"Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla gözaltına alınan 16 ve 17 yaşındaki iki lise öğrencisi, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Avukat Fulya Dağlı, İstanbul’da iki lise öğrencisinin 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçlamasıyla okullarında gözaltına alındığını söyledi. Çocukların avukatı Ayşe Özdemir de iki öğrencinin 8 Mart 2022'de Feminist Gece Yürüyüşü'nde attıkları sloganların suçlama konusu yapıldığını kaydetti.

Avukat Fulya Dağlı'nın Halk TV canlı yayıyında verdiği bilgiye göre, polis sabah saatlerinde biri 16 diğeri 17 yaşında iki lise öğrencisinin evine gitti. Ailelerin çocukların okulda olduğunu belirtmesi üzerine polis, iki öğrenciyi öğrenim gördükleri lisede gözaltına alındı. Dağlı, iki öğrencinin Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi’ne götürüldüğünü söyledi.

AVUKAT ÖZDEMİR: ATTIKLARI SLOGAN NEDENİYLE GÖZALTINA ALINDILAR

Çocukların avukatı Ayşe Özdemir,  8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde atılanZıpla zıpla zıplamayan Tayyip’tir” ve Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor” sloganları nedeniyle çocukların gözaltına alındığını aktardı:

Av. Ayşe Özdemir, "Polis görüntülerden tespit etmiş. Dosyada yetişkinler de var. Ancak onlar davetiyeyle çağırılmış. Çocukların önce evine gidiyorlar. Evde bulamayınca okula gidip sınıftan gözaltına alıyorlar. İkisi de şaşkın ve bu yüzden gözaltına alınmayı gülünç buluyorlar. Eğitim hakları ihlal edilmiş durumda, ifade özgürlüğü ihlalinin yanı sıra. Bu kadar komik bir dosyayla ilk kez karşılaşıyorum. Okula gidip çocukların gözaltına alınması gibi bir durumu daha önce hiç görmedim."

Polisin kamera görüntülerinden kimliklerini tespit edebildiği protestoculara ulaştığını söyleyen Özdemir, yetişkinlerin de benzer gerekçelerle daha önce ifadelerinin alındığını belirtti.

Emniyet görevlileri tarafından bu sabah okullarından alınarak Üsküdar Çocuk Şube Müdürlüğü ve ardından İstanbul Adliyesine sevk edilen gençler, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Özdemir, "sloganların Cumhurbaşkanına hakaret değil; nüktedan eleştiri" olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor ve bu girişimlerin "8 Mart Feminist Gece Yürüşü'nü kriminalize etme" amacı taşıdığını belirtiyor.

Sürtük tartışması: Okul Müdürü öğretmeni yumrukladı Sürtük tartışması: Okul Müdürü öğretmeni yumrukladı

Geçen yıl da 8 Mart'ta Feminist Gece Yürüyüşü sırasında attıkları sloganlar nedeniyle haklarında soruşturma başlatılan ve gözaltına alınan 17 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

18 yaşından küçük olduğu belirtilen bir kişi de daha önce serbest bırakılmıştı.

(Kazete haber merkezi)