İzmir'in Dikili ilçesinde 8 öğrenciyi taciz eden öğretmen E.S’nin yargılandığı davada mahkeme sanığın tutuklanmasına karar verdi.

Gözden kaçırmayın

Erdoğan'ı 'Allah'ın elçisi' ilan eden profesör sahteymiş! Erdoğan'ı 'Allah'ın elçisi' ilan eden profesör sahteymiş!

İzmir’in Dikili ilçesi Çandarlı Mahallesinde bulunan Mehmet Dilsiz Ortaokulu’nda 2019 yılının Kasım ayında öğretmen E.S. hakkında 8 öğrenciyi taciz ettiği iddiasıyla açılan davanın karar duruşması bugün Bergama Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Tutuksuz yargılanan E.S. duruşmaya katılmadı. E.S.’nin avukatları ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken, mağdur aile avukatları duruşmada salonunda hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, sanık E.S.’nin 12 yaş altı mağdur çocukların her biri için 7 yıl 9 ay 22 gün, 12 yaş üstü mağdur çocukların her biri için ise 4 yıl 8 ay 7 gün ceza almasına karar verdi.

“DEVLET YARGISI İSTİSMARI NORMALLEŞTİRİYOR”
Dava öncesi Eğitim Sen Dikili Temsilciği Bergama Hükümet Konağı önünde basın açıklaması yaptı. “Çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz” pankartı acıkırken basın açıklamasını Eğitim Sen Dikili Temsilciliği Kadın Sekreteri Ezgi Yalçınkaya okudu.

Sanığın “delil yetersizliği” gerekçesi ile tahliye edilmesinin mağdur çocukların beyanlarının dikkate alınmadığını gösterdiğini söyleyen Yalçınkaya, “Ülkemizde yargı kararları ve uygulamaları cinsel istismara uğrayan çocuklara ne yazık ki istismarcılar kadar zarar vermektedir. Devlet hukukunun ve yargısının yetersiz olduğunu; istismarı normalleştiren, konunun doğasına aykırı olarak somut delil arayan mahkeme salonlarında görüyoruz” dedi.

“İSTİSMAR SUÇLARININ OLAĞANLAŞTIRILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”
“Siyasi iktidarın şiddet ve istismar faillerinin elini kolaylaştıran yasal düzenlemeleri ve özellikle kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve istismardan yargılanan devlet memurlarını koruyan ve cezasız bırakan yargı kararları, toplumun her geçen gün adalete güvenini daha da zedelemekte, mağduriyetleri derinleştirmektedir” diyen Yalçınkaya şöyle devam etti; “Sendikamız kadınların ve çocukların haklarına yönelik her türlü müdahaleye karşı kararlılıkla mücadelesini sürdürecek, cinsel istismar suçlarının olağanlaştırılmasına izin vermeyecektir.” (EVRENSEL)