Erdoğan'ın konuştuğu meydan, Kılıçdaroğlu'na yasaklandı

CHP'nin Mersin Cumhuriyet Alanı'nda 4 Aralık'ta düzenlemek istediği miting valilikçe engellendi. Aynı alanda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın 2 ay önce miting düzenlemişti.


 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TL'nin tarihi değer kaybı ve artan hayat pahalılığına karşı “Haydi meydana” çağrısı yaparak, CHP'nin Mersin'de miting gerçekleştireceğini duyurmuştu.

MEYDANA İZİN YOK, STADYUM ALANINDA YAPILACAK

CHP'nin 4 Aralık Cumartesi günü Mersin Cumhuriyet Alanı'nda yapmaya karar verdiği mitinge Mersin valiliği tarafından engellendi.

CHP’nin mitinginin Cumhuriyet Alanı’ndan millet bahçesi önündeki eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’nun bulunduğu alanda yapılacağı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 ay önce miting düzenlediği alanda CHP’ye izin verilmemesi tepkilere neden oldu.

Bunun üzere CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay açıklamada bulunarak yetkili makamlara seslendi.

Adil Aktay, valilikten henüz miting için onay çıkmadığını belirttiği açıklamasında, “Mitingimizi Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirmek üzere Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanlığı olarak gerekli girişimleri usulüne uygun olarak yaptık” bilgilendirmesinde bulundu.

“YOK SAYMASI MANİDARDIR”

Buna karşılık CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Mersin Valiliği'ne şu çağrıyı yaptı:

“Valiliğin sessizliği gömülmesi, Cumhuriyet Meydanında miting talebimizi bu saate kadar yok sayması manidardır. Miting başvurumuzla ilgili olarak bir yerden talimat beklenir gibi bir görüntü verilmektedir.

“MEYDANI KAPATMAK HADSİZLİKTİR”

Bu yakışıksız görüntüye bir an önce son verilmesini ve daha önce de mitinglere sahne olmuş Cumhuriyet Meydanı'nın milletin sesine, milletin iradesine açılmasını bekliyoruz. Cumhuriyet Meydanını, Cumhuriyetin ve halkın partisine kapatmak gibi bir hadsizliğe tevessül edilmeyeceğini umuyoruz.”

MERSİN VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Mersin Valiliği, CHP’nin Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlemek istediği mitinge izin verilmemesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

* Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığınca 04 Aralık 2021 tarihinde yapacakları miting ile ilgili yapılan açıklama ve buna istinaden bazı medya organları ve sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlarla ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılması ihtiyacı doğmuştur.

* Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı tarafından 04 Aralık 2021 Cumartesi günü ilimizde düzenlenmek istenen mitinge izin verilmediği yönündeki açıklamalar ve haberler tamamen asılsızdır.

* İl ve ilçelerde toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergahı, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu'nun 6. Maddesine istinaden Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) grubu bulunan siyasi partilerin il ve ilçe temsilcilerinin görüşleri alınarak mahallin en büyük mülki amiri tarafından belirlenmektedir.

* Bu kapsamda ilimizde toplantı ve gösteri yürüyüşü güzergahları Mersin CHP İl Başkanlığı'nın da görüşü alınarak belirlenmiş ve mutat vasıtalarla ilan edilmiştir. Bu nedenle “Kent Merkezi Akdeniz İlçesi Cumhuriyet Meydanı” miting alanı olarak belirlenmediğinden, bu alanda siyasi parti mitingi gerçekleştirmek hukuken mümkün değildir.

* CHP İl Başkanlığınca Valiliğimize verilen 25.11.2021 tarihli dilekçe ile ‘Eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu Yanı Miting Alanı’nda yapılmak istenilen mitingin uygun görüldüğü Valiliğimizce yazılı olarak CHP İl Başkanlığına bildirildiği halde İl Başkanlığınca yapılan basın açıklamasındaki ifadelerin gerçekle bağdaşmayarak çarpıtılması talihsizliktir.

ERDOĞAN'IN MİTİNGİNE DEĞİNİLMEDİ

Valilik açıklamasında iki ay önce AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aynı meydanda toplanan kalabalığa hitap ederek muhalefeti hedef almasına ve siyasi konuşma yapmasına değinilmedi.

CHP’Lİ BAŞARIR: AKP’NİN DEĞİL 84 MİLYONUN VALİSİ OLUN

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin Valiliği'nin, Cumhuriyet Halk Partisi'nin Mersin'deki Cumhuriyet Meydanı'nda miting yapmasına onay vermemesini sert bir dille eleştirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP'li Başarır, şunları söyledi:

* Mersin Valiliği, 4 Aralık’ta yapacağımız miting için Cumhuriyet Meydanı'nda yapılması hukuken mümkün değil demiş.

* Sayın Vali, çok kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı'na bu alanda miting yapma izni vermediniz mi? Siz, Türkiye Cumhuriyeti'nin, 84 milyonun valisi olun, AKP'nin değil. Yakışmıyor! Ama şunu da unutmayın, bize gösterdiğiniz yerle Cumhuriyet Meydanı'nın arası 1 kilometre. Oraya yüz binler gelecek.

* Biz, Tevfik Sırrı Gür Stadı ile Cumhuriyet Meydanı'nı yüz binlerle birleştireceğiz. Yani stadyumun oradan Cumhuriyet alanına kadar insan seli olacak. Söz veriyorum size rağmen yüz binler 4 Aralık’ta meydanda olacak.

ERDOĞAN, “BAY KEMAL” DİYEREK YÜKLENMİŞTİ

Toplu açılış törenine katılmak için Mersin'e gelerek CHP'ye miting izni verilmeyen Cumhuriyet Meydanı’nda konuşan Erdoğan, konuşmasında muhalefeti de hedef almış, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na ‘Bay Kemal’ diye seslenmişti.

Muhalefetin zihniyetinin, Türkiye'nin aleyhindeki her kampanyanın içerideki borazanlığına soyunduğunu, yerli ve milli her adıma karşı çıkarak gerçek yüzünü de ortaya koyduğunu savunan Erdoğan şöyle devam etmişti:

* Ülkemiz maruz kaldığı saldırılara karşı dimdik ayakta kalmayı, bununla yetinmeyip siyasi, ekonomik, askeri olarak sınırları ötesinde geniş bir etki alanı oluşturmayı bunlara rağmen başarmıştır. Vesayetin koltuk değnekçiliğinden darbecilerin yoldaşlığına, teröristlerin destekçiliğinden emperyalistlerin figüranlığına ne ararsanız bunlarda, Bay Kemal de var.

* Tek olmayan yerli duruştur, milli duruştur, eser ve hizmet siyasetidir. Cumhur İttifakı olarak nasıl Türkiye'yi darbecilerden temizlediysek, terör örgütlerinin kuşatmasından çıkarttıysak, bölgesel bir güç haline getirdiysek, küresel sistemde söz sahibi yaptıysak inşallah bundan sonra çok daha fazlasını milletimize kazandıracağız. (Sözcü)

Yorumlar:

Yorum Yaz