Yazar Aziz Nesin'in kurduğu Nesin Vakfı'nın banka hesapları bloke edildi. Ali Nesin, bloke kararından İsmail Ağa Cemaati’nin Rabıta Vakfı'nı sorumlu tuttu.

Yazar Aziz Nesin'in kurduğu Nesin VakfıÇatalca’da 14 dönüm bir arazi üzerine 1972’de kurdu ve vakıf bugüne kadar binlerce çocuk yetiştirdi. Vakıf hala ekonomik durumu kötü olan ve okumak isteyen çocuklara ev sahipliği yapıyor ve hayata hazırlıyor.

Aziz Nesin'in oğlu matematikçi Ali Nesin sosyal medyadan, banka hesaplarının bloke edildiğini açıkladı. Vakfın hesapların bloke edilme kararını sosyal medya hesabından duyuran Ali Nesin, "Üç kuşaktır bu halka hizmet ediyoruz, izin verirlerse daha da edeceğiz. Yetti ama!" ifadelerini kullandı.

Nesin, "Valilik banka hesaplarımızı bloke etti. Bu vakıfta maaşlı çalışan var; okuyan, beslenen çocuk var demeden, acımasızca... Bir yere kaçtığımız, kaçacağımız da yok, devlet istediği zaman istediğini alır zaten. Banka hesaplarımızı bloke etmek en hafif deyimle ancak hoyratça bir tavır olabilir" dedi.

Rabıta Vakfı ile gerilim

Açıklamasında İsmail Ağa Cemaati’ne bağlı Rabıta Vakfı ile Çatalca’da yaşanan gerilime işaret eden Nesin, şu ifadeleri kullandı:

"Geçen yıl, İsmailağa cemaatinden olduğu anlaşılan Rabıta Vakfı yeni aldığımız bu arazinin hemen yanına yerleşti. Böylece onlarla komşu olduk. Eksantrik ve hatta sevimli bulduğum bu cemaatin yanı başımıza gelmesinden hiç rahatsız olmadım, hatta aksine, gülümsemeyle karşıladım. Türkiye farklı inançların, farklı görüşlerin, farklı yaşam tarzlarının bir arada barış içinde yaşayacakları bir ülke olmalı çünkü, aksi hâlde hiçbirimize huzur yok. 1995 Temmuzunda ülkeye döndüğümde de bu düşüncedeydim, bugün de bu düşüncedeyim. Siyasi tavırlarımı biliyorsunuz… Ama olaylar hiç de umduğum gibi seyretmedi. Yanı başımızda kalabalık ve yüksek sesli ayinler düzenlediler. Bakışlarından ve hareketlerinden rahatsız olmamızı istedikleri anlaşılıyordu. Fotoğraflarımızı çekip özel hayatımızı ihlal ettiler. Tehdit ettiler. Çatalca’da aleyhimize dedikodular çıkardılar. Hiç nedensiz düşmanca bir tavır içine girdiler. Kaçak bir cami (ya da mescit) inşaatına başladılar. İçlerinden biri bize fiziken saldırdı. Hiçbir zaman tahriklerine kapılmadık ama gerekeni yaptık; ne yazık ki şikayetlerimizin hepsi resmî mercilerden geri döndü. Arkaları sağlam anlaşılan. Buraya kadar olanlar o kadar önemli değil, biz bu tür mücadelelerle çok haşır neşir olduk, âdeta nasırlaştık. Sonrası daha vahim."

'Şu anda paramıza ulaşamıyoruz'

Nesin açıklamasında "Üç kuşaktır karşılıksız bu halka hizmet ediyoruz" ifadelerine de yer verdi ve şunları söyledi:

"Bir ay önce Valilik, izinsiz bağış kampanyası yaptığımız gerekçesiyle banka hesaplarımızı bloke etti. Şu anda paramıza ulaşamıyoruz. Hem araziyi hem de o süreçte toplanan parayı istiyorlar. Bir ay boyunca sorunu diyalogla, güzellikle, bu ülkeye ve insanlarına inanan uygar insanlar gibi çözmeye çalıştık, ama olmadı. İzinsiz bağış kampanyası dedikleri de bir Facebook duyurusundan ibaret. Kaldı ki o zamanlar sosyal medya duyurularını kampanyadan sayan bir kanun maddesi de yoktu, üç dört yıl sonra çıktı. Son bir söz: Nesin ailesi bu ülkenin düşmanı değildir, aksine, Birinci Dünya Savaşı’na, ardından gönüllü olarak Kurtuluş Savaşı’na katılan dedemi de sayarsak, üç kuşaktır karşılıksız bu halka hizmet ediyoruz, izin verirlerse daha da edeceğiz."

