Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince KPSS sorularıyla ilgili iddialar kapsamında, Yediiklim Yayınevine yönelik operasyon düzenlendi. Ankara'da yayınevine ait 2 adreste arama yapıldı.

2022 Yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)nın Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumu ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atılmış, 30'un üzerinde sorunun deneme testlerinde çıkan sorularla benzer olduğu ve sızdırıldığı iddia edilmişti.

Kamuoyunda büyük yankı uyandıran o iddianın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan kararla ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alınmıştı.

Erdoğan'ın talebiyle Devlet Denetleme Kurulu da, inceleme başlatmış ve konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Devlet Denetleme Kurulunun (DDK), 2022 KPSS lisans oturumuna ilişkin iddialar konusundaki suç duyurusu üzerine soruşturma başlattı.

Soruşturmanın savcılık ve DDK tarafından koordineli şekilde yürütüleceği öğrenildi.

YAYINEVİNE OPERASYON

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri de KPSS sorularıyla ilgili iddialar kapsamında, Yediiklim Yayınevine yönelik operasyon düzenlendi. Ankara’da yayınevine ait 2 adreste arama başlatıldı.

YÖK DE İNCELEME BAŞLATTI

YÖK Başkanı Erol Özvar, “2022 KPSS sınavında çıkan bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili DDK tarafından gerçekleştirilen denetleme ile eş zamanlı olarak tarafımızca da inceleme başlatılmış olup sonuç en kısa zamanda ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacaktır” ifadelerini kullandı.

YEDİİKLİM YAYINLARININ SAHİBİ KİM?

2022 KPSS sorularının ÖSYM Başkanı Halis Aygün tarafından Yediiklim Yayınevine satıldığı iddiası ortaya çıkmış ve Halis Aygün dün akşam görevden alınmıştı.

Türkiye'nin gündemine oturan olay, Yediiklim Yayınları'nın sahibi kim sorusunu da gündeme taşıdı. Peki, Yediiklim Dergisi'nin yayın yönetmeni Ali Haydar Haksal kimdir, kaç yaşında, nereli..

Aşı karşıtlarının tehdit ettiği profesöre meslektaşlarından destek Aşı karşıtlarının tehdit ettiği profesöre meslektaşlarından destek

Yediiklim Yayınları kime ait ve sahibi kim,

Soruları KPSS 2022 soruları ile aynı olduğu iddia edilen Yediiklim Yayınları'nın sahibinin kim olduğu merak konusu oldu. Ali Haydar Aksal, Edebiyat dergisi olan Yediiklim dergisinde yayın yönetmneliği yapıyor.1987 yılında yayın hayatına başlayan dergiye Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Akif İnan, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Alaeddin Özdenören, Ebubekir Eroğlu, Arif Ay, Kâmil Eşfak Berki gibi önemli yazarlar öncülük etmiştir.

Yediiklim Yayınları, 81 ilde hizmet veriyor. 1. Sınıftan 12. Sınıfa kadar kitap basımı yapan yayın kuruluşu, TYT, AYT, KPSS, KPSS-A, ALES, DGS, YDS, SBS, Polislik, Astsubaylık gibi kitaplar da basıyor. Yediiklim Yayınları, sınavlara yönelik kitap basımı yapıyor veTürkiye’nin dört bir yanına 24 saat lojistik destek sağlıyor.

Yediiklim yayıncılık internet sitesinde kurum hakkında şu ifadeler yer almakta: "2003 senesinde yola koyulduğumuz yayıncılık yaşantımıza ilk olarak dergilerimizle adım attık. Yediiklim ailesi olarak yayınlarımızla ve kadrolarımızla kurulduğumuz günden bu yana ulaştığımız noktadan ve kaliteden ödün vermeksizin amaçlarımız doğrultusunda hep daha yükseklere ve daha iyiye ulaşmayı amaç edindik. İnsan emeğine ve zamanına değer vererek ticari kaygılardan çok başarılı olmayı ve öğrencilerimizi başarıya ulaştırmayı temel ilke edindik.

Yenilikçi ve birliktelik ruhuyla Yediiklim dershaneleri ve yayınları olarak sizlerle birlikte yola çıktık. Yedi ayrı bölgeden, yedi ayrı iklimden beslenerek farklılıkların zenginlik olduğu düşüncesiyle bir senteze ulaşarak yurdumuz coğrafyasının yedi bölgesinde insan odaklı olmayı ve adaylarımızın hedeflerine giden yolda onlara yol arkadaşı olmayı amaç edindik. Bünyemizde siz değerli öğrencilerimiz sayesinde her rengi ve her iklimi taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz."

Ali Haydar Haksal kimdir, kaç yaşındadır ve nerelidir?

Ali Haydar Haksal, 16 Mayıs 1951'de Bingöl doğdu. Ünlü yazar, yazılarının bir bölümünde Yasir Vurgun, Mahmut Mustafaoğlu gibi imzaları kullandı. Müderris İsmail Hakkı Efendi’nin torunu olan Haksal, ilkokulu, üçüncü sınıf dahil babasının yanında tamamladı. 1960 yılında ise babasını kaybetti. Ali Haydar Haksal, Hasköy İlkokulu, beş yıl ara verdikten sonra 1975'te Elazığ İmam Hatip Okulu ve 1979'te Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Marmara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi İslâm Düşüncesi Anabilim dalında yüksek lisans yapan Haksal, “Kur’an-ı Kerim’de Güzel Kavramı” üzerine tez yazdı.(DHA/öğretmenler sitesi)