HDP Eş Genel Başkan Mithat Sancar, Alevi yurttaş için “Yasal ve anayasal güvenceye bağlanmış statü istediklerini' açıkladı ve Dersim Tertelesi’nin yıl dönümünde yüzleşmenin önemine dikkat çekti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu Alevi Masası, startını verdiği “Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı” kampanyasının tanıtımı için basın toplantısı düzenledi. Dersim’de bir otelde düzenlenen toplantıya, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve Alevi Masası’nda yer alan Tülay Hatimoğulları, Kemal Bülbül, Zeynel Özen, Ali Kenanoğlu, HDP MYK üyesi Turgut Öker, PM üyeleri, HDP il yönetiminin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

‘Ülkenin en temel meselelerinden biri’

Toplantıda konuşan Sancar, Aleviler için eşit yurttaşlık kampanyasını başlattıklarını belirterek, şunları ifade etti:

Bu çalışma uzun süredir hazırlıkları yapılan programın finali sayılabilir. Bu finalde başlangıç için ilk adımdır. Alevi toplumunun yüz yıllardır baskıya, zulme, ayrımcılığa, asimilasyona maruz kaldığını herkes biliyor. Alevi sorunu, kimliklerinin inkarı, inançları ve haklarının yok sayılmasıdır. Alevi sorunu tıpkı Kürt sorunu gibi bu ülkenin en temel meselesidir. Bu iki meseleyle bağlantılı olarak, bu ülkede büyük bir demokrasi sorunu yaşanmaktadır. Toplumun çeşitli kesimleriyle, doğrudan temsilcileriyle görüşerek programlarımızı oluşturuyoruz.

‘Çözümün anahtarı eşit yurttaşlık’

Akşener: Ben Başbakan adayıyım, geri dönüşü olmaz Akşener: Ben Başbakan adayıyım, geri dönüşü olmaz

Bu programlarını da Alevi kurumların temsilcileri ve yurttaşlarla yaptıkları çalıştaylarla belirlediklerini kaydeden Sancar, “Her alanda ayrımcılık söz konusudur. İnkar her alanda uygulanıyor. Çözümün anahtarı da eşit yurttaşlıktır. Bunun pek çok somut unsuru var. Bu çeşitli başlıklarla sınıflandırarak bir programa dönüştürüldü. Sanıyorum ilk defa bir programı siyasi parti olarak HDP gerçekleştiriyor” dedi.

‘Asimilasyon uygulamaları terk edilmeli’

Asimilasyon uygulamalarının terk edilmesi gerektiğini belirten Sancar, “Alevilerin ibadethaneleri tanınmıyor, eğitim programları asimilasyona göre düzenlenmiştir. Din kültürü ve ahlak bilgisinin hangi içerikte verildiği ve bunun nasıl ayrımcılığa dayandığı sadece bizim sözlerimizle değil, uluslararası kurumların, AİHM ve AYM’nin kararlarıyla da sabitlenmiştir. Dolayısıyla ibadethane ve eğitimde saygı esasına dayalı bir müfredat temel talepler arasındadır. Ama sadece talebimiz bu değil. Eşit yurttaşlık hakkının hayata geçirilmesi için bu güne kadarki asimilasyon uygulamaları terk edilmelidir. Temel hedefimiz, imhacı anlayışın bir daha asla bu topraklarda bulamayacağı toplumsal yaşam ve siyasi düzen inşa etmektir” ifadelerine yer verdi.

‘Yüzleşme programı hayata geçirilmeli’

Kampanyayı Dersim’de başlatmalarının nedenleri olduğunu söyleyen Sancar, konuşmasına şu sözlerde devam etti:

Bu kampanyayı Dersim’de Seyit Rıza’nın memleketinde açıklamamızın elbette nedeni var. Kıyım politikalarının en ağır örneği Dersim Tertelesi’dir. Bu tertelenin yıldönümünde anmalar gerçekleştirildi. Programımızın startını da bu yıldönümüne denk getirmemizin nedeni, Alevi canlarımızın yaşadığı pek çok sorunun temelinde yatan kıyımcı zihniyetin en kara örneğinin yaşandığı tarih olmasıdır. Dersim de bu kara tarihin ve kanlı politikaların, kıyımcı zihniyetin merkezi seçilmiştir. Bir yanda eşit yurttaşlık için neler yapması gerektiğini anlatırken, öbür yandan bir yüzleşme programın da hayata geçirilmesi gerekiyor. Yüzleşme programında neler yer alması gerektiğini paylaşmıştık.

‘Statü istiyoruz’

Yüzleşmede hakikatin ortaya çıkarılması gerekiyor. Hakikat ortaya çıkarılmadan adalet sağlanmaz. Adalet hakikat üzerinde kurulur. Burada kefensiz yatan on binlerce canımızın hakikatini ortaya çıkarmamız lazım. Nerede kaç insanımız kefensiz ve mezarsız yatıyorsa, bunların tespitinin yapılması gerekiyor. İşte tam da tertelenin yıl dönümünde acı gerçeğe işaret etmek ve bu acı gerçeği hatırlatmak için programımızı yapıyoruz.

Yasal ve anayasal güvenceye bağlanmış güvenceli statü istiyoruz. Alevilere eşit yurttaşlık, halklara özgür yaşam talep ettiğimizde kendilerini maktul vatandaş sayan halk toplulukları da daha çok özgürleşecek. Bu da bütün ülkeye toplumsal barışı ve demokratik cumhuriyeti getirmeyi sağlayacaktır.

Ortak mücadele vurgusu

Bu iktidar bloğunun önünde durdurmanın yolu ortak mücadeleden geçmektedir.

Amacımız bütün halkların eşit ve özgür olacağı demokratik cumhuriyeti kuran bir gelecek inşa etmektir. Bu geleceği de Alevi canlarımız, Kürt halkıyla, bütün ezilenlerle, emekçiler, yoksullarla birlikte inşa edeceğiz.”

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları ise HDP’nin kuruluş felsefesi ve komisyonun çalışmalarını anlattı.

Toplantının ardından HDP’liler, Hozat, Nazmiye, Pertek ve Çemişgezek ilçelerinde Alevi ocaklarını ziyaret etti. (Gazete Karınca)