Mayıs başında İngiltere'de ilk vakanın tespit edilmesinin ardından Avrupa ve Kuzey Amerika'ya da sıçrayan virüsün son olarak Avustralya'ya da taşındığı ortaya çıktı. 

Avustralyalı yetkililer, kısa süre önce İngiltere'den Melbourne'e gelen bir kişide hastalık tespit edildiğini açıkladı. Sydney'de de yine Avrupa'dan gelen bir kişide hastalığın semptomlarının görülmesi üzerine teşhis için testler yapıldığı ve bu iki kişinin izole edildiği duyuruldu. 

Endemik olduğu Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'dan İngiltere'ye gelen bir kişide ilk defa tespit edilen hastalık, İngiltere, İtalya, İspanya, Portekiz, Fransa, İsveç, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nde de rastlanmıştı.

İngiltere'de vaka sayısı ikiye katladı

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKSHA) yaptığı açıklamada, 11 yeni maymun çiçeği vakası tespit edildiğini ve toplam vaka sayısının 20'ye çıktığını duyurdu.

UKHSA Tıbbi Baş Danışmanı Susan Hopkins vaka sayısındaki artışın ülke genelinde ve küresel anlamda gelecek günlerde devam etmesini beklediklerini söyledi. 

Covid-19'da vaka sayısı 864'e düştü, toplu taşımada maske kalktı Covid-19'da vaka sayısı 864'e düştü, toplu taşımada maske kalktı


İlk olarak maymunlarda görülen hastalığın aşısı ve ilacı bulunmuyor. Tükürük ve vücut salgılarına temas yoluyla bulaşan virüse genel olarak Batı ve Orta Afrika'da rastlanıyor. Nadiren başka kıtalara yayılmasından dolayı son dönemdeki artış endişeleri tetikliyor. 

Öte yandan UKHSA, İngiltere ve Avrupa'daki vakaların kayda değer bir kısmının gay ve biseksüel erkeklerde bulunduğunu kaydetti.

(Euronews, AFP, AA)