Bir çocuğa cinsel istismarda bulunan MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp hakkında 3 ayrı suçtan 10 yıl 6 aydan 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır’da MHP İl Başkanlığı’na çağırdığı 17 yaşındaki oğlan çocuğuna sistematik cinsel istismarda bulunan MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Diyarbakır 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İddianamede, cinsel saldırıya uğrayan çocuğun okul müdürünün ihbarıyla soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

İDDİANAME'DE MHP'NİN ADI GEÇMİYOR

 Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı habere göre İddianamede, istismarın gerçekleştiği yerlerden biri olan MHP İl Başkanlığının ismi geçmezken, “MHP” yerine “Bir siyasi parti” ifadesi kullanıldı.

Çocuğun psikolog ve avukat eşliğinde alınan ifadesinde istismarın, bir arkadaşıyla MHP İl Başkanı Kayaalp’in bürosuna gittiği 2022’nin Şubat ve Mart ayında başladığını söylediği belirtildi.

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü: Sigara baş-boyun kanseri yapıyor 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü: Sigara baş-boyun kanseri yapıyor

Ramazan ayında iftar açmak için kendisinin tekrar şüpheli bürosuna çağrıldığını belirten çocuk, son cinsel istismardan sonra Kayaalp’in bürosuna gitmediğini, bundan dolayı da MHP çalışanı Şeyhmus Demir’in kendisini “Sen yürek mi yedin” diye tehdit ettiğini belirtti.

Kendisini MHP’ye götüren ve kendisi dışında da okuldan MHP’ye öğrenci götüren Mustafa Demir’le konuştuğunu, Demir’in Kayaalp’in kendisine de aynı şeyi yaptığını ancak kendisinin rahatsız olmadığını anlattığını belirtti. Durumu annesine anlattığını, annesinin polise gitme teklifine, “başlarına bir şey getirilir” diye annesini vazgeçirdiğini ifade eden çocuk, daha sonra annesinin durumu okul müdürüne anlattığını kaydetti.

Çocuğun, MHP İl Başkanlığına ve Kayaalp’in bürosuna götüren ve Kayaalp’in bürosunda çaycı olarak çalışan Mustafa Demir, ifadesinde cinsel istismarı reddederken, Kayaalp’in kendisine masaj yaptığını doğruladı. Kayaalp ise ne çocuğa ne de başkasına masaj yaptırmadığını iddia etti.

Hakkındaki tüm iddiaları reddeden Kayaalp, geçirdiği ameliyat nedeniyle cinsel iktidarsız olduğunu, ama bunda dair raporunun bulunmadığını söyledi.

Çocuk numarayı engellemiş

İddianamede, dikkat çeken başka bir tarih ise, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın MHP Diyarbakır İl Başkanlığı’nın kapatıldığını açıkladığı 16 Haziran’da Kayaalp’in telefon cihazının değiştirmesi oldu.

Kayaalp’in el konulan telefonunun yapılan incelemesinde, 16 Haziran öncesi veri akışı olmadığını kaydedilen iddianamede, Kayaalp’in kullandığı numaranın ise çocuk tarafından engellendiğinin tespit edildiği kaydedildi.

Çocuğun anlatımlarının doğruluğuna dair adli görüşmecinin hazırlanmasına yer verilen iddianamede, beyanların güvenilir olduğu kaydedildi.

Kayaalp’in cebir, şiddet, zor kullanarak sarkıntılık düzeyini aşacak derecede çocuğa, “cinsel istismarda bulunduğunun, tanık beyanları, adli görüşmeci raporu, dijital veriler ve çocuğun bütünlüklü, çelişkiden uzak beyanları birlikte değerlendirildiğinde Kayaalp’in üzerine atılı suçları işlediğinin sabit olduğu değerlendirilen iddianamede, Kayaalp’in ifadelerinin suçtan kurtulmaya yönelik olduğu ve beyanlarına itibar edilmediği değerlendirmesi yapıldı.

Kayaalp’in “Zincirleme şekilde cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı”, “Cinsel taciz” suçlarından 10 yıl 6 ay ile 20 yıl arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Tutuklu bulunan Kayaalp 10 Ekim’de hakim karşısına çıkacak. (MA)