4 Temmuz 2022 Pazartesi
  • G.ALTIN 978,49 %0.25
  • BİST100 2.405,98 %-1.55
  • DOLAR 16,84 %0.49
  • EURO 17,58 %0.55
  • BTC 19.832 %3.7

HAKKINDA

Kuruluş tarihi: 7 Ekim 1997

Dil: Türkçe

Slogan: Özgür Kadının Sesi

Resmî site: https://www.kazete.com.tr/

KAZETE, "Özgür Kadının Sesi" sloganıyla 7 Ekim 1997'de bağımsız kadın hakları gazetesi olarak yayım hayatına başladı. İki ayda bir  basılı olarak yayınlanan Kazete, on yıl sonra aylık olarak yayınlanmaya devam ederek 20 yılını doldurdu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 94'üncü yıldönümünde, Ekim 2017'de ekonomik baskılar karşısında son kez "Cumhuriyeti Unutturmayacağız" manşetiyle çıkarak basılı yayınına son verdi.

KAZETE 2000 yılından beri https://www.kazete.com.tr/ haber sitesiyle yayın hayatına dijital olarak devam etmektedir.

Türkiye'de 90'ların kadın hareketi açısından alternatif medya işlevi üstlenen ilk yayın organlarından biri olan KAZETE; alanında ülkenin, yayınına kesintisiz devam eden en uzun süreli kadın hakları gazetesidir. Başta laiklik olmak üzere Cumhuriyetin temel ilkelerini, hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığını, renk, dil, din, ırk, engelli ve etnik durumlarına bakılmaksızın yaşamın her alanında kadınların eşit temsilini savunur.

Kazete, Birleşmiş Milletler Pekin Deklarasyonu ve 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da imzaya açılan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki İstanbul Sözleşmesi olarak anılan Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin ödünsüz destekçilerindendir.

GEÇMİŞİ

Kadın Haklarının geliştirilmesi ve yaşamın her alanında cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik bağımsız kadın gazetesi olarak, kadın hakları aktivisti ve gazeteci Berrin Gürçay Dilekçi'nin girişimiyle yayımlanmaya başlandı. Dilekçi kadın sorunları koordinatörü olarak İzmir Bornova Belediyesi bünyesinde 1990 yılında kurduğu Kadın Danışma Merkezi’nin bir dönem sonraki belediye başkanı tarafından kapatılmasından sonra şiddet gören kadınların sesini duyurmak ve sorunların çözümü için kamuoyu baskısı yaratmak düşüncesiyle KAZETE'yi yayınlamaya karar verdi. Kazete'nin yayın kurulunda Türkiye'de kadın çalışmalarında öne çıkmış bilim kadınları ve kadın hakları temsilcileri yer aldı. Kazete, tabloid boyda 4 sayfası renkli 24 sayfa olarak ofset basılmakta idi. Başlangıçta beş bin adet basılan Kazete, 2000 yılından itibaren internet üzerinden de yayımlanmaya başladı ve daha geniş bir okur kitlesine ulaştı. Kazete, 5 yıl dağıtım şirketiyle tüm yurda yayıldı ancak dağıtım sorunları yaşayınca abonelik sistemi ile ulaştırılmaya başlandı. Bu arada iktidarın baskısıyla Halk Kütüphaneleri ve kamu kurumlarının aboneliklerini iptal etmesiyle basılı yayınını kadın örgütlerinin dayanışmasıyla sürdüren Kazete ekonomik baskılara daha fazla dayanamayarak 20. yılını doldurup okuyucularına veda etti.

BAZI YAZARLARIMIZ

Berrin Gürçay Dilekçi

Meltem Arıkan

Songül Sallan Gül

Yaşar Seyman

Zerrin Toprak Karaman

Huriye Kuruoğlu

Emine Bozkurt

Yakın Ertürk

Gülsün Bilgehan

Hülya Gülbahar

İpek İlkkaracan

Şirin Tekeli

Gönül Dinçer

Sema Kendirci

Ceren Dilekçi

Nuran Talu

Canan Tan

Seda Kaya Güler

Ayşen Erdoğan

Necla Arat

Demet Işık

Ülgen Oskay

Şenel Ergin