Hükümet reform planı kapsamında şiddetli adet ağrısı çeken çalışan kadınlara her ay üç güne kadar işten izin almalarını karara bağlayacak.

Şiddetli adet ağrısı çeken kadınların, İspanya hükümeti tarafından önümüzdeki hafta onaylanacak bir reform planı kapsamında her ay üç güne kadar işten izin almalarına izin verilecek.

Cadena Ser radyo istasyonu tarafından açıklanan reform taslağı, İspanya'yı kadınlara regl dönemlerinde izin garantisi veren "menstrüel izin" hakkı sunan ilk Batılı ülke yapacak.

Şu anda, Japonya, Güney Kore ve Endonezya dahil olmak üzere yalnızca bazı Asya ülkeleri ve Zambiya, adet izni vermektedir.

İspanyol Jinekoloji ve Obstetrik Derneği'ne göre, adet gören kadınların yaklaşık üçte biri, adet öncesi ağrı da sayılırsa bu oran artan, dismenore olarak bilinen şiddetli ağrıdan muzdariptir. Dismenore semptomları arasında akut karın ağrısı, baş ağrısı, ishal ve ateş bulunur.

Eşitlikten sorumlu devlet sekreteri Angela Rodriguez, El Periodico'ya verdiği demeçte, "Birinin bu tür semptomları olan bir hastalığı varsa, geçici bir sakatlık verilir, bu nedenle aynı şey menstrüasyon için de gerçekleşmelidir - çok ağrılı bir dönemi olan bir kadının evde kalmasına izin verin." gazete.

OKULLARA HİJYENİK PED SAĞLANACAK

Önümüzdeki Salı günkü kabine toplantısında kabul edilmesi planlanan reform, okulların ihtiyaç duyan kızlar için hijyenik ped sağlama zorunluluğu gibi adet sağlığını iyileştirmeye yönelik diğer önlemleri içeriyor.

Hijyenik pedler ve tamponlar, marjinal sosyal koşullarda kadınlara ücretsiz olarak sağlanacak ve İspanya'daki kadınlardan uzun süredir devam eden bir talep olan süpermarketlerdeki satış fiyatlarından KDV'yi kaldıracak.

Aynı reform paketinde, İspanya'nın Solcu hükümeti, 16 ve 17 yaşındakiler için ebeveyn izni zorunluluğunu kaldırarak ve kamu hastanelerinde fesihlere erişimi garanti ederek kürtajı daha yaygın hale getirmeyi planlıyor.
Şu anda, doktorların etik gerekçelerle kürtaj yapmayı reddedebilecekleri devre dışı bırakma politikaları nedeniyle ülkenin tüm bölgeleri kürtajın yasak olduğu bölgelerdir.

Gözden kaçırmayın

Kürtaj yasağına uymayan kadına 30 yıl hapis Kürtaj yasağına uymayan kadına 30 yıl hapis

14 haftaya kadar talep üzerine sunulan kürtaj, Katolik İspanya'nın çoğunluğunda bölücü bir konu olmaya devam ediyor. Ülke parlamentosu kısa süre önce, kürtaj klinikleri dışında sık sık protestolara yanıt olarak kürtaj haklarını engellemek amacıyla kadınları taciz etmeyi veya korkutmayı suç haline getirdi.

İspanya Hükümeti, kadin calisanlara adet izni veren ilk ulke oluyor. Ispanya Hükumeti tarafından ondeki hafta aciklanmasi beklenen plana gore, kadinlara her ay adet donemde 3 gune kadar hakki taninacak.

DAHA ÖNCE BİRKAÇ BELEDİYE REGL İZNİ VERMİŞTİ

İspanya'daki birkaç belediye imzaladıkları sözleşmelerle Batı Avrupa'da kadın çalışanlar için regl izni hakkı tanıyan ilk kamu kurumları oldu.

Ancak tanınan söz konusu "regl izinleri" daha sonra izin alınan günleri ek mesaiyle telafi etmek üzerine kurulu.

Dünyada, geçtiğimiz yıllarda Japonya, Güney Kore, Endonezya ve Zambiya gibi ülkelerde kadin çalışanlara adet izni verilmişti.