KHK ile 2016 yılında görevinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve Yasemin Karadağ'ın yargılandığı davada iki akademisyen örgüt üyeliğiyle suçlandı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2016 yılında görevinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve Yasemin Karadağ'ın yargılandığı davanın karar duruşması Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde 28'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Gülmen ve Karadağ'a 'DHKPC'ye üye olma suçu'ndan 10 yıl hapis cezası verildi.

KİMSE TALİMATLA AÇLIK GREVİ YAPMAZ'

Hakkında talimatla açlık grevi yaptığı öne sürülen Nuriye Gülmen savunmasında “Terör demagojileriyle direnişimize saldırılması, iktidarın en çok kullandığı yöntem oldu. Hak arama eylemlerimizin başına "örgüt talimatı" eklenerek yaptıklarımız suç olarak gösterilmeye çalışılıyor. Açlık, insanın en temel ihtiyacının giderilmemesidir. Kimse talimatla açlık grevi yapmaz. Hiç kimse başkası öyle yapmasını istediği için işkence görmeyi, tutuklanmayı göze alamaz" diye konuştu.

Gülmen, ifadesinde şunları söyledi:

"Direnişimize karşı açık bir şekilde düşman hukuku uygulandı. Gözaltına alındık, işkence gördük, hakkımızda davalar açıldı, tutuklandık. Bu saldırıların nedeni, siyasal iktidarın içinde bulunduğu krizdir. "Terör" deyince akan sular duruyor. Oysa hukuki bir kavram bile değil. Her ülke, kendine tehdit olarak gördüğünü "terörist" olarak tanımlıyor. Bir kere "terörist" dedikten sonra, yapacağınız her şeyi meşrulaştırıyorsunuz.

Dünyada "terör" suçlarından tutuklu olanların sayısı bakımından dünyada ilk üçteyiz. Fakat hala "terör" operasyonları yapılıyor, nerdeyse her hafta yüzlerce insan gözaltına alınıyor. Asıl insanlık onurumuza saldıranların yaptığı şey terördür. Asıl terörizm; devletin tüm imkanını halka karşı kullanmasıdır, herkese potansiyel "terörist" muamelesi yapmasıdır. Yargı, doğrudan AKP iktidarının sopası haline geldi. Oysa hukuk aynı zamanda burjuva devletine meşruluk kazandırılması için bir araç niteliğindedir"

'BİR HAK NASIL 'ÖRGÜTSEL TAVIR' OLARAK NİTELENİYOR?'

Danıştay Adli Tatil'den önce İS kararını açıklayacak Danıştay Adli Tatil'den önce İS kararını açıklayacak

Yasemin Karadağ ise savunmasında şunları söyledi:

Susma hakkını kullanmaya "örgütsel tavır" diyorsunuz. Anayasal bir hak, nasıl "örgütsel tavır" olarak niteleniyor?

Grup Yorum Halktır Susturulamaz!" diye slogan atmışım. Ben Grup Yorum'un konserinde sahneye bile çıktım. Milyonlar bu sloganı atıyor, suç mu?

“Cumhuriyet tarihinin en talancı iktidarı haline geldi AKP”

Uyuşturucu sat, fabrikada kazanlar patlasın, tren kazaları olsun; hiçbir sorun yok. Onlar ya çok az ceza aldı ya da bırakıldı. Fakat tüm bunlar için açıklama yaptın mı, yandın demektir. Çünkü o zaman "terörist" oluyorsun.

AKP iktidarı dış borçta cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. İşte bu kriz, böyle bir hukuk yarattı. Cumhuriyet tarihinin en yağmacı, en talancı iktidarı haline geldi AKP. Bugün uyuşturucudan ölüm oranı yüzde 1833 kat artmış durumda.

Yasalara uyma konusunda kararlılık göstermenizi adil olmanızı istiyoruz. Tahliye ve beraatimizi istiyoruz."

Davaya verilen aranın ardından mahkeme başkanı kararı açıkladı. Nuriye Gülmen ve Yasemin Karadağ Dhkpc üye olma suçundan 10’ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.

NE OLMUŞTU?

OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Nuriye Gülmen, 324 gün açlık grevi yapmış, “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla yargılandığı davada altı yıl üç ay hapis cezası almıştı. 5 Ağustos 2020’de İstanbul Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi’ne düzenlenen baskında gözaltına alınan Gülmen, tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti.

Karadağ ve Gülmen'in ‘DHKP/C silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları ve tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi istenmişti. (DHA)