Erkekler, en az 57 kadına şiddet uyguladı, en az üç çocuğu öldürdü, en az 27 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az sekiz kadını taciz etti, 24 kadını da seks işçiliğine zorladı. bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Ocak’ta en az 23 kadını katletti, üç kadına nitelikli cinsel saldırıda bulundu.

Erkekler, en az 57 kadına şiddet uyguladı, en az üç çocuğu öldürdü, en az 27 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az sekiz kadını taciz etti, 24 kadını da seks işçiliğine zorladı.


bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Ocak’ta en az 23 kadını katletti, üç kadına nitelikli cinsel saldırıda bulundu.

Ocak’ta en az 34 kadının ölümü (Adana (1), Adıyaman (1), Ankara (1), Antalya (3), Antep (2), Aydın (1), Bolu (1), Denizli (2), İstanbul (2), İzmir (2), Kayseri (1), Kırıkkale (1), Konya (2), Maraş (1), Mardin (1), Nevşehir (1), Ordu (3), Rize (1), Sakarya (2), Samsun (1), Şırnak (2), Trabzon (1), Van (1)) basına şüpheli olarak yansıdı.

Düzce ve Hatay’da erkekler bir kadını öldürmekle tehdit etti.

Urfa’da bir kadının ölümü basına “faili belirlenmemiş cinayet” olarak yansıdı. Denizli’de erkekler bir kadını öldürmeye teşebbüs etti.

Konya'da bir kadın kendisine sistematik şiddet uygulayan kocasını öldürdü.

Cinayet

 


Erkekler, Ocak’ta en az 23 kadını öldürdü; geçen yıl bu sayı 22 idi. Kadınları öldürenlerden biri özel güvenlik görevlisiydi. Ayrıca erkekler, kadınların yanında bulunan bir erkeği de öldürdü.

Ocak’ta erkeklerin öldürdüğü kadınlar

 


Aysel Y., Canan I., Dilan P. , Dilara Yıldız, Elif T., Emsal E., Esra U., Funda K., Gözde K., Gülbeyaz P., trans kadın Günay Özyıldız,  Hacer Evlice, Hasanpaşa Ö., Hüda Gün, Keziban K., Naima Gün, Nermin Celep, Nurcan K., Ömür Erez, Raziye Oskay, Safiye G., Safura G., Zeynep

En çok kadın cinayeti İstanbul'da

 


Adana (2), Adıyaman (1), Afyon (2), Ankara (1), Antalya (1), Antep (2), Balıkesir (1), Bursa (1), Denizli (1), İstanbul (6), İzmir (1), Mersin (1), Ordu (1), Tekirdağ (1), Van (1).

Erklerin 15 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, iki kadını kıskandığı, bir kadını “namus” beş kadını da “barışmak istemediği”, “boşanmak istediği” için öldürdü.

17 kadını kocası, sevgilisi, eski kocası öldürdü. İki kadını oğlu, üç kadını akrabası, öldürdü. Bir kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, kadınların yarısından fazlasını ev içinde öldürdü.

Erkekler, 15 kadını ev içinde, sekiz kadını işyeri, sokak, hastane gibi ev dışı alanlarda öldürdü.

Erkekler, kadınları yarısından fazlasını ateşli silahla öldürdü.

Erkekler, 10 kadını ateşli silahlarla, on kadını kesici aletle, iki kadını boğarak öldürdü. Erkeklerin bir kadını nasıl öldürdüğü bilgisi basına yansımadı.

Hukuki Süreç

 


Kadınları öldüren en az 25 fail erkek vardı, 20 fail tutuklandı. Bir failin hukuki süreci basına “aranıyor” diye yansıdı. İki fail intihar* etti. Bir fail erkek gözaltına alındı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

*İntihar eden fail erkeklerin, sonraki süreci basına yansımadı.

