İBB başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında gezilerinde kamu kaynaklarını kullanıp kullanmadığının belirlenmesi için suç duyurusunda bulunuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Rize, Artvin ve Trabzon gezilerinde kamu kaynaklarının, kişisel siyasi faaliyetler kapsamında kullanılıp kullanılmadığının belirlenmesi amacıyla suç duyurusunda bulunuldu.

İmamoğlu'nun otobüsündeki Nagehan Alçı'dan yeni 'açıklama'

İmamoğlu'nun Karadeniz Gezisi, gezinin içeriğinden çok, gezi otobüsünde Haber Türk yazarı Nagahan Alçı'nın da yer alması gündem olmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na, avukat Aydın Egemen tarafından sunulan suç duyurusu dilekçesinde, 'İmamoğlu'nun, İBB kaynaklarını seçilmiş olduğu il hudutları dışında, siyasi amaç ve saiklerle sarf ettiği' iddiasının araştırılması talep edildi.

"İmamoğlu'nun 2023 yılında yapılacak seçimlerde devlet başkanlığı adaylığına dair bir kararı var ise İBB Başkanlığından istifa etmesi gerekir" denilen dilekçede, şunlar kaydedildi:

Gözden kaçırmayın

internetten satışa çıkarılan 'deve idrarı' faydalı mı? internetten satışa çıkarılan 'deve idrarı' faydalı mı?

"Oysa, seçilmiş belediye başkanlığı unvanı ve görev süresince, çalışma gün mesaisini, uhdesinde bulunan tüm kamu kaynaklarını, bulunduğu ilde yaşayan halkın huzur ve sükunu için harcama yerine, gerek mesaisini ve gerekse seçilmekle elde ettiği kamu kaynaklarını, kişisel siyasi amaç ve saiklerine sarf etmiş olduğu kamuoyuna yansımıştır. Bu iddiaların araştırılmasını talep ediyorum. Bu ise görevi kötüye kullanmaktır."

Dilekçenin devamında şu ifadeler yer aldı: "Sayın savcılık makamlarınızca, şüphelinin ilgili tarihte Rize, Çayeli, Pazar, Ardeşen, Fındıklı ve Artvin Arhavi, Hopa, Kemalpaşa ve Trabzon ziyareti/mitingi olarak kamuoyuna yansımış bir dizi siyasi faaliyetlerinde, İstanbul Belediyesi kamu kaynaklarının kişisel siyasi faaliyetler kapsamında bir kuruş dahi sarf edilip edilmediğinin, bir bardak su dahi olsa araştırılmasını, şayet tespit edilmesi durumunda kamu zararının giderilmesini saygıyla arz ve talep ediyorum." (AA)