Hilafet çağrısı yapan kadınlar, hilafetin kaldırılışının 97. yıldönümünde serbest

30 Ekim 1918 tarihli Mondros Ateşkesi’nden sonra başlayan Milli Mücadele 4 yıl sürdü ve 9 Eylül 1922’de zaferle sonuçlandı.


Zaferden 52 gün sonra, 1 Kasım 1922’de Saltanat kaldırıldı. Yaklaşık 700 yıllık padişahlık ve saltanat, tarihin köşesine gönderildi.


Zaferden bir yıl sonra, 29 Ekim 1923'de  Cumhuriyetin ilan edildi ancak halifelik kurumu yaşıyordu. Halifelik yaşadığına göre Türkiye Cumhuriyeti bir din devleti olmaya devam  edecekti.


DİN DEVLETİ YIKILIYOR


3 Mart 1924’te devrim yasaları olarak tanımlanan üç yasanın kabul edilmesiyle  din devleti yıkıldı, devletin teokratik yapısı çöktü ve Cumhuriyet’in laik yapısının oluşturulması aşamasına geçildi.


Halifeliğin kaldırılışıyla Türkiye Cumhuriyeti, lâiklik yolunda bir büyük adım daha attı; zira millî egemenliğe dayalı bir rejimde, çağdaş ve lâik devlet kavramında "halifeli cumhuriyet" söz konusu olamazdı. Anayasa’da, 1928’de yapılan bir değişiklikle "Türkiye Devleti’nin dini, din-i İslâmdır" maddesinin de kaldırılması, cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin yemin şeklinin yeniden düzenlenmesi, lâiklik yolunda aşılan büyük gelişmeler oldu. Nihayet 5 Şubat 1937’de lâiklik, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerinden biri olarak Anayasa’da yer aldı.


HİLAFET ÇAĞRISI YAPAN KADINLAR SERBEST BIRAKILDI


Halifeliğin kaldırılışının yıldönümünde ise yargı bağımsızlığı açısından ilginç bir gelişme yaşandı.  


Afyonkarahisar'ın Amuriye bölgesinde "Hilafet" konulu video çekimi yapan 5 kadından 4'ü, Şubat ayının son haftalarında  Ankara'daki evlerine sabah saatlerinde yapılan baskınla gözaltına  alınmıştı. 


Hilafetin kurulması için çağrı Videosu çeken kadın ile Müzeyyen Sevinç, Hatice Yıldız, Zehra Yavuzkan ve 16 yaşındaki Saliha Yıldız,  savcılık sorgularından sonra " Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve kanunlara uymamaya tahrik suçların"ndan tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmişlerdi. Mahkeme ise kadınları salıverdi.


Paylaşılan videoda  ise  "Hilafet isteyen kardeşlerimiz ve bacılarımızı gözaltına alanlar; hilafet istemek suç değildir!
Bilakis şeref onurdur ve tek kurtuluş yoludur. Kardeşlerimize zulmedenler; zulümle dönen bu devran böyle sürüp gitmez! Bu sebeple "Biz de Hilafet İstiyoruz" ifadelerine yer veriliyordu.


Sosyal medyada #MüslümanBacılarGözaltında etiketiyle yapılan paylaşımlarda Hilafet çağrısı yapan kadınların gözaltına alınması 28 Şubat uygulamalarına benzetilmişti.


Öte yandan Hizb-ut Tahrir resmi hesabından gözaltına alınan kadınlara destek videosu yayınlanmıştı. (KAZETE)