Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi'nin feshine dair Cumhurbaşkanı kararının iptali istemi reddetmesini hukuksuz bulan kadınlar İzmir'de Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplanarak protesto etti.

Kadınlar Birlikte Güçlü'den Zaho katliamına tepki Kadınlar Birlikte Güçlü'den Zaho katliamına tepki

İstanbul Sözleşmesi Bizim, Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu'nun çağrısıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde bir araya gelen kadınlar, Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi'nin feshine dair Cumhurbaşkanı kararının iptali istemini üçte iki oyla reddetmesini protesto ettiler.   

Konak Belediqyesi'nin Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplanan kadınlar "Vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi yaşatır" pankartı açtı; "Sözleşme bizim, vazgeçmiyoruz", "Jin, jiyan, azadi", "Katledilen kadınlar isyanımızdır", "Erkek adalet değil gerçek adalet" sloganları attı.

'TOPLUM NEZDİNDE BU KARARIN HİÇBİR MEŞRUİYETİ YOK!'

Kadınlar adına açıklamayı okuyan Berfin Büyükertaş, "Bu kararla Danıştay, tek adam iktidarının Meclisi devre dışı bırakarak istediği her kararı alabileceğini, istediği her uluslararası sözleşmeden kafasına göre çekilebileceğini göstermiştir. Kadınlar nezdinde, toplum nezdinde bu kararın hiçbir meşruiyeti yoktur, kabul etmiyoruz" dedi.

İktidarın kadınlara, LBGTİ'lere, çocuklara adeta savaş açtığını söyleyen Büyükertaş, "İhtiyaç olmasına rağmen kadın sığınma evi açmayan, hatta var olanları bir bir kapatan, kadınları aile içi şiddete mahkum etmek isteyen, şiddete boyun eğmeyip gittiğimiz karakollardan bizleri evlere gönderen bir iktidarsınız. Bizleri yoksullukla, şiddetle, tacizle cezalandırmaya, haklarımızdan vazgeçmeye zorlamanızı kabul etmiyoruz" diye konuştu.

'HAKLARIMIZI ALAMAYACAKSINIZ'

Mücadele vurgusu yapan Büyükertaş, "Yaşamlarımız için mücadele etmeye, sokak sokak örgütlenmeye ve İstanbul Sözleşmesi’ni her koşulda savunmaya devam edeceğiz. Haklarımızı bize siz vermediniz, siz alamayacaksınız" diye konuştu.