CPhI Istanbul 2016 İlaç Fuarı’nda düzenlenen ilaç sektörünün lider kadınlarının katıldığı panele davetliydim. Fortune Türkiye sponsorluğunda düzenlenen oturumda, sektörün öncü kadınları, zirveye uzanan yolculuklarındaki deneyimlerini paylaşırken kadınlara çeşitli tavsiyelerde bulundular.

CPhI Istanbul 2016 İlaç Fuarı’nda düzenlenen ilaç sektörünün lider kadınlarının katıldığı panele davetliydim.

Fortune Türkiye sponsorluğunda düzenlenen oturumda, sektörün öncü kadınları, zirveye uzanan yolculuklarındaki deneyimlerini paylaşırken kadınlara çeşitli tavsiyelerde bulundular. 

Her biri milyonlarca dolarlık ciroya hükmeden kadınların çağrısı aynıydı: Risk alın, güvenli alanınızdan çıkın!

Çoğumuz daha fazla para kazanma hayaliyle yaşıyoruz. Peki gerçekte kaçımız bu hayalimizi gerçekleştirmek için adım atıyoruz?

Kimilerimiz hak ettiğimiz miktarın altındaki maaşa ses çıkarmıyoruz, huzurumuz bozulmasın diye.. Üst pozisyona atlamaya çekiniyor, yeni iş görüşmelerine gitmiyoruz. 

'Rahatım yerinde, iş arkadaşlarım sağolsun çok iyi insanlar, birikmiş tatillerim de var zaten, ne gerek var' diyerek yıllarca aynı şirkette dirsek çürütüyoruz.

KADIN LİDERLERDEN TAVSİYELER

Dünyanın önde gelen uluslararası üst düzey yönetici ve araştırma şirketi olan AMROP International’ın Türkiye ofisinin kurucu ortaklarından olan Prof. Dr. Yeşim Toduk'un konuyla ilgili güzel bir örneği var.

Toduk, iş hayatında kadınların geri planda kalma tercihlerini şu sözlerle açıklıyor: “İşe alımlarda yönetici pozisyonu için görüşüldüğünde kadınlar, donanım olarak hazır oldukları halde çekingen davranıp hazır olmadıklarını belirtirken, erkekler yüzde 50 hazır oldukları halde, hevesle işe talip oluyor ve maaşını, arabasını sormaya başlıyor.” 

Eczacıbaşı Sağlık Grubu Başkanı Elif Çelik, kadın yönetici olarak başarısında kendine olan güveninin ve öne çıkma cesaretinin etkili olduğunu belirtiyor. En kritik faktörün öne çıkmak olduğunu söyleyen Çelik, “Kadınlar bir yönetici pozisyonu için tamamıyla hazır olsalar bile öne çıkmaktan çekinirken, erkekler o pozisyona hazır olmadıkları halde cesaretle başvuruyor. Kadınlar bu anlamda mükemmeliyetçi, daha fazla hazırlık yapıyor ve çok çalışıyorlar. Kendim için söylemem gerekirse öne çıktığımda donanımlı olduğumdan emindim, çevremde bunu anlayan insanlar olması benim için şanstı” diye konuşuyor.

Merck Group Global Ticari Operasyonlar Başkanı Elçin Elgün ise farklı sektörler, ülkelerde çalışmanın önemine dikkat çekerek "Aynı şirkette çalışıp güvenli alanda kalmakla olmaz. Sizi etkileyen doğru insanları bulmanız ve görünür olmanız önemli. Bir kadın olarak kendi hikayenizi anlatmanız lazım” çağrısında bulunuyor.

Geride durmak bizim tercihimiz. Küçük dünyalarımızda mutluluk oyunu oynuyor, azla yetinirken fazlasını istemekten korkuyoruz.