Bilim insanlarının “Hangi kesme tahtası daha hijyenik” konusu ile ilgili deneyi oldukça çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı.

Kesme tahtası seçerken hijyeni de göz önünde bulunduruyor musunuz? Hangi kesme tahtası bakterileri daha fazla üzerinde barındırıyor? Hangi kesme tahtası temizleseniz bile bakterileri saklamaya devam ediyor?

Hangi malzemeden olursa olsun mutfak tezgahınızın  üzerinde direkt olarak bir şey kesmeyin. Mutlaka kesme tahtası kullanın. Peki kesme tahtası plastik mi olmalı, tahta mı olmalı, mermer mi olmalı? İşte yanıtı…

California Üniversitesi’nde mikrobiyolog Dr. Dean O. Cliver’in “Hangi kesme tahtası daha hijyenik” konusu ile ilgili deneyi oldukça çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı.

Dr. Dean O. Cliver, plastik, tahta ve mermer kesme tahtalarının ortasına bakteri yerleştirdi ve hepsini deterjanla yıkadı. Buna göre sonuçlar şu şekildeydi:

PLASTİK KESME TAHTASI SAĞLIKLI MI?

Deney sonucuna göre, plastik kesme tahtası temizlendikten sonra en fazla bakteriyi içinde barındıran ürün oldu. Küçük boşluk ve çiziklere yerleşen bakteriler yıkansa da temizlenmiyor, gizlendiği gözeneklerde çoğalıyordu.

Öte yandan plastik kesme tahtası kullanıldıkça yıpranıyor, yıprandıkça küçük plastik parçalar gıdalara karışabiliyor. Bu da insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli.

Plastik kesme tahtalarının insan sağlığı açısından en tehlikeyi olduğuna dikkati çeken Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, plastik tahtada doğranan yaklaşık 250 gramlık ete, aşınma sonucu 35-40 civarı mikro plastik partikül karıştığını, bu tahtalarda doğranan gıdaların pişirilmesiyle plastikteki zehirli kimyasalların sağlığı tehdit ettiğini söyledi.

Plastiklerin insan kanına, akciğerine hatta plasentaya kadar ulaştığına yönelik son dönemde dünya genelinde çok sayıda çalışmanın ortaya konulduğunu hatırlatan Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, plastik doğrama tahtaları gibi birçok plastik ürünün aşırı kullanımının buna neden olduğunu belirtti.

Evlerde ve işletmelerde et ürünlerinin yanı sıra salata malzemeleri hazırlarken kullanılan plastik doğrama tahtalarının aşınmasıyla çok miktarda mikro plastiğin gıdaya bulaştığını vurgulayan Doç. Dr. Gündoğdu, bunu laboratuvar ortamında yaptığı örnekle de uygulamalı gösterdi.

'YIKANSA DA BU BİR KISIR DÖNGÜ'

Araştırmada, gıdaların plastik doğrama tahtalarında kesildikten sonra yıkanmasının mikro plastik riskini bir miktar azalttığının da tespit edildiğini aktaran Gündoğdu, "Ancak burada yıkama esnasında mikro plastiklerin kanalizasyonla, denizlere, sucul ortamlara transfer olduğunu unutmamak lazım. Dolayısıyla yıkarken belki kendimizi kısmen kurtarmış olabiliriz ama o mikro plastiklerin denizden elde ettiğimiz balıkların midesine ve sofra tuzları da dahil tüm ürünlere ulaşması mümkündür. Aslında biz plastik doğrama tahtasından yemek yaparken bir yandan o yemekte kullanacağımız deniz tuzunun içerisindeki mikro plastiği üretmiş oluyoruz. Bu bir kısır döngüdür" dedi.

Gündoğdu, plastiğin yarattığı risklerden kurtulmak için plastikten uzaklaşmak ve plastiğin üretiminin ve tüketiminin azaltılmasını sağlamak gerektiğini sözlerine ekledi.

MERMER KESME TAHTASI SAĞLIKLI MI?

Deneyin diğer aşaması mermer kesme tahtasıydı. Dr. Cliver’in araştırmasına göre mermer kesme tahtasındaki bakteriler yok olmuyor, tüm yüzeye yayılıyordu. Plastik kesme tahtasına göre daha az bakteri barındırsa da tüm yüzeye yayılan bakteriler yine temizlenmiyordu.

Taksim’de Gezi Davası protestosuna müdahale: Gözaltılar var Taksim’de Gezi Davası protestosuna müdahale: Gözaltılar var

Plastik, mermer ya da ahşap.. Hangi kesme tahtası daha hijyenik?AHŞAP KESME TAHTASI SAĞLIKLI MI?

Son olarak deneyde ahşap kesme tahtası temizlendi ve sağlık açısından en doğru seçimin ahşap kesme tahtası olduğu ortaya çıktı. Kesme tahtaları arasında en az bakteri barındıran ahşap ürünlerdi.

Ahşap kesme tahtaları plastik gibi gözeneklerinde bakteri barındırmıyor, mermer gibi yüzeye yaymıyordu. Ahşabın suyu emme özelliği, gözeneklere sıkışan bakterileri içine çekmesini sağlıyor ve bakteriler birkaç saat sonra ölerek neredeyse tamamen kayboluyordu.

Ahşap kesme tahtaları yıkanıp kurutulduktan 12 saat sonra yüzde 99 bakterilerden arınmış oluyordu.

Uzmanlar pişirilecek ve çiğ tüketilecek gıdaların kesimi için ayrı tahtaların kullanılmasını tavsiye ediyor.