KYK borçlusu öğrencilerin anapara borçlarına eklenen faizle birlikte ödenmesi imkansız hale gelen borçlarına isyan etmesini gündeme getiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın geri adım atmasına neden oldu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası  çeşitli konularda basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamaları sırasında Kredi Yurtlar KurumuKYK) öğrenim kredilerinin geri ödemeleri  konusuna da değindi, KYK borçalarının tümüyle silinmesi yerine  geri ödemelerin enflasyon ve faiz farkı olmaksızın, ana para miktarında olacağını duyurdu.

KYK vasıtasıyla 2002'de lisans öğrencilerine 45 TL, yüksek lisans öğrencilerine 90 TL, doktora öğrencilerine 135 TL aylık öğrenim kredisi verilirken; 2022'de lisans öğrencilerine 850 TL, yüksek lisans öğrencilerine 1.700 TL ve doktora öğrencilerine 2.550 TL burs veriliyor.

Mevcut durumda, öğrenim kredilerinin ödemesi iki yıl sonra başlıyordu. Eğer sigortalı işe girilememesi durumunda, ertelenebiliyordu.

"GERİ ÖDEMELERDE FAİZ UYGULANMIYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrenim kredisi geri ödemelerinde faiz uygulanmadığını da savundu ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’na bu yöndeki iddasını kanıtlamaya çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı, yılbaşında burs miktarlarının yükseltileceğini söyledi.

AYM'den zorunlu din dersiyle ilgili hak ihlali kararı AYM'den zorunlu din dersiyle ilgili hak ihlali kararı

Erdoğan'ın KYK borçlarıyla ilgili açıklaması şöyle:

KYK BORÇLARINA YENİ DÜZENLEME

 Alınan kredilerin geri ödemeleri mezuniyetten iki yıl sonra başlıyor. Bu süre içinde mezun öğrenci henüz sigorta girişi olan bir işe başlamamışsa ödemeyi erteleyebiliyor.

Kredi ödemelerinin yıllık güncellemesi belirli bir faiz oranı üzerinden değil, yurt içi üretici fiyat endeksi farkına göre yapılıyor. Hiçbir zaman faiz uygulaması yapmadık. Ama Bay Kemal, yalan bol. Utanmadan, sıkılmadan faizden bahsediyor. Öyle bir şey yok. Sıkıyorsa gel kendin bunu ispatla. Kimden faiz almışız, bunu ortaya koy. Hiçbir öğrenci faiz uygulamasına tabi tutulmamıştır.

Son dönemden enflasyonun arzu etmediğimiz düzeylere yükselmesi öğrenim kredisi güncellemelerinde beklenmedik rakamların ortaya çıkmasına yol açtı. Gençlerimizi böyle bir yükün altında bırakamazdık. Haftalar öncesinden çalışmaları başlattık.

Kredi geri ödemelerini herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Yani ana para. Bu uygulamadan hâlâ kredi geri ödemesi yapan bütün gençlerimiz faydalanacak. Toplamda 26 milyar TL’nin üzerinde bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış olduk.

Böylece mezun olup geri ödemesi başlayacak 1 milyon 49 bin, kredi almış ancak henüz mezun olmamış 812 bin, geri ödemesi vergi dairelerince takip edilen 1 milyon 295 bin olmak üzere toplam 3 milyon 157 bin gencimizin öğrenim kredisi sorununu kökten çözmüş oluyoruz.

 Önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerimiz de artık sadece aldıkları kredi rakamı kadar sorumlu olacak. (KAZETE/AA/Foto: Para analiz)