Kadınlar, her geçen gün kendilerini tektipleştiren reklamların öznesi olarak hedef alınıyor. ''Fazlalık''larından kurtulma, ''kırışıklık''larını yok etme, selülitlerini gidermesi yönünde yapılan telkinlerle, tek tip kadın modeli olmaya özendiriliyor.

Türkiye'deki kadınlar, kadını tektipleştirme çabasındaki iktidara karşı mücadelesini sürdürürken, dünyada kadınlar Victoria's Secret'ın sloganına karşı açtığı savaşın zaferini kutluyor. 

Yaklaşık 1 ay önce 'Mükemmel Vücut' sloganı ile başlattığı reklam kampanyası ile tepkileri üzerine toplayan ABD merkezli İç giyim markası Victoria's Secret, gelen tepkiler karşısında sloganını değiştiriyor. Victoria's Secret'ı sorumsuz bir pazarlama stratejisi izlemekle  suçlayan imza kampanyası kapsamında kısa sürede 27 bin  imzaya ulaşılıyor

İmza kampanyasını başlatan üç öğrenci, Gabriella Kountourides, Laura Ferris ile Frances Black, gerçekçi olmayan güzellik standartlarını desteklemeyecek biçimde şirketin reklam sloganını değiştirmesini talep ediyor. Üç kadın aynı zamanda, şirketin gelecekte bu tür zarar verici reklamları kullanmaması için söz vermesini istiyor.

Kadınlar, söz konusu sloganla, kadınların vücutlarının nasıl olması gerektiğine karar verildiğini, bunun da kadınların vücutları üzerinde zarar verici bir mesajın verilmesine  neden olduğunu savunuyor. 

Kampanya destekçilerinden Hannah Welby, reklamın güzellik ve kusursuzlukla ilgili spesifik bir standart sunduğunu kaydederek sorumsuzca ve zarar verici olduğunu söyledi. Welby, ''Kadınlar olarak vücudumuzla ilgili cesaretlendirilmeliyiz, sınıflandırılmamalıyız'' değerlendirmesinde bulundu.

Her gün kadınlar vücutlarından utanmalarına neden olacak reklamlarla hedef haline getiriliyor. Daha mutlu ve güzel olmalarının vaadedildiği ürünlere para harcamaları için teşvik ediliyor. Güzelliğin tek bir tanımı varmış gibi sunulan reklamlar nedeniyle kendilerini daha az çekici bulan kadınların mutsuzlukları artıyor. 

Üç öğrencinin başlattığı kampanya sonuç verdi ve ABD'li şirket sloganını değiştirme kararı aldı. Tüketicilerin sesine kulan veren Victoria's Secret, sloganını ''Herkes için bir vücut'' ( A body for everybody) olarak değiştirdi. 

Ancak bu geri adımı yeterli görmeyen kampanya destekçileri, şirketin kadınlardan özür dilemesini bekliyor.