Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun raporuna göre, nisan ayında erkekler 24 kadını öldürdü, 16 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) Nisan 2022 Raporu açıklandı. Raporda yer alan verilere göre Nisan ayında 24 kadın katledildi, 16 kadın ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Dün de Bianet Nisan ayı kadın cinayetleri raporunu açıklamış, öldürülen kadın sayısını 25 olarak ifade etmişti.

KCDP'nin raporunda, katledilen 24 kadından 13’ünün hangi bahaneyle katledildiğinin  belirlenemediği ifade edilirken 10’u boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi yaşamına dair karar almak istemesi gerekçesiyle bir kadının ise ekonomik nedenlerle katledildiği görüşüne yer verildi.

Raporda katledilen 24 kadının 11’i evli olduğu erkek, 3’ü akrabası, biri eskiden birlikte olduğu erkek, 7’si eskiden evli olduğu erkek, biri oğlu ve biri tanımadığı kişi tarafından katledildi. Ayrıca kadınların 15’i evinde, 4’ü sokakta, biri arabada, biri iş yerinde, biri parkta ve biri ise ıssız bir yol kenarında öldürüldü.

Raporun diğer ayrıntıları şöyle:

İllere göre Nisan ayının kadın cinayetleri verileri ise şöyle:

Kadın çoban ineğiyle uçurumdan düşerek öldü Kadın çoban ineğiyle uçurumdan düşerek öldü

Nisan ayında katledilen kadınların isimleri raporda şöyle yer aldı:

Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

Nisan ayında öldürülen 24 kadının 11’i evli olduğu erkek, 3’ü akrabası, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 7’si eskiden evli olduğu erkek,, 1’i oğlu ve 1’i tanımadığı biri tarafından öldürülmüştür. Bu ay kadınların %46’sı evli olduğu erkek tarafından öldürüldü

Kadınlar en çok evlerinde öldürüldü

Kadınların 15’i evinde, 4’ü sokak ortasında, 1’i arabada, 1’i iş yerinde, 1’i parkta ve 1’i ise ıssız bi yol kenarında öldürülmüştür. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 67’si evlerinde öldürüldü. 

Kadınlar en çok ateşli silahlar ile öldürüldü

Bu ay öldürülen kadınların 15’i ateşli silahlarla, 5’i kesici aletlerle, 4’ü boğularak öldürüldü.

Kadınların çalışma durumu hala tespit edilemiyor

Kadınların çalışma durumlarını saptamak ise çok zor. Önemli olan bu verinin de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, ev işleriyle meşgul olduğu için işgücü dahil sayılmayan kadınların sayısı 9 milyon 770 bin. TÜİK’e göre işgücüne dahil sayılmayan kadınların sayısı yılın dördüncü çeyreğinde (Ekim-Kasım-Aralık) 21 milyon 375 bin. TÜİK’in verileri bu şekilde açıklaması, kadın işsizliğinin gerçek boyutunun üzerini örtmeye çalışmaktır. Çalışma hayatına alınmayan ya da istihdamdan uzaklaştırılan kadınlar toplumda oluşan toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık, şiddet ve kadın cinayetleri tehlikelerine karşı daha korunmasız hale gelmektedir. Bu ay ulaşılabilen veriye göre öldürülen kadınların 5’inin bir işyerinde çalıştığı bilinmektedir. 19 kadının çalışma durumu ise bilinememektedir.  (KAZETE Haber Merkezi)