Kadınlar Birlikte Güçlü, Irak'ın Federe Kürdistan Bölgesi'nde Zaho’ ilçesinde piknik yapan gruptan 9 kişinin top atışına tutularak ölmdürülmesi ve 32 kişinin yaralanmasını protesto etti ve katillerin ortaya çıkarılıp yargılanmaları çağrısında bulundu.

Kadınlar Birlikte Güçlü, Zaho’da yapılan katliama tepki göstererek, “Ölümden değil yaşamdan, savaştan değil barıştan yana olan, erkek-devletin şiddetini iyi tanıyan kadınlar olarak hesap soruyoruz: Katiller yargılansın!” ifadelerini kullandı.

Temmuz'da 169, bu yılın 7 ayında 1014 işçi yaşamını yitirdi Temmuz'da 169, bu yılın 7 ayında 1014 işçi yaşamını yitirdi

Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG), Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nin Duhok kentinin Zaho ilçesine bağlı Perex köyüne yönelik gerçekleştirdiği ve 9 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin yazılı açıklama yayınladı.

Açıklamada, katliama tepki gösteren KBG, 20 Temmuz günü piknik yapan insanların top atışlarına tutulduğunu ve çoğunluğunun kadın ve çocuk olduğu hatırlatıldı.
 
Açıklamada, “Irak Hükümeti bombardımanı TSK’nin gerçekleştirdiğini söylerken Türkiye her zamanki ‘terör’ söylemine başvurdu. Biz bu hikayeye ne yazık ki fazla aşinayız. ‘Terörle mücadele’ diyerek üstü örtülmeye çalışılan sorumluları asla günışığına çıkarılmayan, cezasız kalan katliamları öncelikle Roboski’den biliyoruz” denildi.

AKP-MHP iktidarının, ekonomik kriz içerisinde savaş ekonomisini büyüttüğüne işaret edilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Sıkıştıkça daha çok savaş politikalarına sarılıyor. Bu katliamın sebebi de öncekiler gibi bu savaş siyaseti, iç ve dış politikanın Kürtlere karşı savaş üzerinden şekillendirilmesi, bu uğurda her tür hukuksuzluğun açıkça cesaretlendirilmesi. Sorumluları yargılanmadığı sürece bu katliam son olmayacak. Bu şiddet ve tehdidi hepimizin hayatlarını şekillendirmeye devam edecek. Bu nedenle ölümden değil yaşamdan, savaştan değil barıştan yana olan, erkek-devletin şiddetini iyi tanıyan kadınlar olarak hesap soruyoruz: Katiller yargılansın! (Gazete Karınca)