Kadınlar hemen hemen tüm alanlarda erkeklerden daha az kazanıyorlar. G20 ülkeleri içerisinde kadın ve erkek maaşları arasındaki uçurumun en fazla olduğu iki ülkeden biri Türkiye. Diğeri ise Suudi Arabistan.
Uçurumun boyutu farklı olsa da dünyanın her yerinde tablo aynı. En gelişmiş ülkelerde bile ayrımcılık söz konusu.
İngiltere, Avustralya, Almanya ve Fransa'da maaş uçurumunda tablo değişmiyor. Kaliforniya merkezli Glassdoor isimli internet sitesinin yayınladığı araştırmaya göre aynı şirkette çalışan, benzer niteliklere sahip, aynı pozisyondaki kadın çalışanlar erkek çalışanlara göre yüzde 5,4 oranında daha az kazanıyor.
American Association of University Women Başkanı Catherine Hill'in konuyla ilgili çarpıcı bir tespiti var: Kadınlar, seks hayatları kadar maaşlarıyla ilgili konuşmuyorlar.
Parayı konuşmaktan çekiniyoruz. Maaşa zam talep etmek bizler için adeta kabir azabı gibi.
Fidelity Investments tarafından yapılan araştırmaya göre, para konusunda finans profesyonelleriyle konuşmaktan çekinen kadınların oranı yüzde 47 iken, sağlık sorunlarıyla ilgili doktora konuşmaktan çekinenlerin oranı yüzde 23.
Kadınların para ile ilgili konuşmaktan çekinmelerinin nedenlerinin başında yeteri kadar bilgi sahibi olmadıkları düşüncesi geliyor. Yani güven eksikliği. Erkekler bilmediği konularda dahi yorum yapmaktan çekinmezken, kadınlar bildikleri konularda bile sessiz kalmayı tercih ediyorlar.
Biz susarsak kimse bizim yerimize konuşmaz.
Ayrımcılık konusunda otoriteler bir şey yapmıyorsa, bizimle aynı işi yaptığı halde bizden fazla kazanan erkek meslektaşımızı izlemekle yetinmemeliyiz.
İstediğinizi elde etmek için masaya yumruğunuzu vurmaktan (mecazi olarak) çekinmeyin.
İşyerinde daha fazla sorumluluk yüklenin, sektörünüzde ağınızı genişletin, iyi ilişkiler kurun, değerinizin farkına varın ve başarılarınızla övünün.
Unutmayın ayrımcılığı yalnızca biz kadınlar bitirebiliriz.