Teknoloji devi Microsoft, 27 yıl sonra Internet Explorer'ı kapatmaya karar verdiğini, yoluna Edge isimli yeni tarayıcıyla devam edeceğini duyurduktan sonra sosyal medyada da pek çok kullanıcı, Explorer için mezar taşlı paylaşımlarda bulundu.

Microsoft, uygulamalarının ve hizmetlerinin Internet Explorer 11’i desteklemeyi bırakacağını duyurduktan sonra tarayıcıyı kapattı. Microsoft, bundan sonra yola 2015 yılında başlattığı Edge isimli yeni tarayıcıyla devam edecek. Pek çok kişinin kullandığı ilk tarayıcılardan biri olan Explorer’ın kapatılması, sosyal medyanın da gündemine oturdu.

Explorer’ın emekliliği üzerine sosyal medyada kullanıcılar tarayıcıya, memler ve şakalarla veda etti. Bazıları, diğer tarayıcıları indirmek için Explorer kullanmayı özleyeceklerini söylerken, bazıları da yavaşlığı ile ilgili şakalar yaptı.

Twitter’daki kullanıcılar Explorer için mezar taşlarını görsellere taşıdılar:

“Güle güle Internet Explorer

Güney Kore’de ise Explorer için gerçek bir mezar yapılması dikkat çekti. Mezar taşına “diğer tarayıcıları yüklemek için iyi bir tarayıcıydı” yazıldı.

“Biri Kore’de gerçek bir mezar yapmış ve ‘Diğer tarayıcıları yüklemekte iyi bir tarayıcıydı’ yazmış”

Pek çok kullanıcı da Explorer’ın yavaşlığıyla ilgili espriler yaptı:


Explorer ile ilgili sorunlardan sık sık muzdarip olan web geliştiriciler de derin bir nefes aldıklarını yansıttıkları espriler yaptılar:

Türk Telekom'dan kadınlara dijital eğitim: Hedef 10 bin kadın Türk Telekom'dan kadınlara dijital eğitim: Hedef 10 bin kadın

“Web geliştiriciler şimdi…”

En çok yayılan görsellerden biri de Explorer’ın ölürken bile yavaş hareket etmesiyle ilgiliydi:

Ölüm meleğinin “artık gitme zamanı”na cevap veremeyen Explorer bekleyince, melekten “Bir şey mi söyleyecektin” diye soru gelir. Bunun üzerine de “İyi bir tarayıcı mıydım?” diye sorar. (Sözcü)