Ocak'ta basına yansıyan cinayetler

 


*Mersin’de N.A. isimli erkek, karısının kuzeni Muhammet A.’yı (22) odunla darp ederek öldürdüğü gerekçesiyle 8 Ocak’ta tutuklandı. Erkeğin Türkiye vatandaşı olmayan dört aylık hamile karısı Rim A.’nın (23) da kuzeni Muhammet A. ile 22 Aralık’ta telefon görüşmesi yaptıktan sonra kaybolduğu tespit edildi. Gözaltına alınan altı aile bireyinden biri N.A.’nın Rim A.’yı öldürdüğünü, evlerinin arka bahçesindeki sazlığa gömdüğünü söyledi.

*Antalya'da V.E. (58) isimli erkek, 17 Aralık 2021'de arkadaşı Saadet Tutkanç'ı (57) evinde boğarak öldürdü ve çeyiz sandığına kilitledi. Olay, erkek 4 Ocak tarihinde Malatya'da polise giderek itiraf ettiğinde ortaya çıktı. Erkek tutuklandı.

*Ankara'da 8 Mart 2021'de fenalaşarak hayatını kaybeden Özge Nur T.'nin (30) ölümüne kocası S.T.'nin "cin çıkarma seansında" hocanın yönlendirmesiyle darp ederek öldürdüğü ortaya çıktı.

Artvin'de F.K. (45) isimli erkeğin karısı Sinem K.'yi (38) öldürdüğü ortaya çıktı. Polis erkeği gözaltına aldı, erkek ifadesinde kadını öldürdüğünü ve boş araziye gömdüğünü itiraf etti.

Çocuk cinayeti

 


Erkekler Ocak’ta en az üç çocuğu öldürdü. Geçen yıl aynı ayda bu sayı bir idi. Bir çocuğu babası ve annesi, bir çocuğu dayısı ve annesi, bir çocuğu da arkadaşı öldürdü.

Erkeklerin öldürdüğü çocukların Ayşenur K., Edanur Demir, Gamze S. oldukları belirlendi.

Çocukları öldürdüğü iller Antalya (1), Antep (1), Burdur (1) olarak saptanırken,  üç çocuk katili de tutuklandı.

Cinsel Saldırı /Tecavüz

 


Basına yansıyan bilgilere göre erkekler, Ocak’ta Antalya, Aksaray ve Uşak'ta üç kadına cinsel saldırıda bulundu. Geçen yıl aynı ay erkeklerin tecavüz ettiği kadın sayısı dokuz idi. Erkekler bir kadına sistematik olarak tecavüz etti.

Bir kadına bakkal, bir kadına doktor bir kadına da akrabası tecavüz etti. Erkekler, üç kadına ev dışı alanlarda tecavüz etti.

Hukuki Süreç

 


Kadınlara tecavüz eden üç fail vardı. Sadece bir fail tutuklandı. İki failin hukuki süreci basına yansımadı.

Taciz

 


Ocak 2021’de erkekler en az sekiz kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay dokuz idi.

Bir kadını akademisyen, bir kadını siyasetçi, bir kadını belediye çalışanı taciz etti. En az beş kadını taciz eden erkeklerin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, iki kadını foto-video çekerek, bir kadını da karşısında mastürbasyon yaparak taciz etti. Erkekler, beş kadını sözlü ve fiziki olarak taciz etti.

Erkekler bir kadını ev içinde taciz ederken, yedi kadını işyeri, sokak gibi ev dışı alanlarda taciz etti.

Erkeklerin kadınları taciz etiği iller

 


Antalya (1), Bursa (1), Çanakkale (1), İstanbul (3), Kırıkkale (1), Muğla (1)

Hukuki Süreç

 


Kadınları taciz eden sekiz fail erkek vardı. Sadece iki tutuklandı. Bir fail gözaltına alındı, bir fail hakkında yasal işlem başlatıldı.

Dört failin hukuki süreci basına yansımadı.

