Bartın'da 66 yaşıdaki zoofil'in kamera kaydıyla saptanan cinsel saldırısıyla ilgili davada sanığa 1 yıl 9 ay hapis ve 4 bin lira para cezas verilmesi hayvan hakları savunucularınca protesto edildi.

Deniz Poyraz'ın katilinden avukatlara 'boğaz kesme' işaretli tehdit Deniz Poyraz'ın katilinden avukatlara 'boğaz kesme' işaretli tehdit

Bartın'da 66 yaşındaki M.D, geçtiğimiz yılın temmuz ayında tarlada köpeğe cinsel saldırıda bulunurken cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Görüntülerin ortaya çıkması üzerine köpeğin sahibi, M.D. hakkında şikayetçi oldu.

Davanın karar duruşması bugün Bartın 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Karar duruşmasında sanığa, 1 yıl 9 ay hapis cezası ile 4 bin lira para cezası verildi. Hayvan hakları savunucuları cezanın düşük hadden verilmesine tepki gösterdi.  

‘İSTİNAF’A BAŞVURACAĞIZ’

Gazete Duvar'dan Kübra Ay'ın özel haberine göre, duruşma sonrası hayvan dernekleri adına basın açıklamasını yapan Diren Cevahir Şen, “Uyurken bir anda yuvarlanarak hayvanın üzerine düştüm’, ‘iktidarsızım,’ ‘zaten köpek erkekti’ gibi bahanelerle kendini savunmaya çalışan failin, cezasızlıktan faydalanmasının ve aramızda dolaşıyor olmasının utanç verici olduğunu söyledi.

Şen Bartın Adliyesi önünde yaptığı açıklamada "Hayvanlar için bir kez daha adalet talep etmek üzere hazır bulunduğumuz davanın 4. duruşmasında, sanığa 3 yıla kadar hapis cezası ve 100 günden az olmamak üzere adli para cezası verilebilecekken yalnızca 1 yıl 9 ay ve 4 bin TL adli para cezası verilmiştir. Sanığın cinsel saldırıda bulunduğu kamera kayıtları ve tanıklar uyarınca sabit olmasına karşılık verilen bu düşük hadden cezayı kabul etmiyoruz. İstinaf’a başvuracağız ve sanığın en yüksek hadden cezalandırılmasını talep edeceğiz. Bu dava vesilesi ile ‘Hayvana tecavüze, şiddete hapis cezası geliyor’ diyerek yasanın reklamını yapanlara karşı da, hayvanları mal olarak gören zihniyete karşı da; hayvanlar için adalet sağlanana dek mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz” diye konuştu. (Duvar)