Tacizci kayınpederini öldüren gelini, cezaevinden kayınvalidesi çıkardı

Öldürülen 69 yaşındaki tacizcinin eşi, "Gelinim ne söylediyse doğrudur" deyince, mahkeme cinayet zanlısı genç kadını tahliye etti


İstanbul Beykoz'da tacizine uğradığını iddia ettiği 69 yaşındaki kayınpederini silahla vurarak ölümüne neden olan Yeşilbaş, "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 18 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı davada tutuksuz yargılanacak. Ölen kayınpederin, diğer gelinine de sarkıntılık ettiği ortaya çıktı.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Esma Yeşilbaş, eşi, kayınvalidesi ve avukatı katıldı. Duruşmada savunması alınan sanık Yeşilbaş, kayınpederinin kendisini evlendiği tarihten beri taciz etmeye başladığını anlatarak, "Olay tarihinde eve geldiğimde benimle ilişkiye girmek istediğini söylemesi üzerine ben karşı koydum ve bağırdım. Bunun üzerine kucağımdaki çocuğumu öldürmekle beni tehdit ederek bana vurdu. Ben de çocuğumu alarak ağabeyimin evine kaçtım. Orada çocuğu yengeme bırakarak ağabeyimin silahını alıp tekrar eve döndüm. Amacım kendimi öldürmekti ama çocuğum gözümün önüne gelince yapamadım. Odasında uyumakta olan kayınpederimin başına bir el silahla ateş açtım. Ondan sonra polisi aradım." diye konuştu.

‘Gelinim ne söylediyse doğrudur’

Esma Yeşilbaş'ın kayınvalidesi Sultan Yeşilbaş da "Maktul önceki gelinimi de sürekli olarak öpmeye çalışır, sarılır ve başka şeyler yapardı. Mahkemede söyleyemiyorum. Ben müdahale edince beni çok kez dövmüştür ve önceki gelinimi de döverdi. Ancak sanık Esma Yeşilbaş'ı dövdüğünü görmedim. Ona yönelik sarkıntılık eylemini de görmedim. Ancak gelinim Esma ne söylediyse doğrudur. Olaydan sonra gelinim kendisine yaptığı eylemleri bana söyledi. Söylediklerine de inanıyorum. Ben sanık Esma'dan şikayetçi değilim." ifadelerini kullandı.
Tanık olarak dinlenilen sanık Yeşilbaş'ın eşi Bülent Yeşilbaş da "Zaman zaman eşimde morluklar fark ediyordum. Eşim durumu bana yansıtmamaya çalışarak oraya buraya vurduğunu söylüyordu. Meğerse babam olacak adam ona sarkmış." diye konuştu.

‘Yoldan geçen kadınlara öpücük atardı’

Diğer tanık Kader Yeşilbaş ise kayınpederinin kendisine yönelik de bazı eylemlerinin olduğunu savunarak, "Kayınpederimin sarkıntılık eyleminden bulunmasından sonra karakola giderek şikâyetçi oldum. Ancak alkollü olduğu ve kayınpederim olduğundan dolayı işlem yapılmadı. Kayınvalidemin beyanları doğrudur. Bize karşı eylemlerinden dolayı müdahale edince kayınvalidemi de döverdi. Hâkim bey adam zaten sapık. Balkondan bile gördüğü kadınlara öpücük gönderiyordu." dedi.

Sanık Esma Yeşilbaş'ın avukatı Aydın Mollaoğlu da müvekkilinin bir yaşında çocuğu olduğunu belirterek, tahliyesini ve beraatını talep etti. Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Esma Yeşilbaş'ın üzerine atılı suçun iddianame anlatımıyla ortaya konan olaysal şartları, cezaevinde kaldığı süre, anne bakımına muhtaç çocuğunun bulunması, karartılacak delil olmaması ve kaçma şüphesinin bulunmaması gibi gerekçelerle oy çokluğuyla tahliyesine karar verdi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi amacıyla ertelendi.

Yorumlar:

Yorum Yaz