İran'da gıda fiyatlarına yapılan zamları protesto için çeşitli kentlerde ki sokak gösterilerine polisin müdahalesi sonucu 6 kişi öldü, çok sayıda yaralı var.

İran'da, artan gıda fiyatlarına karşı başlayan protestolar ülkenin farkı eyaletlerine yayıldı. Geçen haftadan bu yana en az altı kişinin protestolarda öldürüldüğü bildirildi.

 İran'da hükümetin sübvansiyonları kaldırmasının ardından temel gıda ürünlerinde meydana gelen fiyat artışlarını protesto eden gösteriler, ülkenin farklı eyaletlerine yayıldı.

Protestocular Isfahan, Huzistan, Lorestan, Chaharmahal Bakhtiari, Kohgiluyeh ve Boyer-Ahmad eyaletleri dahil olmak üzere, ülkenin birçok yerinde sokaklara çıkıp, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney aleyhine sloganlar attı. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, Isfahan eyaletinin Golpayegan şehrindeki göstericilerin Hamaney'e atıfta bulunarak “Diktatöre ölüm” ve “Raisi'ye ölüm” şeklinde bağırdıkları görüldü.

İran medyasında çıkan haberlere göre, protestoların başladığı geçen haftadan bu yana, en az altı kişi polis tarafından öldürüldü ve onlarca kişi gözaltına alındı. Hükümet tarafından, ölüm sayılarına ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı ancak bir milletvekili Huzistan eyaletinde bir göstericinin öldürüldüğünü söyledi.

YÜZDE 300'E VARAN FİYAT ARTIŞI

Cumhurbaşkanı Reisi, ekonomik krizle mücadele kapsamında temel gıda ürünlere yönelik sübvansiyonlara son verildiğini açıklamıştı. Reisi'nin açıklamalarından hemen sonra, bazı gıda maddelerinde yüzde 300'e varan fiyat artışları meydana gelmişti.

Aynı üniversitede okuyan sevgilisini üniversite kapısında katletti Aynı üniversitede okuyan sevgilisini üniversite kapısında katletti

Enflasyonun yüzde 40 civarında seyrettiği İran, uzun bir zamandır ekonomik krizle boğuşuyor. ABD tarafından uygulanan ekonomik yaptırımlar, İran'ın en önemli gelir kaynağını oluşturan petrol ihracatını hedef alıyor. (AA)