 Yazar Aziz Nesin’in oğlu matematikçi Ali Nesin, binlerce çocuğa ev sahipliği yapan Nesin Vakfı'nın banka hesaplarının İstanbul Valiliği tarafından bloke edildiğini açıklamasının ardından vakıf yöneticisi Süleyman Cihangiroğlu Gazete Duvar'ın sorularımızı yanıtladı.

Blokeler için itirazlarda bulunduklarını ancak bir sonuç alamadıklarını anlatan Cihangiroğlu “Bu bir yardım kampanyası değil. Böyle bir bloke koymak kötücül bir yaklaşım. Vakfı felç edeci bir yaklaşım sergileniyor" dedi.

Ali Nesin bugün vakfın banka hesaplarının İstanbul Valiliği tarafından bloke edildiğini açıkladı. Nesin, Twitter'da "Yetti ama" notuyla paylaştığı açıklamada, "Valilik banka hesaplarımızı bloke etti. Bu Vakıf’ta maaşlı çalışan var, okuyan, beslenen çocuk var demeden, acımasızca… Bir yere kaçtığımız, kaçacağımız da yok, devlet istediği zaman istediğini alır zaten. Banka hesaplarımızı bloke etmek en hafif deyimle ancak hoyratça bir tavır olabilir" dedi. Ayrıca, Nesin açıklamasında İsmailağa cemaatinden olduğu anlaşılan Rabıta Vakfı’nın Çatalca’da yeni aldıkları arazinin hemen yanına yerleştiğini ve sonraki süreçte yaşadıkları sıkıntılardan da bahsetti.

"Sonuç alamadık"

Süreçle ilgili sorularımızı yanıtlayan vakfın yöneticisi Süleyman Cihangiroğlu blokenin 5 Nisan’da koyulduğunu ancak bugüne kadar ilgili kurumlara itiraz dilekçeleri verdiklerini fakat bir türlü sonuç alamadıklarını söyledi. Cihangiroğlu blokenin oluşması için bir durumun olmadığına belirterek “Yardım kampanyası toplama değil bu. Kuruluşundan beri bağışlarla geçinen bir kurum. Böyle bir bloke koymak kötücül bir yaklaşım. Biz sürekli denetleniyoruz. Her yıl rapor veriyoruz” dedi.

"Para doğru kullanıldı"

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bir şikayet olduğunu anlatan Cihangiroğlu “2017 gerçekleşen bir bağış sonucunda bitişiğimizdeki araziyi satın aldık. Bir şikayet üzerine 2017’deki arazinin alınma süreçlerinin incelenmek istediğini söylediler ve sonuçta herhangi bir dolandırıcılık söz konusu olmadığına ilişkin rapor verildi. Vakfın yüksek çıkarı için hareket edildiği belirtildi. ‘Bağış Nesin Vakfı’nın hesaplarına gelmiştir. Herhangi bir suistimal söz konusu değildir. Soruşturulmasına gerek yoktur’ dendi.

Bu paranın doğru kullanıldığı söylendi” diye konuştu. Cihangiroğlu konu kapanmışken Rabıta Vakfı’yla yaşanılan sıkıntıların ardından peş peşe yazılar gelmeye başladığını ifade ederek “Müfettişler gelmeye başladı. 2017’deki süreçle ilgili izin alınmamış deyip 2017’deki arazi alımdan dolayı bloke koydular ancak bu süreçte yardım toplama söz konusu değil. Bu bir bağıştır” dedi.

Gözden kaçırmayın

Erdoğan'ı 'Allah'ın elçisi' ilan eden profesör sahteymiş! Erdoğan'ı 'Allah'ın elçisi' ilan eden profesör sahteymiş!

‘Jet Fadıl hikayesi değil"

50 yıldır varolan vakfın 50 yıldır bağış kabul ettiğinin altını çizen Cihangiroğlu özetle şöyle konuştu:

“Bütün vakıflar bağışlarla yaşar. Bütün Nesin Vakfı bağış hesaplarına bloke kondu. Aslında burada koca bir kurumu felç edecek bir yaklaşım sergileniyor. 3 gün önce kurulan bilinmeyen bir vakıf değil ki, saadet zinciri değil ki. Yılda ortalama 20 bin öğrencinin faydanlandığı onlarca çocuğuyla yaşayan bir kurum. Ayrıca nereye kaçıyoruz, bloke koyulmadan da bu işlem yürütülebilir. Jet Fadıl hikayesi değil bu.” 

(Kazete/Gazete Duvar)