Yaklaşık 25 yıldır kamuoyunu meşgul eden MısırÇarşısı'daki patlamayla ilgili yargılanan Sosyolog Yazar Pınar Selek hakkında verilen 4 beraat kararının Yargıtay Genel Kurulu'nca bozulmasını kadınlar 'akıl dışı' olarak yorumladı. Pınar Selek'te Yargıtay'ın bozma kararıyla ilgili "Beraat kararımın bozulması sadece yanlış ve akıl dışı değil, insanlık dışıdır" dedi.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, sosyolog ve yazar Pınar Selek’in 1998 yılında Mısır Çarşısı’nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin ise yaralandığı patlamaya ilişkin yargılandığı davada verilen beraat kararının bozulmasına ilişkin yayımladığı açıklamada, Selek ile dayanışma çağrısı yaptı. Bu arada yurt dışında yaşayan Selek BBC'ye açıklama gönderdi ve Yargıtay'ın kararının akıl, bilm ve hukuk dışı olarak niteledi.

“Pınar Selek’in beraat kararına dokunma!” başlıklı açıklamada, “Neredeyse çeyrek asırdır Selek’i ve Türkiye kamuoyunu meşgul eden bu şaşkınlık verici gelişmeyi ilk gün olduğu gibi bugün de kabul etmediğimizi ve beraat kararının bu davada verilebilecek tek karar olduğu bilinciyle sonuna kadar sahiplendiğimizi duyuruyoruz” denildi.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, Mısır Çarşısı’nda 1998 yılında meydana gelen patlamayla ilgili sosyolog Pınar Selek’in “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası istemiyle yeniden yargılanması yönündeki kararın basına duyurulmasının ardından bir açıklama yayımladı.

Pınar Selek ile dayanışma çağrısının yapıldığı açıklamada, Selek hakkında aynı davadan tam dört kez beraat kararı verildiği hatırlatılarak, “Neredeyse çeyrek asırdır Selek’i ve Türkiye kamuoyunu meşgul eden bu şaşkınlık verici gelişmeyi ilk gün olduğu gibi bugün de kabul etmediğimizi ve beraat kararının bu davada verilebilecek tek karar olduğu bilinciyle sonuna kadar sahiplendiğimizi duyuruyoruz” denildi.

‘Aynı davadan dört kez beraat kararı verildi’

SES’in “Pınar Selek’in beraat kararına dokunma!” başlıklı açıklamasının tam metni şöyle:

“Sosyolog ve yazar Pınar Selek’in 1998 yılından bu yana karşı karşıya bırakıldığı ve kamuoyunda “Mısır Çarşısı davası” olarak bilinen komplo, 25. yılına girerken gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Aynı davadan tam dört kez beraat kararı verilen Pınar Selek hakkındaki beraat kararının bir kez daha bozulduğunu -hukuki teamüller hiçe sayılarak- basına ısmarlanan bir haber vesilesiyle öğrenmiş bulunuyoruz.

AYM: Ali İsmail Korkmaz'ın katili polis yeniden yargılansın AYM: Ali İsmail Korkmaz'ın katili polis yeniden yargılansın

‘Çeyrek asırdır kamuoyunu meşgul ediyor’

Neredeyse çeyrek asırdır Selek’i ve Türkiye kamuoyunu meşgul eden bu şaşkınlık verici gelişmeyi ilk gün olduğu gibi bugün de kabul etmediğimizi ve beraat kararının bu davada verilebilecek tek karar olduğu bilinciyle sonuna kadar sahiplendiğimizi duyuruyoruz.

Kız kardeşimiz Selek’in söylediği gibi, “Bu karar sadece yanlış ve akıl dışı değil, insanlık dışıdır. Bu kararın hukukla hiçbir ilgisi yoktur. Bu haksızlığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

Pınar Selek’i ve davası nezdindeki hak temelli dayanışmayı büyütecek ve sürecin takipçisi olacağız.

Pınar Selek’in beraat kararına dokunma!

Pınar Selek yalnız değildir!“

Pınar Selek BBC'ye açılama gönderdi

BBC Türkçe'ye yazılı bir açıklama yollayan Selek, "Dosyada patlamanın gaz kaçağından olduğuna dair bir çok bilimsel rapor varken, bu konuda benden tek bir ifade alınmamışken, soru bile sorulmamışken, yalnız Abdulmecit Ö. isimli bir kişinin işkence altında verdiği ama mahkemede reddettiği 'beraber yaptık' ifadesine dayanılarak dava açılmışken, bu şahıs benimle birlikte beraat etmişken, üstelik onun beraati kesinleşmisken, yani sadece benim beraatime itiraz edilmişken, bu karar sadece yanlış ve akıl dışı değil, insanlık dışıdır," ifadelerini kullandı.

Selek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kararın hukukla hiçbir ilgisi yoktur. Gerekçeli karar daha çıkmadığı için daha fazla yorum yapamam. Bu haksızlığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğim, edeceğiz."

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Mısır Çarşısı patlamasına ilişkin davada, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında verilen beraat kararlarını bozmuştu.