Çalışan kadına 'regl izni' yasada var ama uygulanmıyor

İnglitere'de kadınların regl ağrılarını gizledikleri Türkiye'de ise ağır işlerde çalışan kadınlar için regl izninin yönetmelikte yer almasına rağmen uygulanmadığı belirlendi


İngiltere merkezli kamuoyu araştırma şirketi YouGov'un BBC için yaptığı ankette,çalışan bin kadının yüzde 52'sinin regl ağrısı yaşadığı, ancak sadece yüzde 27'sinin bunu işyerinde yöneticileriyle paylaştığı belirtildi. Ağrı yaşayan yüzde 52'lik kesimin üçte biri, şikayetleri nedeniyle hastalık izni kullanmadığı ortaya çıktı.

On kadından 9'unun menstüral ağrıları (adet ağrıları) sürekli olmasa da daha önce yaşadığını söylüyor. Doktorlar, çalışan kadınlara regl dönemlerinde izin verilmesini öneriyor.

Türkiye'de ise 2004 yılında yayınlanan ve 2009 yılında güncellenen n “Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği”, "kadının özel günü” izni  yönetmelik kapsamına giren işlerde çalışan kadınlara 4 gün regl izni kullanmasına imkan tanıdığı halde, kadınların adet günlerinin farklılık göstermesi ve kadınların bu yönde herhangi taleplerinin olmayışı nedeniyle bu haktan yararlanmadıkları kaydedildi.

İngiltere'de yapılan ankette, 

"MENSTÜRASYON İZNİ VERİLMELİ"

Londra'da görev yapan uzman Jinekolog Gedis Grudzinskas kadınların regl ağrılarıyla ilgili yöneticilerine karşı daha açık olmaları gerektiğini söylüyor.

Grudzinskas, yöneticilere ise çalışanlarına karşı daha anlayışlı olmalarını öneriyor:

"Menstürasyon (Adet günü)  izni kadınların işyerlerinde kendilerini daha mutlu ve rahat hissetmelerini sağlayabilir. Ayrıca ağrılı dönemlerde ağrıyı gözardı etmek daha ciddi sorunlara yol açabilir" diyor.

TÜRKİYE'DE ADET GÜNÜ İZNİ YÖNETMELİKTE VAR, AMA UYGULANMIYOR

16 Haziran 2004 yılında yayımlanan ve 2009 yılında güncellenen “Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği”, "kadının özel günü” izni kullanmasına yönetmelik kapsamına giren tekstil ve konfeksiyon iş kolunda çalışan kadınlara imkan tanıyor. Bu sektörde çalışanların yüzde 65'i kadın olduğu halde, hiçbir kadının işverenden "-Benim bugün “adetim” başladı diyerek beş günlük yasal hakkı olan izin hakkı talebinde bulunmadığı, öğrenildi.

Kadınlarımızda “adet günleri(regl) değişebilir olması nedeniyle işyerlerinde düzenli bir adet dönemi cetveli çıkarmak mümkün olamadığı için  firmalar istihdam ettiği kadın işçilerin “adet günleri” listesini kayıt altına alamıyor. Bu durumun ise “iş akışını” etkilediği belirtildi.

SANAYİCİ TEDİRGİN

Yönetmelikte olmasına karşın “adet izni” uygulanmadığı halde sanayiciler ise tedirgin Gaziantep’de 4 bin  kadın çalışanı olan bir sanayici yaptığı açıklamada “bu yönetmeliğin uygulanması halinde istihdam ettiğim kadın işçileri işten çıkarmak zorunda kalacağım ve bir daha işyerimde kadın işçi istihdam etmeyeceğim bu yönetmelik istihdama vurulmuş bir darbedir” sözleriyle tepkisini açıkça dile getirdi.

Öteyanan işçi sendikaları  ağır işlerde çalışan kadına regl izni tanıyan yönetmeliğin doğru ve insan haklarına uygun olmasında hemfikir olmalarına karşın, adet günlerinin kadından kadına değişiklik göstermesi nedeniyle izin hakkını kullanma konusunda önce kadın işçinin bu konuda talebi olması gerektiğini belirtiyorlar.

İşverenin kadına 5 günlük regl izni verirken işyeri hekim raporu isteyebileceğine dikkati çeken DİSK Kadın sekreterliği yasa gereği çıkarılan bu yönetmeliğin mutlaka uygulanması gerektiğini, yönetmeliğin arkasında ve takipçisi olacaklarını da belirtti. 

(KAZETE/ BBCTÜRKÇE)

Yorumlar:

Yorum Yaz