Taliban protestosunda, kara çarşafı yere atan kadınlara soruşturma

İzmir'de Ağustos ayında yaptıkları eylemle Taliban'ı protesto eden kadınlara, giydikleri kara çarşafları attıkları gerekçesiyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan soruşturma açıldı.


İzmir'de geçen Ağustos ayında Taliban'ın kadınlara yönelik politikalarını protesto etmek ve Afganistanlı kadınlarla dayanışmak amacıyla Kadınlar Birlikte Güçlü'nün çağrısıyla bir araya gelen kadınlar hakkında soruşturma başlatıldı.

Karşıyaka Çarşı girişinde düzenlenen eylemde, "Afganistanlı kadınlar yalnız değildir" yazılı pankart taşıyan kadınlardan bazıları Afganistanlı kadınları temsilen kara çarşaf giymişti. Yapılan açıklamanın sonunda ise kadınlar, alkış ve sloganlar eşliğinde çarşaflarını çıkararak atmıştı. Bu eylem, üç ay sonra soruşturma konusu oldu. Açıklama sırasında çarşaf giyen üç kadın, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla emniyete ifade vermeye çağrıldı.

ŞİKAYET ÜZERİNE AÇILDI

Kocaeli'de yaşadığı belirtilen bir kişinin şikayeti üzerine Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıldığı öğrenilen soruşturma kapsamında kadınlara, “Kadınlar Birlikte Güçlü isimli oluşum organizesinde Karşıyaka ilçesi Karşıyaka Vapur İskelesi karşısı İş Bankası önünde gerçekleşen basın açıklaması esnasında çarşaf giydiğiniz ve sonrasında yırtarak attığınız iddiası üzerine 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçundan ifadenizin alınması istenmiştir. Konu hakkında detaylı bilgi veriniz” denildi.

'TALİBAN'IN KADINLARA UYGULADIKLARININ KARŞISINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan kadınlardan biri Gazete Duvar'a yaptığı açıklamada, “O gün Taliban'ın kadınlar üzerindeki politikalarını ve uygulamalarını protesto etmek için bir basın açıklaması düzenlendi. Sembolik olarak da eylemin sonunda giydiğimiz kara çarşafları çıkarttık. Sonrasında protesto eylemi bir çok kez çeşitli medya kuruluşları tarafından hedef gösterildi. Açılan soruşturmada da kara çarşafları yaktığımız, yırttığımız iddia ediliyor. Böyle bir durumun olmadığı görüntülerle de sabit. Kadınlar olarak her ne olursa olsun Taliban'ın kadınlara uyguladıklarının karşısında, Afganistanlı kadınların yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

YENİ AKİT HEDEF ALMIŞTI 

Protesto eylemini haberleştiren Yeni Akit gazetesi çarşaflarını çıkararak yere atan kadınları hedef almıştı. Gazetenin 20 Ağustos tarihli ve “Dertleri Taliban değil İslam! İzmir'de çarşaf çıkartıp soyunma eylemi” başlıklı haberinde, “Günlerdir Taliban'ı ve Afgan kadınları öne sürerek Şeriat kanunlarını hedef alan kesimler, bugün İzmir'de çirkin bir eyleme imza attı. Çarşaf giyerek sokağa çıkan bir grup İzmirli kadın, çarşaflarını çıkartıp soyundu. Giydikleri çarşafları hadsizce yere fırlatan kadınlar, Taliban'ı protesto ederek Şeriat kanunlarını hedef almayı sürdürdü” demişti.  

Yorumlar:

Yorum Yaz