“Emine Erdoğan devlet parasıyla hovardalık yapıyor”

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Başbakanlık uçağı ile Katar’a düğüne gitmesi tartışma konusu oldu, soru önergesiyle Meclis gündemine taşındı


CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, Emine Erdoğan’ın Katar Emiri Şeyh Hamid 4_pol_emine_erdogan..jpgbin Halife Al Thani’nin kızı Şeyha’nın düğününe Başbakanlığa ait ATA uçağıyla gittiğini, bu seyahatin “Devlet parasıyla hovardalık” olduğunu söyledi. Özyürek, şöyle dedi: “İşsizliğin ve yoksulluğun büyük boyutlara ulaştığı, iflasların ve hacizlerin birbirini izlediği günümüzde, resmi görevlerde kullanılmak üzere, devlet hazinesinden çıkan paralarla alınan Başbakanlık uçağının şeyh düğünlerine gitmek için kullanılması kabul edilemez. Yeri geldiğinde ‘Yetim hakkı yedirmem’ diyenlerin, Arap şeyhlerinin düğünlerine devlet hazinesinden çıkan paralarla alınan Başbakanlık uçağıyla gitmesi, yetim hakkını babalar gibi yediklerini göstermektedir. Başbakan kendisini padişah, sayın eşi de sultan gibi görmekten vazgeçmeli, düğünlere Başbakanlık uçağı ve Başbakanlık kaynaklarını kullanarak gitmemelidir.”

ÜLKEYE MALİYETİ NE

CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan da, Başbakan Erdoğan’a, “Emine Erdoğan, hangi hukuksal gerekçe ve ihtiyaçla devlet malını özel ziyaretlerinde kullanabilmektedir? Sayın Emine Erdoğan’ın, Arap şeyhine yaptığı düğün ziyaretinin ülkemize maliyeti nedir?” diye sordu. Ayhan, TBMM’ye sunduğu önergesinde şöyle dedi: “Yoksulluk sınırı altında 25 milyona yakın insan bulunan, 2 milyona yakın yurttaşı yatağına aç giren ülkemizde Başbakan’ın eşinin, vatandaşın vergileriyle alınan uçağı ‘özel malı’ gibi ‘düğün gezmelerinde’ kullanması akla, ahlaka ve vicdana uygun görülmemiştir. Başbakan’ın eşinin devletin uçağıyla, başka ülkelere düğün ziyaretlerinde bulunması etik ilke ve değerlere uygun mudur?”

KAVAF DA DÜĞÜNE KATILDI

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf da, Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife Al Thani’nin kızının düğününe katıldı. Thani’nin resmi davetiyle Katar’ın başkenti Doha’da bulunan Kavaf, Katar Kültür Bakanı Al Kuwari’yle de bir araya geldi.

Yorumlar:

Yorum Yaz