Çocuk İstismarı

 


Erkekler, Ocak’ta en az 27 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 12 idi.

İki çocuk hamile kaldığı için istismar ortaya çıktı. Erkeklerin istismar ettiği çocuklardan biri engelliydi.

En az üç çocuğu üç öğretmeni, dört çocuğu kantin çalışanı bir erkek, bir çocuğu abisi istismar etti. Bir çocuğu da spor öğretmeni taciz etti. En az 18 çocuğu istismar eden 22 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, dokuz çocuğu okul, sokak gibi ev dışı alanlarda istismar etti. Erkekler iki çocuğu ev içinde istismar etti. Erkeklerin 16 çocuğu nerede istismar ettiği bilgisi basına yansımadı.

Erkeklerin çocukları istismar ettiği iller

 


Adana (1), Ankara (2), İstanbul (11), İzmir (5), Kocaeli (1), Mardin (1), Mersin (1), Sakarya (1), Urfa (4)

Hukuki Süreç

 


Çocukları istismar eden 28 fail erkek vardı. Sadece yedi fail tutuklandı. Beş fail gözaltına alındı. 16 failin hukuki süreci basına yansımadı.

Erkek bebek doğurmadığı için eşini katleden erkekten korkunç itiraf Erkek bebek doğurmadığı için eşini katleden erkekten korkunç itiraf

Şiddet/Yaralama

 


Erkekler, Ocak’ta en az 57 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl da aynı ay bu sayı, 60 idi.

Erkeklerin şiddet uyguladığı altı kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en sekiz kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uyguladı.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan biri Suriyeliyi, biri de Kırgızistanlıydı. Erkekler en az iki adına sistematik olarak işkence etti.

Erkeklerin kadınlara şiddet uyguladığı iller

 


Adana (3), Ankara (2), Aydın (2), Bursa (2), Çorum (1), Diyarbakır (1), Edirne (21), Eskişehir (1), İstanbul (13), İzmir (1), Kayseri (1), Kırıkkale (1), Kilis (1), Kocaeli (1), Muğla (2), Ordu (1), Samsun (1), Urfa (2)

En az 45 kadına, nişanlısı, kocası, sevgilisi şiddet uyguladı. Bir kadına hırsız, iki kadına tedavi ettiği hasta, bir kadına abisi şiddet uyguladı. Sekiz kadına şiddet uygulayan erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, beş kadına “ayrılmak istediği, barışmak istemediği”, üç kadını da “kıskandığı” için şiddet uyguladı. Bir kadına da hırsızlık yapmak için şiddet uygulayan erkeklerin, en az 48 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımadı.

Erkekler, 42 kadını darp ederek, sekiz kadını kesici aletle, beş kadını ateşli silahla yaraladı. Erkekler bir kadının aracına bomba düzeneği kurdu, bir kadını da balkondan attı.

Erkekler, 15 kadını araba, iş yeri, otobüs, ormanlık alan gibi ev dışı alanlarda, 40 kadını ev içinde yaraladı. Erkeklerin, iki kadını nerede yaraladığı bilgisi basına yansımadı.

Hukuki Süreç

 


Kadınlara şiddet uygulayan en az 57 fail erkek vardı. Sadece altı fail tutuklandı. Dokuz fail gözaltına alındı, iki fail serbest bırakıldı. 20 fail hakkında yasal işlem başlatıldı.

Bir faile elektronik kelepçe takıldı. En az iki failin hukuki süreci basına “kaçtı, aranıyor” diye yansıdı. En az 17 failin hukuki süreci basına yansımadı.

Seks İşçiliğine Zorlama

 


Erkekler Ocak’ta en az 24 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 28 idi. Seks işçiliğine zorlanan 21 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.

Hukuki Süreç

 


Kadınları seks işçiliğine zorlayan 66 fail vardı. 18 fail gözaltına alındı, 48 fail tutuklandı.

(Evrim Kepenek/ bia)