Erkek doğan ünlü kadınlar

Erkek olarak dünyaya gözlerini açan sonradan cinsiyet değiştiren çok sayıda ünlü kadın var.


Gösteri dünyasının cinsiyet değiştiren ünlülerinden bazıları moda dünyasında bir marka olarak kabul ediliyor, bazıları da TV ekranlarından tanınıyor. Bazıları ise sahneleri kasıp kavuruyor bazıları da sinema yıldızı olarak karşımıza çıkıyor. Dünyada erkek doğup da kadın olan isim olarak ilk akla Caitlyn Jenner ya da artık değiştirdiği adıyla Bruce Jenner gelse de, Kim Kardashian'ın üvey babası bu alanda her zaman ilk sıradaki yerini koruyor.

Türkiye'de ise şüphesiz erkek doğupta kadın olan ilk ünlü şüphesiz Bülent Ersoy .. Sahnelerde fırtına gibi estiği dönemlerde  darbe rejimine kafa tutup cinsiyet hakkını kullandı ve kadınlığa dönüş  yaptı. 

İşte erkek olarak dünyaya gözlerini açan sonradan kadın olan ünlüler:


Andreaj Pejic moda dünyasının en ünlü cinsiyet değiştiren ünlüsü. Henüz operasyon geçirmeden önce podyumlarda ve kamera karşısında çoktan ün kazanmıştı.


Erkek model olarak görev yaptığı sıralarda olaganüstü güzellikteki yüzüyle bu alandaki en güçlü kadın rakiplerini bile geride bırakıyordu. Pejic cinsiyet değiştirmeden önce bazı kadın iç giyimi firmaları için de çalışmıştı. Cinsiyet değiştirdikten sonra Andrea Pejic adını aldı ve moda dünyasındaki kariyerini sürdürüyor.


Chamila Asanka, Sri Lanka'da dünyaya geldi. Cinsiyet değiştirdikten sonra modellik yapmaya başladı. Birçok firmanın tanıtım yüzü oldu. Bunun yanı sıra ülkesini Mis International Queen adlı yarışmada da temsil etti.


Çin'in en çok tanınan genç kuşak yıldızlarından biri Chen Lili. O da hayatına erkek olarak başladı. Ama sonra cinsiyet değiştirdi. Chen Lili aynı zamanda ülkesinde resmi olarak cinsiyet değişimi kabul edilen yani kimlik kartı verilen kişi olarak da hatırlanıyor.


Chen Lili, ülkesini Kainat Güzeli yarışmasında temsil etmek için verdiği mücadele ile de konuşuldu. Organizatörler buna direndi ama sonunda yarışma gecesi onun özel bir gösteri yapmasına izin verdi.


Jamie Clayton, Amerikalı model ve oyuncu. Bazı TV dizilerinde oynadı. Aynı zamanda bir kanalda cinsiyet değişimi ile ilgili bir programda da yer aldı. Jamie Clayton, kamera karşısına geçmediği zamanlarda Roma adlı grubuyla müzik yapıyor.


Carolina Cossey de hayata erkek olarak başlayanlardan. The Living Daylights adlı James Bond filminde rol aldı.Kaleme aldığı I am a Woman (Ben Bir Kadınım) adlı otobiyografisiyle de çok konuşuldu.


Kim Petras hayatına bir erkek olarak başladı. Ama sonra 12 yaşında cinsiyet değiştirmeye karar verdi. Sonradan ülkesi Almanya'nın önde gelen genç kuşak şarkıcılarından biri oldu.


Lea T'yi artık dünyada tanımayan kimse yok. Brezilyalı eski bir futbolcunun oğlu olarak dünyaya geldi. Cinsiyet değiştirdi ve ondan sonra da moda dünyasının en çok aranan modellerinden biri haline geldi. Lea T. ünlü firmaların tanıtım yüzü olarak görev alıyor.


Meksikalı Miriam Rivera, ülkesinde kendi üzerine kurulan bir TV programı için kamera karşısına geçti.Rivera şu sıralar İspanya'da yaşıyor ve TV için programlar hazırlıyor.


Yasmin Lee, Tayland'da bir erkek olarak dünyaya geldi. Daha sonra da California'ya taşındı. 18 yaşındayken ABD ordusuna katıldı ama uğradığı cinsel saldırılar yüzünden daha sonra sivil hayata döndü. Bir süre porno sektöründe makyöz olarak çalıştı. Ama daha sonra ana akım televizyon yapımları için çalışmaya başladı.

BÜLENT ERSOY TÜRKİYE'DE BİR İLK


Bülent Ersoy 14 nisan 1981, salı sabahı İngiltere'nin Başkenti Londra'da Charring Cross hastanesinde geçirdiği ameliyatla cinsiyet değiştirdi. 


 Daha önce doğum günlerini kutlamayan ünlü şarkıcı, kadınlık ameliyatı olup Türkiye'ye döndükten sonra 9 haziran 1981'de 29. yaş gününde küçük  bir parti verdi ve bunun 1. yaş günü olduğunu söyledi. 

Yorumlar:

Yorum Yaz