Kocasının tehdit ve tacizleri karşısında kadını korumakla görevlendirilen polis memuru, işini gereği gibi yapmayıp kadını katlinde sorumlu tutularak işten atıldı.

Londra Polis Teşkilatı, 19 Şubat 2020'de Keane Simmons'ın, kocası  Damion Simmons tarafından sürekli taciz ve ölümle tehdit edildiği iddiaları üzerine Polis memuru Sandeep Khunkhun'u sorumlu koruma memuru olarak atadı. Ancak, Kuzey Batı Komuta Birimi'ne bağlı polis memuru Khunkhun,  katil zanlısı Damion Simmons'ın tutuklanmasını sağlayamadı ve suçları hakkında onunla üç kez görüşme planlarını iptal etti. 

 Kraliçe II. Elizabeth'in 70'inci yıldönümü için görkemli jübile  Kraliçe II. Elizabeth'in 70'inci yıldönümü için görkemli jübile

Polis memuru KhunkhunKeane Simmons'ı koruma desteğini geri çektiği ve mağdursuz bir kovuşturma düşünmediğini belirterek suçlarla ilgili soruşturmayı kapattığı ortaya çıktı.

Ardından, 16 Nisan 2020'de Damion Simmons, ilişkilerini sonlandırdıktan sonra karısını Harlesden'deki eski evlerini ateşe vererek öldürdü

Simmons, 2021'deki yargılanması sonrasında "cinayet ve kundakçılıktan" suçlu bulundu ve  ömür boyu hapse mahkum edildi. 

Polis memuru Khunkhun'ın   Kocası tarafından katledilen Keane-Simmons'ı korumak için görevlerini yerine getirmediği denetim raporlarıyla saptadıktan sonra polisten ihraç edildi.

Metrepol Polis teşkilatı (MET) in Mesleki Standartlar Müdürlüğü'nün yönlendirmesinin ardından Bağımsız Polis Davranış Ofisi (IOPC) tarafından bağımsız bir soruşturma yürütüldü.

Bir kurul, polis memurunun davranışının Görevler ve Sorumluluklar ile ilgili profesyonel davranış standartlarını ihlal ettiğini ve bu ihlalin ağır suistimal  kapsamında olduğunu  belirledi.

Polis Khunkhun, görevden uzaklaştırılmasıyla Polislik Koleji tarafından düzenlenen Yasaklı Listeye alındı.  Bu  da polis, yerel polis teşkilatları (PCC'ler), IOPC veya Majestelerinin Zabıta ve Yangın ve Kurtarma Hizmetleri Müfettişliği tarafından istihdam edilemeyeceği anlamına geliyor.

BCU komutanı Baş Müfettiş Sara Leach, Polis Khunkh ile ilgili  yürütülen soruşturmanın "beklediğimiz standardın açıkça altında" olduğunu, ancak kadınlara ve kızlara yönelik şiddetle mücadelenin MET'in en önemli önceliklerinden biri olmaya devam ettiğini kaydederek şunları söyledi:

“Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetle mücadele en önemli önceliklerimizden biridir. Aile içi istismar mağduru olan herkesin bize gelmekten emin olmasını istiyoruz ve böyle bir vakanın insanların kuruluşumuza olan güvenini zedelediğini biliyoruz.

“Kadına ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddet Eylem Planımızın bir parçası olarak, şimdi 8.000'den fazla cephe polisi ve çavuşuna aile içi istismar konusunda yeni uzmanlık eğitimi veriyoruz. Bu, aile içi istismara ilk tepkiyi iyileştirmeyi ve memurlara zorlayıcı ve kontrol edici davranışları tanıma ve bunlara yanıt verme konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor.”

(MY LONDON NEWS)