.

Türkiye'nin karikatür sanatı alanında önde gelen isimlerinden olan 61 yaşındaki Latif Demirci, kısa süre önce kalp ameliyatı geçirti.

Hürriyet gazetesi çizeri karikatürist Demirci, dün sabah evinden düştükten sonra kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Yahudi soykırımının sembol ismi Anne Frank'ın günlüğü 75 yaşında Yahudi soykırımının sembol ismi Anne Frank'ın günlüğü 75 yaşında

Demirci'nin eski eşi yazar Latife Tekin, ölüm haberinin ardından paylaştığı mesajında, "Kızımın babası, sevgili arkadaşım, dostum adaşım Latif'i kaybettim, çok üzgünüm" yazdı.

Uzun bir süre karikatürlerini yayımladığı Hürriyet gazetesi ise Demirci'nin ölüm haberini, "Hayata, gündeme zekice bir mizahla baktığı tüm çizgileri bizimle" diyerek paylaştı.

Demirci, 2016 yılında "Ekoseli Yargıç" karikatürüyle Sedat Simavi Karikatür Ödülü'nü almış, kariyeri boyunca Gırgır, Fırt, Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Söz ve Hürriyet gibi yayınlarda yer almıştı.
"Canavar Koyun Orhan", "Muhlis Bey", "Arap Kadri", "Mithat ve Mirsat" ve "Press Bey" de dahil olmak üzereye yarattığı karikatür karakterleri Türkiye mizah tarihinin unutulmazları arasına girdi.

Usta çizerin Avrupa'da da pek çok karikatür sergisi düzenlendi.

Hep 'ince görürdü'

Gazeteci yazar Uğur Vardan, Latif Demirci'yi BBC Türkçe'ye şu sözlerle anlattı:

"Bilardoya ait bir terimden hayatın tüm alanına yayılabilecek bir tanımlamadır 'ince görmek'. Özel bir maharetin, bakış açısının, duygu ve düşüncenin dışa vurumu diye de açabiliriz bu deyimin anlamını... Latif Demirci sağlam bir gövdenin üzerinde yükselen karikatür geleneğimizin en inceci çizerlerindendi. Belki de gündelik bantlarıyla çoğul tanımlamadan ayrı olarak 'en incecisi'ydi…

"Yarattığı onca karakterle zaten hafızalardaki yeri daimdi ama Hürriyet'in birinci sayfasında bantlarında siyasete, gündelik hayatın gidişatına, ülke sorunlarına, yaşadığımız tüm dönemlere ilişkin o zekâ pırıltılarıyla dolu yaklaşımı, mizahı ve enfes desenleriyle bir büyük klasikti. Basın tarihimizin en özel çizeriydi belki de… Yeri asla ve asla doldurulamayacak. Tüm sevenlerinin başı sağ olsun…"

'Politik mizahın namusu'

Yazar Eray Özer, 2015 yılında Cumhuriyet gazetesinde usta çizer ile ilgili yazdığı bir yazıda Latif Demirci'yi "Bugün Türkiye'de politik mizahın namusu diye tarif edebileceğimiz adam. Kaleminden dökülen birkaç çizgiyle sayfalar dolusu yazının, makalenin yapamayacağını yapıp bizi çıplak gerçeklerle baş başa bırakan adam. Üstelik, bunu her gün yapan adam" sözleriyle anlatmıştı.

Demirci'nin ölüm haberi sanat, basın ve siyaset dünyasında üzüntüyle karşılandı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Meslektaşlarına karşı özenli, her zaman Sendikasıyla birlikte hareket eden ve çizgilerini meydanlarda taşımaktan gurur duyduğumuz büyük ustayı asla unutmayacağız" ifadelerine yer verdi.

Karikatürist Musa Kart, meslektaşını "Büyük ustaydı Latif, karikatüre adanmış bir hayat yaşadı" sözleriyle andı.

Karikatürist Behiç Ak, yazar Ece Temelkuran, şair Altay Öktem, yazar Buket Uzuner de dahil olmak üzere çok sayıda isim Twitter hesaplarında yaptığı paylaşımlarda Demirci'nin ölümü üzerine duydukları üzüntüyü ifade etti.

Tiyatro yönetmeni Kemal Aydoğan, Demirci için "Gençken Gırgır'da, Fırt'ta çizdiği karikatürlerle gülmemize katkısı büyüktü. Kim unutabilir Muhlis Bey'i, Yavlum Mithat'ı, Arap Kadri'yi?" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Milletvekili Gürsel Tekin de dahil olmak üzere pek çok siyasetçi sosyal medya hesaplarında birer taziye mesajı paylaştı.

 (KAZETE HABER MERKEZİ)